Soutěž Knihovny města Ostravy o krmení kachen v přírodě

Třída 4. A se zapojila do soutěže, kterou vyhlásila Knihovna města Ostravy, zaměřené na důležitou problematiku krmení kachen v přírodě.

Součástí soutěže byl informační text, který žáci pečlivě prostudovali, aby se dozvěděli o dopadech nesprávného krmení kachen, a následně se zapojili do kvízu, který prověřil jejich znalosti na toto tématu. Kromě toho měli žáci za úkol vytvořit kreativní plakát, který varoval před nebezpečím krmení kachen nezdravými potravinami (např. pečivem).

Všichni žáci, kteří se soutěže zúčastnili, byli odměněni za své úsilí a kreativitu. Velký úspěch slavila Lili, která byla vylosována a získala celoroční vstupenku do ZOO Ostrava. 

Mgr. Helena Mihálová

Městské (okresní) kolo recitační soutěže

Už po čtrnácti dnech od obvodního kola, tedy v pátek 21. března proběhlo městské kolo recitační soutěže. Tentokrát nás reprezentovala trojice recitujících.

Jako vítězka ve své kategorii do městského kola postoupila Terezka Macečková z 1.A. Jako vždy recitovala velmi pěkně, roztomile a zdá se, že porota měla stejný názor, protože Terezka získala 2.místo a postupuje do krajského kola, které se koná 11. dubna v Bohumíně. Moc jí gratulujeme!

Ve II. kategorii byla náhradníkem Felície Schmidtová z 5.A. K její smůle se dostavili všichni soutěžící, a tak Feli neměla příležitost předvést své recitační umění. Dle mého názoru by měla šanci na umístění. Tak snad to vyjde příští rok.

Naopak, jako náhradník ve IV. kategorii dostal příležitost Jéňa Grygar z 9.A. Myslím, že ze všech tří kol, kterými už prošel, předvedl úplně nejlepší výkon. Byl opravdu výborný a s ním i několik dalších. V duchu už jsme si dělali pořadí. Bohužel, porota se s námi neshodla ani v jednom místě, a tak Jéňa do dalšího, tj. krajského kola, nepostoupil. Byli jsme smutní, ale věřím, že Jéňa své umělecké schopnosti prokáže i na střední škole. Přejeme mu k tomu hodně štěstí.

Se všemi příznivci recitace se určitě setkáme opět v příštím roce. Jistě mezi vámi najdeme pokračovatele naší tradice. Terezka je už třetí žákyně naší školy, která postoupila do krajského kola. Těšíme na na vás a na vaše nové texty v lednu 2026!

Mgr. Michaela Homolová

Žáci 4. A a 4. B tvořili v Informatice kalendář

V naší škole se vždy snažíme najít způsoby, jak propojit různé předměty a nabídnout žákům jedinečné a nápadité způsoby, jak se učit. Žáci 4. A a 4. B ze Základní školy J. Valčíka se zapojili do kreativní činnosti, která spojila informatiku s výtvarnou výchovou.

Cílem bylo ukázat žákům, jak mohou tvůrčím způsobem využívat technologie. V rámci hodin informatiky se žáci seznámili s programem Malování. V aplikaci vybarvovali každý měsíc kalendáře, přičemž každý měsíc měl obrázek spojený s ročním obdobím nebo svátky. Žáci používali nástroje aplikace, jako jsou barvy, kreslení a další funkce dle vlastní fantazie, aby vytvořili vlastní design.

Žáci se naučili efektivně využívat aplikaci pro dosažení konkrétního cíle a rozvíjeli tak digitální kompetence. Tvorba kalendáře byla navíc výtvarnou aktivitou, která podporovala estetické vnímání a umělecké schopnosti. Každý žák měl možnost přizpůsobit kalendář podle vlastního vkusu. Konečně projekt také podporoval týmovou spolupráci, když žáci diskutovali, radili si a vyměňovali nápady na zlepšení kalendáře.

Mgr. Helena Mihalová

Soustředění pěveckého sboru Muzika

V druhém březnovém týdnu od 10. 3. – 14. 3. 2025 se žáci hudebních tříd II. stupně vydali na tradiční soustředění svého pěveckého sboru. Opět měli nabitý program – od náročné každodenní několikahodinové zkoušky sboru přes pravidelné hodinové přípravy na přijímací zkoušky z matematiky i českého jazyka až k zábavným večerním hrám, které pro své spolužáky připravovala IX. A. Novinkou byl nácvik tanečního vystoupení podle muzikálového filmu Pomáda, který si vyvolení tanečníci zamilovali.

Během soustředění proběhlo mnoho různých soutěží, hodnotil se také úklid vlastního pokoje a právě předání ocenění za tyto soutěže neboli něco dobrého na zub uzavřelo celé soustředění.

Fotografie najdete v naší galerii.

Mgr. Jana Javorková

Den otevřených dveří

Naše škola v úterý 18. března odpoledne ožila díky budoucím školákům a jejich rodičům, kteří se přišli před zápisem do 1. tříd podívat, jak to u nás vypadá.

U vchodu na ně čekali průvodci z řad žáků 8. a 9. tříd a v místnostech jednoho z pavilonů paní učitelky s pomocníky z řad starších žáků s různými úkoly. Budoucí školáci si ověřili svůj postřeh, paměť, skládání obrázků nebo to, co už naučili z angličtiny ve školce. V počítačové učebně na ně čekali deváťáci s ozoboty i se skládačkami, které vytvořili sami žáci díky 3D tisku. V knihovně si předškoláci mohli vyzkoušet kouzelné čtení a plnění úkolů s Albi tužkou. Možná poprvé zažili, že i kniha s nimi může mluvit. Hned naproti se díky USB mikroskopu si mohli detailně prohlédnout třeba sedmikrásku nebo vlastní vlasy či pihu nebo v klasickém mikroskopu klíště.

Protože jsme hudební škola, ve vestibulu předvedli žáci 1. a 4. třídy, co už se naučili ve školním sboru. Školu na pár minut zaplnili svým zpěvem. Z hudebny se pak po celou dobu ozývala hra na kytaru v podání Jonáše Soldána (6.A), na bicí a na tubu v podání bratrů Dominika a Mikuláše Polcerových (7.A), na trubku je doprovázel Pavel Zatloukal z téže třídy, na klavír a flétnu zahrála Karolína Nováková (4.A). Tyto děti kromě naší školy navštěvují protější ZUŠ, kde se věnují hře na uvedené hudební nástroje. V místnosti nedaleko této malé kapely si budoucí školáci sami zahráli na xylofon nebo si vyzkoušeli hudení pexeso či poslechli různé hudební nástroje přes odkazy na QR kódech.

Kdo prozkoumal nabídku všech místností, posbíral spoustu razítek, která nakonec proměnil ve sladkou odměnu. Jeho razítkové vysvědčení mu bude i v budoucnu připomínat vše, co si vyzkoušel 18. března v naší škole.

Fotografie si můžete prohlédnout tady.

Mgr. Martina Kalužová

Za věčným poutníkem do planetária

Dne 6. března 2025 navštívila třída 8. A program Příběh věčného poutníka v Planetáriu Ostrava.

Program probíhal ve sférickém kině planetária. V úvodu si žáci mohli prohlédnout  souhvězdí, které na obloze mohou nyní sledovat, vyslechli si příběhy o jejich pojmenování a také byli obrazy i výkladem seznámeni s planetami viditelnými na noční obloze nyní.

Poté navazoval napínavý příběh nejpozoruhodnější vesmírné mise v historii lidstva. V roce 1977 byly vypuštěny dvě sondy Voyager, které měly prozkoumat nejvzdálenější planety naší sluneční soustavy. Díky nim jsme se o těchto planetách dozvěděli zcela nové a překvapivé informace, ve filmu byly ukázky fotografíií, zpracované do 3D pohledů, které zachytily sondy při svém průletu okolo planet a jejich měsíců.

I dnes, po více než čtyřech desetiletích, sondy Voyager stále fungují a zkoumají kosmický prostor. Na jejich palubách je také umístěna pozlacená deska s poselstvím určeným mimozemským civilizacím.

Celý pořad žáky velmi zaujal a kladně jej hodnotili.

Mgr. Pavlína Kavíková

Návštěva Dolní oblasti Vítkovic

V úterý 4. března 2025 se naše třída 2.B vydala na výlet do Dolní oblasti Vítkovic, kde jsme měli objednaný vzdělávací program Robot Ozobot.

Než program začal, děti si užily hodinu a půl ve Velkém světě techniky, kde mohly objevovat různé interaktivní expozice. Zkoušely fyzikální pokusy, hrály si s optickými iluzemi a objevovaly, jak fungují některé vědecké principy v praxi.

Poté si nás převzal lektor, který dětem představil ozoboty – malé chytré roboty, kteří se pohybují podle barevných čar a dokážou reagovat na různé barevné kódy. Děti si vyzkoušely, jak robota naprogramovat tak, aby se pohyboval podle jejich zadání. Naučily se, jak roboti „čtou“ informace a jak mohou díky jednoduchým příkazům rozhodovat, kam pojedou.

Výlet byl nejen zábavný, ale také naučný. Děti si ho moc užily a nadšeně zkoumaly nejen ozoboty, ale i industriální prostředí Dolních Vítkovic. Velké pece a staré tovární budovy na ně udělaly velký dojem. Už teď se těšíme na další podobné akce! 🚀😊

Lucie Majerníková

Za hudbou, tancem a uměním – návštěva ZUŠ

V naší škole máme spoustu šikovných dětí, které rády zpívají, tancují nebo hrají na různé hudební nástroje. Ale co všechno se dá naučit na opravdové umělecké škole? To jsme měli možnost zjistit při návštěvě ZUŠ, kam se vydali žáci 1., 2. a 3. třídy dne 12. března 2025.

Hned po příchodu nás přivítaly dívky z dramatického oboru, které nás celým programem provázely. A pak už začalo opravdové hudební představení. Poslechli jsme si různé nástroje – od klavíru a fléten přes housle, kytary, tubu a trubku až po bicí. Každý zvuk byl jiný a každý hudebník nám ukázal, co všechno se dá hrou na nástroj vykouzlit.

ZUŠ měla připravenou také ukázku tanečního vystoupení, které bylo plné malých čertic. Viděli jsme také recitaci a zpěv – a musíme říct, že mladí umělci byli opravdu talentovaní.

Celý koncert byl krásný zážitek a naši žáci odcházeli nadšení. Někteří možná objevili svůj nový koníček, jiní se prostě jen nechali unést krásou hudby a tance. Děkujeme ZUŠ za milé přijetí a skvělý program, který dokázal, jak talentované děti máme ve svém okolí.

Lucie Majerníková

O2 Chytrá škola

Naše škola získala z projektu Nadace O2 grant ve výši 100.000,- Kč, který nám umožní zorganizovat sérii besed, školení a přednášek, zaměřených na bezpečné a smysluplné využívání digitálních technologií. Tento grant nám otevírá dveře k tomu, abychom pomohli nejen žákům, ale také jejich rodičům a učitelům orientovat se v digitálním světě a chránit se před jeho nástrahami.

V roce 2025 tak díky programu O2 Chytrá škola zrealizujeme následující aktivity:

Pro žáky – Besedy zaměřené na kyberbezpečnost, rozpoznávání dezinformací, základy digitální gramotnosti a etiketu v online světě. To vše si ukážeme hravou a srozumitelnou formou.

Pro rodiče – Přednášky a praktické tipy, jak podpořit své děti v online prostředí. Jak nastavit bezpečnostní opatření, jak s dětmi mluvit o jejich digitálním životě a jak rozpoznat varovné signály, že něco není v pořádku. Zaměříme se také na kybernetické formy agrese, kyberšikany, rizika spojená s online seznamováním a fenoménem kybergroomingu apod.

Pro učitele – Přednášky a praktické tipy zaměřené na využití moderních technologií ve výuce a na podporu bezpečného online chování u žáků. Základní a pokročilé využívání AI technologií.

Děti tráví na internetu stále více času – ať už na sociálních sítích, při hraní her nebo při online výuce. Ne všechno, co na internetu najdeme, je ale bezpečné a pravdivé. Proto je důležité, abychom se naučili rozeznávat nebezpečí a uměli se jim bránit. Rodiče a učitelé jsou v tomto ohledu klíčovými průvodci, kteří mohou dětem pomoci vybudovat zdravé digitální návyky.

PŘIDEJTE SE K NÁM!

Nepropásněte jedinečnou příležitost a zapojte se do našich akcí určených pro rodiče a děti. Společně vytvoříme prostředí, kde budou děti, rodiče, ale i učitelé, lépe připraveni na výzvy digitálního světa. Sledujte náš web, facebook a instagram, kde budeme zveřejňovat konkrétní termíny jednotlivých besed a přednášek.

Chytře, bezpečně, zodpovědně – pojďme se učit digitálním dovednostem společně!

Obvodní kolo recitační soutěže

Obvodní kolo recitační soutěže se konalo 7. března 2025 v Domě dětí a mládeže na ulici Marie Majerové v Ostravě – Porubě a jak si možná pamatujete, naši školu zde reprezentovalo 10 žáků.

Poprvé jsme měli své zástupce i v 0. kategorii. Nejmladšími recitátory byli Sebastian Bittmann z 1.B a Terezka Macečková z 1.A. Recitovali moc pěkně a porotě se nejvíce líbila právě naše Terezka, které přidělili 1. místo s přímým postupem do okresního kola. Terezka projevovala neskrývanou radost.

V I. kategorii recitovaly dvě dívky – Valerie Zatloukalová z 2.A a Veronika Křupalová ze 3.A. Valerie recitovala krásně něžně a Veronika krásně výrazně. Porota z velké konkurence 21 recitátorů vybrala bohužel jiné postupující a dívky nezískaly žádné umístění.

Z podobně silné konkurence vybírali porotci také ve II. kategorii, ve které soutěžily Felície Schmidtová z 5.A a Kristína Rozkopalová z 5.B. Tady už jsme slavili úspěch. Feli si svým krásným výkonem vybojovala 3. místo s nepřímou účastí v okresním kole.

I ve III. kategorii jsme měli svá želízka v ohni. Po předvedených výkonech Honzy Fábrika a Adély Macečkové ze 7.A jsme si byli jisti, že se umístí na předních místech, ale porota měla úplně odlišný názor. Naše zklamání bylo veliké.

Nejnapínavější vždy bývá soutěžení nejstarších recitátorů ve IV. kategorii. I v našich řadách vládlo napětí, protože jsme do poslední chvíle nevěděli, jestli bude recitovat Jéňa Grygar z 9.A. I přes svou nemoc však obětavě přijel a s Kristýnou Krchňákovou ze stejné třídy výborně reprezentovali naši školu. Následovaly další skvělé, někdy až herecké výkony. Přestávali jsme doufat a přesto jsme se nakonec radovali z Jéňova 3. místa s nepřímým postupem do okresního kola.

Účast v obvodním kole recitační soutěže byla pro všechny naše soutěžící velkou zkušeností. Poznali pocity zklamání i radosti. Nikdo však svým výkonem nezklamal, vše se jim podařilo podle jejich představ a jistě získali velkou motivaci pro svá vystoupení v příštím ročníku soutěže.

Okresní kolo recitační soutěže, kam postoupili Terezka, Feli a Jéňa se koná 21. března 2025 opět v DDM M. Majerové. Budeme jim držet palce.

Ještě jednou všem děkujeme za svědomitou přípravu, účast a vzornou reprezentaci naší školy. A samozřejmě oceněným moc gratulujeme!

Michaela Homolová