Den šílených klobouků

Ve středu 25. září jsme na ZŠ Josefa Valčíka zažili opravdu bláznivý den! Žáci i učitelé přišli do školy ve svých nejvýstřednějších kloboucích a předháněli se v originalitě.

Měli jsme tu příležitost obdivovat různé pokrývky hlavy – od nejbláznivějších a nejbarevnějších až po ty nejvtipnější, které vyvolaly spoustu smíchu. Na hlavách se objevily klobouky zdobené květinami, zvířátky, balónky i netradičními materiály. Všichni jsme si den náramně užili a atmosféra byla prostě úžasná.

Děkujeme všem, kteří se zúčastnili, za skvělé nápady a dobrou náladu! Těšíme se na další podobné akce, kde si společně užijeme spoustu legrace!

Mgr. Helena Mihálová

Pěšky do školy

Ve středu 25. září 2024 se naše škola přidala k celostátní výzvě Pěšky do školy a mnoho z nás se alespoň v tento den vydalo do školy pěšky, na bruslích nebo na koloběžce, případně vystoupilo z auta či městské hromadné dopravy o něco dále od školy než obvykle a prošlo se alespoň kousek po svých. Účastníci této akce byli u školy odměněni drobnými dárky od sponzora, kterému děkujeme.

Našli se ale i srdcaři Jéňa Grygar a Dan Ondrášek z 9.A, kteří vzali výzvu doslova a uprostřed noci vstali z teplého pelíšku (kolem 2.00) a chvíli poté se vydali na trasu Kyjovice – ZŠ J. Valčíka dlouhou asi 12 km, aby stihli včas začátek vyučování v 7.55. Na jeden den se tak ocitli v kůži našich předků, kteří se v éře před MHD takto běžně přesunovali z místa na místo takřka denně. Doufejme, že se časem odhodlají s námi podělit o své dojmy a zážitky zdařilým literárním dílem.

Zapojení do akce bylo sledováno v jednotlivých třídách členy Žákovského parlamentu, kteří evidovali způsob, jakým se jejich spolužáci v rámci akce rozhodli vydat do školy. Tabulka pak prošla bodováním a naše škola díky zapojení 268 žáků ze 16 tříd, zdařilé propagaci a výzdobě v okolí školy i nasazení našich srdcařů z 9.A získala v celostátním hodnocení od pořadatele 534 bodů.

Smyslem akce Pěšky do školy je, abychom si uvědomili, že denně můžeme trošku prospět svému zdraví a fyzické kondici a zároveň také životnímu prostředí. Navíc děti, které chodí pěšky do školy, si více všímají svého okolí, získávají k němu vztah. Troška pohybu po ránu také pomůže nastartovat mozkové závity a připraví děti na školní den. Méně aut v okolí škol také přispěje k tomu, aby tam pro všechny bylo příjemněji a bezpečněji.

(Akce se kryla s jinou akcí, se Dnem klobouků, proto ty klobouky 🙂 )

Fotografie si prohlédněte zde.

Mgr. Martina Kalužová

Beseda Statečná lvíčata

Žáci našich třetích tříd se setkali ve školní knihovně s paní spisovatelkou Lenkou Rožnovskou. Paní spisovatelka prozradila, že je ranní ptáče a má na svém kontě přes 70 knížek. Našim třeťákům představila odvážná lvíčata Sofii a Viktora, která v moderní bajce díky silnému rodinnému poutu překonávají nástrahy a krutost lidí. Děti byly do příběhu zapojeny pohybovým a zvukovým doprovodem, díky čemuž mohly naplno prožívat celý příběh i pocity postav.

Pár fotografií je ke zhlédnutí tady.

Mgr. Monika Dostálová

Beseda Já, štěně

Zářijová dopoledne prvňáčkům a druhákům ve školní knihovně zpestřily besedy s velmi sympatickou a živou spisovatelkou Lenkou Rožnovskou, která děti i učitele strhla nejen svým poutavým vyprávěním, ale také atraktivním a bohatým programem.

Přímo před očima dětí se odvíjel příběh knížky Já, štěně, do kterého děti vstupovaly a stávaly malými štěňátky, která zprvu nevidí, ale když povyrostou, provádí různé lumpárny svým sourozencům, fence i páníčkům. Na památku si děti vyrobily papírového maňáska a odnesly si obrázky s autogramem. Paní spisovatelka dokázala u dětí vzbudit zájem nejen o knihy, ale také o práci spisovatele / spisovatelky. Několik dětí se nechalo inspirovat a celý zbytek týdne trávilo u vymýšlení, psaní a také ilustrování vlastní knížky. Doufáme, že jim láska k literatuře vydrží a že ji budeme moci rozvíjet a podporovat zase při nějaké další besedě.

Fotky si prohlédněte zde.

Mgr. Monika Dostálová

Beseda Mobilmánie v pohádkové říši

V třetím zářijovém týdnu dopoledne se Základní škola J. Valčíka proměnila v kouzelné divadlo. Žáci čtvrtých a pátých tříd se setkali se známou spisovatelkou Lenkou Rožnovskou, která je přenesla do světa své oblíbené knihy Mobilmánie v pohádkové říši.

Beseda měla netradiční podobu divadelního představení, které děti vtáhlo přímo do děje. Kniha Mobilmánie v pohádkové říši je moderní pohádka, která zábavným způsobem ukazuje, jak by to vypadalo, kdyby se moderní technologie dostaly do rukou pohádkových bytostí.
Hlavní hrdina, Jan Hloupý, se díky kouzlu Děda Vševěda ocitne v pohádkovém světě, kde se snaží prodat mobilní telefony. Setkává se s nejrůznějšími pohádkovými postavami – od ježibaby po vodníka – a ukazuje jim, jak by jim mobil mohl usnadnit život. Děti byly nadšené a paní učitelky také. Všichni se aktivně se zapojili do děje. Děvčata si zahrála stařenky, chlapci se proměnili v machry, loupežníky i dědečky.

Těšíme se na další setkání s knihou. Fotografie si můžete prohlédnout v naší galerii.

Mgr. Monika Dostálová

Proběhly žákovské volby do zastupitelstva kraje

Dne 17.9. 2024 se uskutečnily první žákovské volby do zastupitelstva kraje. Voleb se účastnili starší žáci (8. a 9. tříd) a byly koncipovány jako skutečné volby – byla přítomna volební komise, která dohlížela na řádný průběh voleb, žáci hlasovali anonymně a tajně za skutečnou volební plentou, lístky se skutečnými stranami kandidujícímí v našem kraji vhazovali do zapečetěné volební urny, došlo k řádnému přepočítání hlasů.

Žáci si zkrátka vyzkoušeli, jaké to je volit, až budou mít skutečné volební právo. Někteří žáci simulaci voleb pojali velmi poctivě a identifikovali se dokonce svými průkazy (např. Odiskou).

Výsledky voleb:

Continue reading

Vzpomínky na léto (malování na chodník)

Ve středu 11. září se všechny děti naši školní družiny ještě nakratičko vrátily o několik týdnů zpátky a na prosluněné školní terase či na chodníku před vstupem do školy barevnými křídami ztvárnily po svém téma Prázdniny. Jak se jim to povedlo, můžete sami posoudit na několika fotografiích v galerii.

Tvůrci nejlepších obrázků dostali sladkou odměnu, ale i ti, co nevyhráli, nakonec taky neodešli s prázdnou.

Bc. Silvie Kaspříková

Sportovní dny

V pondělí 9. září a ve středu 11. září proběhl ve spolupráci s TJ Ostrava v areálu na Varenské ul. v Ostravě sportovní den pro žáky 4. až 7. ročníků.

Zatímco čtvrťákům a páťákům v pondělí počasí příliš nepřálo a většina aktivit musela proběhnout pod střechou v hale (badminton, přehazovaná, základy volejbalu), šesťáci a sedmáci měli štěstí a část dopoledne si užívali venku na sluníčku (padel). Malí i velcí stejně jako loni absolvovali tréninkovou hodinu juda a mohli se zase trochu zdokonalit. Jako velké překvapení byl pro děti v pondělí i ve středu připraven traktor s vlečkou a letošní lekce autoškoly pro děti probíhala na tomto netradičním dopravním prostředku.

Žáci 8. a 9. tříd si kvůli nepřízni počasí na svůj sportovní den musí počkat do čtvrtku 19. září.

Fotografie jsou v galerii.

Festival Art & Science

Dne 5.9.2024 se třídy 8.B a 7.A zúčastnily univerzitního festivalu Art&Science v kampusu VŠB-TUO v Porubě.

Univerzita se žákům představila jako instituce pro vzdělávání, vědu a výzkum, ale také jako místo kreativního myšlení i s přesahem do tvořivosti a umění. Žáci se mohli zároveň  účastnit také minisoutěže a potom si vytočit v kole štěstí nějakou cenu. Jednotlivé fakulty měly pro žáky připraveny workshopy, kde mohli skládat různé hlavolamy, skládanky, domečky, mikroskopy, lego stavebnice apod. K úspěchu akce kromě zajímavého programu určitě přispělo i krásné slunečné počasí.

Fotografie najdete zde.

Mgr. Iveta Krátká

Úroveň národa se poměřuje historickým povědomím

Jak důležitou roli mají pamětníci, věděl už středověký kronikář Kosmas, když psal svou Kroniku českou. Události, které popisoval, rozdělil do tří oblastí. Na ty tradované, nejméně relevantní. Ty získané od pamětníků, čili přímo od zdroje. A informace v rámci osobních zkušeností.

A právě projekt „Nikdo by neměl být zapomenut aneb příběh Wintonova dítěte ze Slezska“ byl jedinečnou příležitostí pro dva učitele dějepisu naší školy – Mgr. Martinu Kalužovou a Mgr. Miroslava Bučánka – aby se 12. 9. 2024 setkali s pamětníkem holocaustu, evakuace 669 ohrožených dětí v předvečer války do Anglie s pomocí sira Nicholase Wintona, a měli tak v budoucnu ve výuce možnost předávat informace přímo od zdroje, navíc prodchnuté osobním zážitkem a emocemi.

Celý čtyřdenní projekt, u jehož počátku stál Ing. Bc. Vladimír Nevlud, LL.A., předseda spolku CEBENA – cesta bezmoci a naděje z. s., který podpořil mj. Moravskoslezský kraj, se zaměřil na jednoho z posledních žijící Wintonových dětí – Johna Fieldsenda.

Tento třiadevadesátiletý pamětník přijel do České republiky z Anglie, aby se zúčastnil odhalení pamětní desky židovské rodiny Bermanů v Novém Jičíně, pamětní desky a tzv. kamenů zmizelých své rodiny ve Vítkově a na závěr svého pobytu se setkal se středoškolskými studenty a jejich učiteli v multifunkční aule Gong v Ostravě.

Během poslední zmíněné aktivity byl nejprve přítomným promítnut film „One Life“, který líčil osudy sira Nicholase Wintona, který se rozhodl zachránit ohrožené děti z tehdejšího Československa pomocí několika vlakových transportů do Anglie. A pak už následovalo vlastní setkání s Johnem Fieldsendem, který se narodil v roce 1931 v Opavě do česko-německé židovské rodiny.

Po nástupu Hitlera k moci v Německu se jeho rodiče rozhodli odstěhovat do Vítkova k Johnovým prarodičům, ale s ohledem na zhoršující se mezinárodně-politickou situaci nakonec Johna i s jeho starším bratrem v roce 1939 nechali rodiče evakuovat prostřednictvím sira Nicholase Wintona do Anglie, kde už oba bratři zůstali, neboť jejich rodina byla v průběhu války povražděna.

V rámci vyprávění a dotazů vylíčil John přítomným, jaké pocity měl jako sedmileté dítě, když jej rodiče posadili do vlaku ve Vítkově a matka mu dala do ruky hodiny s tím, aby měl něco na památku a nezapomněl na ně. Jak se musel velice rychle naučit anglicky, protože jeho nová rodina i přesto, že byla přátelská a milující, tak byla velice přísná, a pokud měl hlad a chtěl jídlo, musel pro jeho označení používat anglické pojmy, nikoliv si říct německy aj.

Pan John Fieldsend se stal v průběhu života raketovým inženýrem, jeho starší bratr uznávaným lékařem. V době svého zářijového pobytu v Česku oslavil 93 narozeniny a ukázal, jak je důležité předávat své životní zkušenosti. Během zodpovídání otázek také projevil osobitý smysl pro humor, ale i moudrost, protože dokázal reagovat na hluboce filosofické otázky studentů, kteří zase ukázali, že mladá generace není až tak úplně ztracená, jak si občas myslíme.

Jedna z mnoha odpovědí, která zaujala, se týkala otázky zda může jedinec změnit svět. Odpověď byla jednoznačná, svět může změnit i jediný člověk, stačí, když se bude dívat kolem sebe a bude pomáhat lidem ve svém okolí.

Doufám, že toto naučíme i naše žáky a budeme schopni jim předat cenné zkušenosti, které jsme získali od našich předků!

Více fotografií je v náší galerii.

Mgr. Miroslav Bučánek