Návštěva Osvětimi a Krakova

V pondělí 3. března 2025 vyrazilo 52 žáků z 8. a 9. tříd za poznáním historie do nedalekého Polska, kde v rámci historické exkurze navštívili bývalý koncentrační tábor Auschwitz-Birkenau a malebný Krakov, který jako historická rezidence polských králů figuruje díky dochovaným památkám na seznamu UNESCO.

Ani vlídné předjaří nic neubralo z ponurosti bývalého koncentračního tábora, kde během 2. světové války zahynulo více než milion lidí z mnoha zemí Evropy, především však osob židovského původu. Žáci se díky česky či slovensky hovořícím průvodcům dověděli na autentických místech informace, které doplnily výuku dějepisu ve škole či jejich poznatky získané z jiných zdrojů. Někdy tiše žasli nad tím, co byl člověk člověku schopen udělat nebo co vězni byli schopni vydržet a přežít.

Navštívili místnosti s nahromaděnými věcmi zabavenými vězňům, s jejich ostříhanými vlasy, fotografiemi, vězeňské ubikace i podzemní kobky určené k týrání vězňů nebo plynovou komoru. Viděli také model plynové komory i nádoby zbylé po Cyklonu B, kterým nacisté zabíjeli ve velkém právě v plynových komorách v Osvětimi a Březince.

Odpoledne se pak žáci prošli historickým centrem Krakova – kolem Visly přes Wawel kolem Sukiennice na hlavním náměstí neboli Rynku k Jagellonské univerzitě. Díky krátkému volnu si mohli v okolí Rynku dát něco dobrého a zkusit se sami domluvit v blízké cizině.

Nakonec se všichni šťastně opět sešli, v pořádku dojeli zpět do Ostravy a určitě si dovezli domů spoustu různorodých dojmů.

Více fotografií je v galerii.

Mgr. Martina Kalužová

Návštěva předškoláků ve čtvrtých třídách

6. březen 2025 byl pro naše čtvrté třídy ze ZŠ J. Valčíka výjimečný! Na návštěvu k nám přišli předškoláci a my jsme pro ně připravili pestrý program, který spojil nejen učení, ale i skvělou spolupráci mezi staršími a mladšími dětmi.

Ve 4. B si děti připravily stanoviště, na kterých si předškoláci mohli vyzkoušet různé úkoly. Na jednom děti rozpoznávaly, co do skupiny nepatří, na jiném se zaměřily na úkoly s počítáním – poznávaly, čeho je více a čeho méně. Další stanoviště nabízelo zábavnou skládačku puzzle, na dalším zase dokreslovaly chybějící části obrázků. Předškoláci si také vyzkoušeli hledání rýmů nebo řazení podle velikosti. Na závěr si každý malý návštěvník vybarvil a vystřihl včelu, kterou si odnesl jako krásnou památku na tento den.

Ve 4. A bylo také veselo! Starší děti, jako přátelé po boku, pomáhaly předškolákům trénovat paměť v Kimově hře, cvičit pozornost při hraní jarního binga a při kresleném diktátu příšer zopakovat tvary a barvy. Při posledním úkolu s tabulkou si děti zlepšily orientaci na ploše. Všichni malí i velcí si jako uznání za svou šikovnost odnesli sladkou odměnu.

Celá návštěva probíhala v přátelském a veselém duchu a všichni jsme si to náramně užili. Důkaz o tom najdete v naší galerii.

Mgr. Helena Mihálová

Byla jednou jedna vačice

Ve čtvrtek 27. února 2025 se žáci 4. A třídy Základní školy J. Valčíka vydali do pobočky knihovny na ul. Opavská na zajímavou a poučnou besedu, která se zaměřovala na aktuální téma mediální výchovy.

Beseda nesla název „Byla jednou jedna vačice“ a žáci se během ní dozvěděli mnoho zajímavých informací o tom, jak správně ověřovat fakta a jak se orientovat v dnešním mediálním světě plném dezinformací. Diskuze se soustředila na důležitost kritického myšlení a správného přístupu k informacím, které nás každý den obklopují.

Součástí besedy byly také ukázky optických iluzí. Žáci si mohli vyzkoušet, jak je snadné se při vnímání reality mýlit a jak je důležité si všímat detailů při hodnocení obrazů a zpráv. Tento interaktivní program dětem pomohl lépe pochopit, jak fungují různé způsoby manipulace s informacemi a jak rozpoznat, co je pravda a co může být jen zkreslený obraz skutečnosti.

Tato návštěva dětem rozšířila jejich znalosti v oblasti mediální výchovy, ale také inspirovala k dalšímu čtení a rozvoji kritického myšlení, ve kterém budou ve škole pokračovat.

Mgr. Helena Mihalová

Schůzka parlamentu 21. 2. 2025

Únorová schůzka začala důležitými drobnostmi: připomenutím existence schránky důvěry – k čemu slouží a kde je umístěna a oznámením o založení speciální nástěnky určené pro žákovský parlament.

No a hned na to jsme vyhlásili, jak dopadlo hlasování o název našeho žákovského parlamentu. Členové parlamentu mohli elektronicky vybírat mezi několika možnostmi (některé navrhly sami žáci, některé koordinátoři parlamentu a některé dokonce dnes tolik moderní AI). Parlament si nakonec ze všech návrhů vybral důstojný a krásný název „Harmonie“.

Potom se slova ujala p. uč. Sádecká a navrhla členům parlamentu, jak by mohla vypadat organizace soutěže, o které se zmínila už na předchozí schůzi – o nejhezčí květináč.

Posledním bodem bylo vystoupení p. uč. Majerníkové, která přiblížila členům parlamentu staronovou ekologickou aktivitu Tonda do škol, v současné době zameřenou na sběr hliníkového odpadu.

Lyžařský kurz školní družiny na Skalce

V týdnu od 17.-21.2. 2025 proběhl v rámci školní družiny lyžařský kurz na Skalce, kterého se zúčastnilo 16 dětí z 1. – 3. tříd.

Každý den po vyučování se děti jezdily učit lyžovat. Některé z nich stály na lyžích  poprvé, ale v polovině týdne už zvládly samy jízdu na vleku i sjezd dolů z kopce.Páteční odpoledne patřilo  ukázkovým jízdám dětí, které své dovednosti předvedly rodičům, kteří se přišli podívat. V celém týdnu se nám naštěstí vyhýbaly nemoci a úrazy, takže kurz dokončily všechny děti.

Celou výbornou akci podtrhlo slunečné počasí po celý týden  a spokojenost jak na straně rodičů, tak hlavně na straně dětí.

Více fotek z kurzu si můžete prohlédnout zde.

Bc. Silvie Kaspříková

Týden na horách

Dlouho očekavávaný a mezi staršími žáky oblíbený lyžařský výcvikový kurz letos začal v neděli 9. února 2025 a do Karlova pod Pradědem zamířilo 34 žáků 7. až 9. tříd spolu s p. uč. I. Krátkou a uč. A. Dohnalem.

Po příjezdu na chatu Moravici se nejprve všichni posilnili – čekal na ně oběd, pak dorazil skibus, který lyžaře nabité energií odvezl na svah, kde byli rozřazeni do skupin a nikdo nechtěl být v začátečnících. Lyžování probíhalo ve SKI areálu Karlov pod Pradědem převážně na sjezdovce SKI Myšák, zároveň družstvo nejlepších lyžařů mohlo podniknout traverz na sjezdovku Kazmarka, SKI Expres a zpět na SKI Myšák. Po celou dobu svítilo sluníčko a bylo potřeba použít i opalovací krém.

Účastníci si ale užili nejen lyžování, došlo i na regeneraci při plavání v bazénu, sportovní hry v tělocvičně a aktivity, které posílily kolektiv. Deváťáci měli pro mladší žáky připraven večerní program v podobě různých společenských soutěží. Rozhodně nejlepší ze všech připravených večerů byl ten poslední. Konala se totiž diskotéka, což bylo spojené i s prodlouženou večerkou.

Lyžařský kurz byl skvělý zážitek plný zábavy, nezapomenutelných momentů, pohybu a týmového ducha, panovala skvělá atmosféra taky díky vynikající organizaci. V pátek 14. února se při odjezdu někteří už těšili domů, jiní by raději na horách zůstali. Ale všechno jednou končí. Bylo to fajn, tak snad opět příští rok.

Další fotografie jsou v galerii.

Mgr. Iveta Krátká, Mgr. Antonín Dohnal, Mgr. Martina Kalužová

Výprava do planetária

Ve čtvrtek 20. února 2025 se v krásném slunečném, i když lehce mrazivém počasí žáci 7.B vydali pěšky do Planetária Ostrava v Krásném Poli na pořad Astronaut. Během hodinového pořadu se diváci proletěli nad povrchem Venuše i Jupitera, dověděli se mnoho zajímavého o Marsu a Měsíci či rotaci Země, Měsíce a planet kolem Slunce. Na řadu přišla i některá souhvězdí dnešní oblohy (tedy přesně 20. února a noci na 21. února). V druhé části následovalo promítání filmu o astronautech: co obnáší jejich příprava, co se děje s jejich tělem ve vesmíru a jak se astronauti musí věnovat třeba svému svalstvu během pobytu v kosmu, co číhá na lidské tělo v otevřeném kosmickém prostoru.

Po nesmírně zajímavém hodinovém pobytu ve sférickém kině měli všichni účastníci možnost prohlédnout si interaktivní výstavu v prostoru planetária. Děti zaujal fotokoutek s vesmírnými pozadími, prostor se zrcadly nabízející možnost zrcadlového zeštíhlení (tzv. zrcadlovou dietu) i bleskového zhmotnění snad na 150 kg v protějším zrcadle, pozorovaly vznik tornáda, mohly si sáhnout na meteorit (neboli na mimozemšťana), zkusit hopsáním vytvořit zemětřesení, které zachytí seismograf apod.

Zpáteční cesta se proměnila v podstatě na laboratorní práci – nejprve proběhla letová ukázka dronu, pokusy o odchyt dronu a řízení dronu, který vzal s sebou na výlet jeden z žáků. Pak došlo na tvůrčí dílnu, protože třídu zaujal zamrzlý potok a nastal průzkum tloušťky i odolnosti ledu vrháním ledasčeho a tlučením ledasčím (někdy i synchonizovaně), nicméně třída nakonec dorazila zpět do školy v podstatě čistá, suchá, zdravá a spokojená.

Více fotografií najdete v galerii.

Mgr. Martina Kalužová

Valentýnské odpoledne školní družiny

V úterý 11. února 2025 proběhlo v rámci školní družiny Valentýnské odpoledne. Prvňáčci a druháčci plnili různé úkoly, které si museli ve škole sami najít  podle různých indicií. Valentýnské  odpoledne pak završili vyráběním srdíček a přáníček. Všechny děti byly odměněny sladkou odměnou.

Bc. Silvie Kaspříková

Školní kolo recitační soutěže

Konec ledna téměř pravidelně patří školnímu kolu recitační soutěže. A letos tomu nebylo jinak. Ve dvou dnech se představili svým spolužákům i porotě recitátoři, kteří svými výkony usilovali o postup do obvodního kola této soutěže. Jen připomínám, že ocenit můžeme tři nejlepší soutěžící, ale do dalšího kola postupují ti, kteří se umístili na 1. a 2. místě.

Ve středu 29. ledna soutěžili žáci prvního stupně. Poprvé v historii soutěže na naší škole recitovali i žáci 0. kategorie, což jsou žáci prvních tříd. Bylo jich celkem pět a předvedli moc pěkné výkony.

V I. kategorii (žáci 2. a 3. tříd) soutěžilo 14 žáků a ve II. kategorii (žáci 4. a 5. tříd) jich bylo také 14. Počty recitátorů jsou každý rok přibližně stejné a máme z toho velkou radost. A výkony byly opět velmi vyrovnané, nejraději bychom odměnili všechny soutěžící, tak jsme aspoň udělili více třetích míst, abychom ocenili pěknou recitaci. Moc se nám líbily také texty, které si děti k přednesu vybraly. Naše těžké rozhodování dopadlo takto:

0. kategorie: 1. místo: Terezka Macečková (1.A), 2. místo: Sebastian Bicman (1.B), 3. místo: Milan Sieraga (1.B)

I. kategorie: 1. místo: Veronika Křupalová (3.A), 2. místo: Valerie Zatloukalová (2.A), 3. místo: Eliška Zevelová (2.A), Jakub Kapica (2.B), Bartoloměj Kudela (3.B)

II. kategorie: 1. místo: Felicie Schmidtová (5.A), 2. místo: Kristína Rozkopalová (5.B), 3. místo: Josef Bilovský (4.A), Martin Šabatka (5.B)

Gratulujeme!

Následujícího dne soutěžili žáci 2. stupně. Ve III. kategorii (žáci 6. a 7. tříd) jich bylo 12 a převládali chlapci. V souvislosti s touto kategorií musím zmínit jednu pozoruhodnou skutečnost. Natálie Kozlová ze 6.B recitovala báseň své kamarádky ze třídy Carmen Hamroziové. Ano, čtete správně – mezi našimi žáky máme básnířku, která napsala nejen zmíněnou báseň, ale dokonce celou básnickou sbírku. Natálie recitovala velmi citlivě, a proto jsme jí i autorce Carmen udělili zvláštní cenu za interpretaci a autorství. Važme si toho, že mezi sebou máme tuto talentovanou žákyni. Budeme se těšit na její další básně.

A kdo tedy vyhrál?

III. kategorie: 1. místo: Jan Fábrik (7.A), 2. místo: Adéla Macečková (7.A), 3. místo: Dominik Polcer (7.A), Eliška Illková (6.A)

Soutěžení IV. kategorie bylo bohužel poznamenáno nemocí některých žáků, a tak se představili pouze tři soutěžící. Všichni byli z „áček“. Porota měla jednodušší práci, ale přesto nás mrzí, že to nebylo napínavější a že se nezúčastnili žádní žáci z „béček“.

A jak jsme tři recitátory seřadili?

IV. kategorie: 1. místo: Jan Grygar (9.A), 2. místo: Kristýna Krchňáková (9.A), 3. místo: Tomáš Běhůnek (8.A)

Všem zúčastněným mockrát děkujeme za vzornou přípravu a krásné výkony. Oceněným gratulujeme a postupujícím budeme držet palce v dalším klání.

Obvodní kolo recitační soutěže se uskuteční 7. března 2025 v Domě dětí a mládeže na ul. M. Majerové v Ostravě – Porubě.

Na fotografie se můžete podívat zde v galerii.

Mgr. Michaela Homolová

Okresní kolo Olympiády z českého jazyka

Dne 27.1.2025 proběhlo okresní kolo olympiády z českého jazyka. Naši školu reprezentovaly žákyně IX.A Agáta Urbánková a Nikola Pavelková. Ve velké konkurenci základních škol i gymnázií se mezi 96 účastníky umístila Nikola Pavelková na18. místě a Agáta Urbánková na 51. místě. Oběma děkujeme za reprezentaci školy a pěkné umístění.

Mgr. Lenka Roupová