Žákovský parlament

Členové žákovského parlamentu na rok 2024 – 2025

TřídaTUJméno žákaJméno žaka
3. AMgr. Martina HanelováKarla JakubováFabián Schmidt
3. BMgr. Lenka KolaříkováEmilie MatuškováAnna Pyšová
4. AMgr. Helena MihálováViktorie KaiserováLiliana Muchová
4. BMgr. Kristýna SádeckáMarie SieragováTomáš Herudek
5. AMgr. Tatjana KrkoškováGabriela PusztayDaniel Rychlý
5. BMgr. Irena DobešováMarie PyšováJaroslav Jackanin
6. AMgr. jana JavorkováAdéla FlorčinskáKarolína Šťastná
6. BMgr. Pavlína KavíkováAdam NespěšnýNatálie Kozlová
7. AMgr. Hana TomečkováTerezie HomolováAdéla Macečková
7. BMgr. Martina KalužováIvo KrčmářFrantišek Klvaňa
8. AMgr. Svatava AdamovičováTomáš BěhůnekRobin Plch
8. BMgr. Iveta KrátkáTobias KreisKateřina Táslerová
9. AMgr. Lenka RoupováJan JuroškaAgáta Urbánková
9. BMgr. Michaela HomolováErik WozniakJulie Škutová

Koordinátor pro 1. stupeň: Mgr. Kristýna Sádecká

Koordinátor pro 2. stupeň: Mgr. Petr Frydrych

Schůzky Žákovského parlamentu jsou prozatím naplánovány na každý druhý pátek v měsíci.

Aktuality žákovského parlamentu

Členové parlamentu fotí

Členové parlamentu získali novou funkci: fotit školní akce, na kterých jsou přítomni.

Nejde jen o cvakání fotek mobilem, to umí každý. Členové parlamentu (případně jejich pomocníci, které si členové zvolí) ručí za dodržování etických pravidel: focení na akci musí domluvit s doprovodem školní akce, musí si zjistit, kde se může fotit, a pokud jsou zahrnuti nějcí cizí lidé, musí si získat jejich souhlas.

Tímto způsobem se pokusíme zajistit, aby focení na školních akcích nebylo pro okolí případně obtěžující, aby mělo nějakou slušnou formu.

Od nynějška tedy budeme na tomto místě uveřejňovat fotky speciálně pořízené členy parlamentu na školních akcích a akcích parlamentu.

Mgr. Petr Frydrych

Schůzka parlamentu 21. 2. 2025

Únorová schůzka začala důležitými drobnostmi: připomenutím existence schránky důvěry – k čemu slouží a kde je umístěna a oznámením o založení speciální nástěnky určené pro žákovský parlament.

No a hned na to jsme vyhlásili, jak dopadlo hlasování o název našeho žákovského parlamentu. Členové parlamentu mohli elektronicky vybírat mezi několika možnostmi (některé navrhly sami žáci, některé koordinátoři parlamentu a některé dokonce dnes tolik moderní AI). Parlament si nakonec ze všech návrhů vybral důstojný a krásný název „Harmonie“.

Potom se slova ujala p. uč. Sádecká a navrhla členům parlamentu, jak by mohla vypadat organizace soutěže, o které se zmínila už na předchozí schůzi – o nejhezčí květináč.

Posledním bodem bylo vystoupení p. uč. Majerníkové, která přiblížila členům parlamentu staronovou ekologickou aktivitu Tonda do škol, v současné době zameřenou na sběr hliníkového odpadu.

Schůzka parlamentu 17. 1. 2025

Hlavním úkolem této schůzky bylo zvolit logo našeho žákovského parlamentu. Po celoškolních volbách o nejlepší návrh, které vyhrála Andrea Liptáková z 9.B (za to byla čokoládově odměněna), přišel čas na další fázi cesty za novým logem – umělecko-technické zpracování do konečné podoby. (V případě loga je totiž nutné dodržet některé typografické a geometrické náležitosti, takže je třeba návrh upravit.) Toho se ujala p. uč. Mutinová – ta logo zjednodušila, ale zachovala hravý a barevně atraktivní duch původního návrhu. Vytvořila 3 návrhy, ze kterých se zvolil parlamentním hlasováním vítěz, kterého vidíte pod textem. Nyní nás už čeká jen rozhodování o názvu parlamentu.

Hostem schůze byla p. uč. Majerníková, jež žákům nabídla možnost účasti na různých ekologických aktivitách (sběr použitých baterií, úklid okolí školy apod.), které by koordinovala, a nabídla také možnost zapojit se do soutěží s ekologickou tematikou.

Pan ředitel si od žáků vybral SWOT analýzy školy, ke kterým později svolá speciální schůzku a které použije při vypracování koncepce rozvoje školy.

No a v závěru p. uč. Sádecká vyhlásila soutěž o nejhezčí květináč v rámci posílení výzdoby školy.

Mgr. Petr Frydrych

Vzdělávací seminář žákovských parlamentů Poruby

Náš školní parlament se pomalu rozjíždí. A jelikož jsme nováčci, navštívili jsme s několika žáky našeho parlamentu dne 4.11. Vzdělávací seminář žákovských parlamentů Poruby, abychom se poučili o fungování parlamentu, jeho poslání a abychom načerpali inspiraci a něco „odkoukali“.

Vzdelávací seminář měl několik částí:

V první části jsme se formou prezentace dozvěděli základní principy a zásady pro dobré fungování žákovského parlamentu včetně toho, k čemu parlament slouží, čím může dětem na škole pomoci, jaké kompetence může pomáhat rozvíjet.

Druhá část měla formu skupinového brainstormingu – workshopu, ve kterém se různě poskládané skupiny z různých parlamentů Poruby mohly vyjadřovat k tomu, co jim v Porubě chybí, co se jim na naší Porubě líbí, co by změnili. V této části navštívila seminář také místostarostka Poruby pro oblast školství, mládeže a vzdělávání, sociální věci a sport, paní Martina Dušková. Ta se o názory žáků zajímala a požádala vedoucího semináře o předání výstupů z této části, aby je využila pro svou práci.

No a v poslední části jsme dostali rady, co má parlament splňovat, jaké vlastnosti mají mít členové žákovského parlamentu, jak si má budovat vztahy s vedením školy a další užitečné rady a návody.

I když jsme nováčci, byli jsme za svou aktivní účast představiteli ostatních parlamentů pochváleni, a nyní budeme nabyté zkušenosti převádět do praxe.

Mgr. Petr Frydrych

Druhé setkání Žákovského parlamentu

V pátek 11. 10. 2024 se podruhé sešli žáci 3. – 9. tříd, kteří se rozhodli působit v rámci Žákovského parlamentu školy. Měli před sebou několik úkolů.

Nejprve byli seznámeni s výsledky akce Pěšky do škol, kde jsme získali krásných 534 bodů. Větší polovinu bodů jsme obdrželi díky aktivitě dvou žáků deváté třídy, kteří se vydali do školy ze svých vzdálených obcí už po 2. hodině ranní, ale také propagaci celé akce mezi žáky a rodiči.

Dalším bodem programu bylo vyhlášení dvou soutěží – o nejlepší návrh loga Žákovského parlamentu a loga a názvu Školního poradenského pracoviště. Do obou se může zapojit každý žák a podat jeden návrh do 22. 11. 2024. Žáci 1. stupně návrhy odevzdávají paní učitelce Sádecké a žáci 2. stupně panu učiteli Frydrychovi.

Parlamenťáci byli také seznámeni s možností zapojit se do soutěže Zlatý oříšek 2024 pro talentované děti ve věku 6 – 14 let, kdy vítězové mohou obdržet částku 20 000 Kč, a také do grantového programu Společně za sny, kde se můžou přihlásit nadaní žáci a studenti ve věku 12 – 21 let a v rámci grantu získat na své aktivity částku 25 000 Kč.

Všichni se také dozvěděli, že se mohou účastnit každý pátek od 15:00 do 17:000 v SVČ Korunka Parlamentu mládeže Poruba a pomáhat organizovat akce pro děti v našem obvodě.

Dne 4. 11. 2024 se pak vybraní 3 žáci společně s panem učitelem Frydrychem zúčastní Semináře žákovských parlamentů ZŠ z Poruby v KC Všichni spolu.

Důležitým bodem pak byla informace o spolupodílení se žáků parlamentu na tvorbě školního facebooku a instagramu, ale i kontrole školního webu.

Úplně v závěru pak ředitel školy požádal přítomné, aby se společně snažili ve škole udržovat pořádek a zároveň se nebáli upozorňovat na možné problémy. Parlamenťáci také měli možnost přijít s vlastními poznatky, informacemi či dotazy, na které jim bylo odpovězeno.

Mgr. Petr Frydrych

Žákovský parlament: „Pozor, začínáme!“

Někteří lidé by mohli říct, že pátek třináctého není šťastným datem. Navíc v době, kdy venku intenzívně prší a mluví se o možných záplavách. Ale naštěstí nejsme pověrčiví, a proto vůbec toto datum nikomu nevadilo a ráno 13. 9. 2024 v 7:30 se v počítačové učebně na ZŠ J. Valčíka sešli zástupci žáků jednotlivých tříd na úvodní schůzce nově vzniklého Žákovského parlamentu.

Každou třídu v něm budou zastupovat dva styční důstojníci. Jejich úkolem bude nejenom předávat informace mezi třídami a vedením školy, koordinovat žákovské projekty, ale také diskutovat o škole i našem městě.

Během první schůzky se žáci s příslušnými učiteli domluvili na dvou akcích. První bude určena pro žáky 8. a 9. tříd a zrealizuje se v úterý 17. 9. 2024 ráno. Žáci těchto ročníků si budou moci vyzkoušet nanečisto, jak vypadá demokracie v praxi v podobě Žákovských voleb do krajských zastupitelstev. Připraví si zázemí v podobě stolů, židlí, plent, volební urny a vytvoří volební komisi, která v závěru přepočítá hlasy a určí vítěze voleb.

V rámci druhé akce se žáci, ale také učitelé zapojí do projektu Pěšky do školy, který uskutečníme 25. 9. Jejím cílem je podpořit pohyb, ale také upozornit na ekologický rozměr naší přepravy a přesunů v rámci běžného života.

Žákovskému parlamentu přejeme hodně úspěchům a žákům plno sil v aktivitách, které budou v rámci tohoto seskupení dělat!

Mgr. Miroslav Bučánek, ředitel školy