Třídní schůzky / konzultace

Vážení rodiče, zveme vás na poslední třídní schůzky (konzultace) v tomto školním roce. Proběhnou 9.6. od 16:00 do 18:00 hod. a jste srdečně zváni.

Den dětí ve školní jídelně: Sladká jízda s klauny!

Mezinárodní den dětí se musí oslavit, jak se patří, a letos se k oslavám originálním způsobem připojila i naše školní jídelna. V pondělí čekalo na všechny strávníky u výdejních okének obrovské překvapení. Místo tradičních bílých zástěr a kuchařských čepic je s úsměvem vítaly veselé klaunky! Naše paní kuchařky se totiž převlékly do barevných kostýmů, nasadily si červené nosy a proměnily běžný výdej oběda v parádní show.

Skvělá nálada ale nebyla to jediné, co dětem vykouzlilo úsměv na tváři. Menu tohoto svátečního dne si totiž vybrali sami žáci. V hlasování o nejoblíbenější jídlo na přání jasně zvítězily lívance, podávaly se s osvěžujícím jogurtem a čerstvým ovocem.

Jana Kostková, vedoucí školní jídelny

Oslava Dne dětí v magickém stylu: Procestovali jsme celý svět s kouzelníkem Tomášem Podzimkem

Blížící se Mezinárodní den dětí jsme na naší škole oslavili s velkým předstihem a ve velkém stylu! Ve středu 27. května u nás v tělocvičně vystoupil známý iluzionista Tomáš Podzimek se svým programem „Magie kolem světa“.

Tomáš Podzimek ve vystoupení perfektně propojoval moderní magii se svými vlastními cestovatelskými zážitky. Celé představení bylo doprovázeno video projekcí a bylo plné zajímavostí z různých koutů naší planety, takže se děti nejen bavily, ale dozvěděly se i spoustu nového.

To nejlepší na celé show však bylo zapojení samotného publika. Naši žáci (a dokonce i někteří odvážní učitelé) se stávali přímými asistenty při jednotlivých tricích. Představení bylo přizpůsobené věku dětí, takže si na své přišli jak ti nejmenší z prvního stupně, tak starší spolužáci, které není snadné jen tak něčím ohromit.

Děkujeme Tomáši Podzimkovi za pěkné dopoledne plné kouzelné atmosféry a za energii, kterou do naší školy přinesl, a všem dětem přejeme krásný nadcházející Den dětí!

Úspěch našich mladých básníků

S hrdostí oznamujeme výbornou zprávu. Naše škola se zapojila do projektu Almanach žákovské poezie 2025–2026 a poslala do soutěže básnická díla našich žáků.

Porotu zaujaly práce tří našich žáků, jejichž básně byly vybrány k publikování:

  • Lukáš Kozub (7.A) – z textové dílny paní učitelky Kalužové.
  • Carmen Hamroziová (7.B) – pod vedením pana učitele Frydrycha.
  • Pavlína Jančová (9.B) – rovněž pod vedením pana učitele Frydrycha. Pavlíně se navíc povedl výjimečný kousek, protože jí v almanachu uveřejnili hned dvě básně!

Pro naši školu je to obrovský úspěch a důkaz, že máme mezi sebou nesmírně kreativní a nadané mladé lidi. Všem třem autorům i jejich vyučujícím, kteří je v psaní podporovali, srdečně blahopřejeme a děkujeme za skvělou reprezentaci školy!

Oficiální tečkou za tímto úspěchem bude slavnostní křest Almanachu, který se uskuteční 17. června v Radniční restauraci v Ostravě.

Držíme našim literárním talentům palce do další tvorby a už se nemůžeme dočkat, až si jejich básně v almanachu přečteme.

Mgr. Petr Frydrych

Naši žáci vybojovali lístky na světový beachvolejbal v Ostravě!

Dolní oblast Vítkovic v těchto dnech opět oživá neopakovatelnou atmosférou. Koná se zde prestižní beachvolejbalový turnaj J&T Banka Ostrava Beach Pro 2026. Letošní ročník byl pro naši školu mimořádně napínavý, a to díky unikátní soutěži, do které se žáci 9.B, 8.B, 6.B a 5.A s nadšením zapojili.

Vše odstartovalo vyhlášením kreativní soutěže, ve které byla hlavní cenou právě možnost podívat se na tento hvězdný turnaj. Úkol nebyl vůbec jednoduchý. Žáci měli navrhnout vlastní design beachvolejbalového míče. Pravidla byla jasná: vítězné návrhy vybere odborná porota a ty nejlepší budou předány zástupcům Volleyball World Beach Pro Tour a společnosti MIKASA k posouzení možnosti využití při výrobě speciální edice míčů pro jubilejní 10. ročník turnaje v roce 2027.

Našim žákům se sice nepodařilo dostat své kreativní návrhy do finálního výběru pro výrobu speciální edice MIKASA, ale jejich obrovské úsilí nepřišlo vniveč. Porota jejich nápady ocenila a naše výprava získala to, po čem všichni toužili – vstupenky zdarma na turnaj!

Nebylo to jen o pasivním fandění. Pořadatelé připravili skvělý doprovodný program, který naši žáci využili do poslední minuty. Ve Fanzoně si na vlastní kůži vyzkoušeli, jak náročný tento sport je pod širým nebem. Odměnou jim byly i autogramy hráčů – Trousil, Schweiner nebo Hölting Niloson či Andersson.

Odnášíme si pěkný zážitek. Sportu zdar!

Mgr. Iveta Krátká

Žáci z 5.A opět poslali seniorům dopisy od srdce

Že mají žáci z třídy 5. A srdce na pravém místě, dokazují dnes a denně. V těchto dnech se rozhodli navázat na loňskou vydařenou akci a znovu se zapojili do celorepublikového dobročinného projektu Psaní od srdce. Cílem této krásné iniciativy je potěšit osamělé seniory v domovech po celé České republice, přinést jim trochu radosti do všedních dnů a ukázat jim, že na ně mladší generace myslí.

Zatímco minulý rok psali žáci společně v menších skupinkách, letos se každý žák pokusil napsat a vyzdobit svůj vlastní dopis zcela sám za sebe.

Úkol to nebyl vůbec jednoduchý. Děti musely zapřemýšlet, co by babičky a dědečky potěšilo, o čem jim napsat a jak je povzbudit. V dopisech tak senioři najdou nejen milá slova a přání pevného zdraví, ale také vyprávění o školních zážitcích, zálibách dětí nebo o jejich domácích mazlíčcích. Psaní navíc žáci doplnili o obrázky, aby byly dopisy pestré už na první pohled.

Všechny dopisy už míří za svými adresáty. Doufáme, že seniorům vykouzlí úsměv na tváři a zahřejí je u srdce přesně tak, jak si to děti přály.

Mgr. Helena Mihálová

Jarní koncert sboru Rolnička a dětí z MŠ V. Makovského

V pondělí 25. května 2026 v 17 hodin se v DK Poklad uskutečnil jarní koncert Základní školy Josefa Valčíka, na kterém vystoupil pěvecký sbor Rolnička a děti z Mateřské školy Vincence Makovského.

Úvod koncertu patřil nejmenším zpěváčkům z mateřské školy, kteří pod vedením paní dirigentky Moniky Jíchové předvedli pásmo dětských písniček. Jejich vystoupení vykouzlilo úsměv na tváři nejednomu posluchači a navodilo krásnou atmosféru celého podvečera.

Poté se představila Rolnička, složená z dětí čtvrtých a pátých tříd, pod vedením dirigentek Martiny Hanelové a Ivany Jasińské. Program byl pestrý, hravý i hudebně náročný. Zazněly skladby Prší, prší, Išel Macek, Jitřenka, Rýma, Pupínky, Rybí píseň, Geografická fuga, Wow Bullen, The Lion Sleeps Tonight a závěrečná lidová píseň Tancuj, tancuj.

Mimořádným zpestřením programu se stalo vystoupení dětí z 5. A, které si připravily originální rozlučkovou písničku. Šlo o nápaditou variaci na známý hit Holky z naší školky. Žáci na tomto překvapení spolupracovali s paní učitelkou Hanelovou a společně dali dohromady text i vtipné scénky složené z reálných situací a typických hlášek, které denně používá jejich třídní učitelka Helena Mihalová. Vystoupení sklidilo obrovský úspěch a pobavilo celý sál.

Děti zpívaly s velkým nasazením, radostí a energií. Publikum reagovalo nádherně po celý koncert a aktivně se zapojilo i během skladby The Lion Sleeps Tonight, kdy sálem zněly zvuky džungle a celý kulturní dům ožil veselou náladou.

Velké poděkování patří všem dětem za jejich krásné výkony, dirigentkám za pečlivou přípravu a také rodičům a publiku za podporu a srdečné přijetí. Koncert byl milým setkáním plným hudby a radosti.

Mgr. Martina Hanelová

Mgr. Ivana Jasińská

Ovocné osvěžení ve školní jídelně

Dnešní oběd ve školní jídelně zpříjemnila dětem barevná miska plná čerstvého ovoce. Na osvěžení si děti pochutnaly na melounu, malinách, pomeranči, kiwi, mandarince i sladkém ananasu.

Velkým zpestřením byla ochutnávka žlutého melounu, který některé děti poznaly vůbec poprvé. Svou sladkou chutí a šťavnatostí všechny příjemně překvapil. Ovocná miska byla nejen chutná, ale také plná vitamínů a energie.

Děti si dnešní zdravé osvěžení velmi užily a prázdné mističky byly důkazem, že čerstvé ovoce má ve školní jídelně své místo.

Jana Kostková, vedoucí školní jídelny

Svět dopravních prostředků


Dne 20. května 2026 se děti z 1.A vydaly do Dolní oblasti Vítkovic na vzdělávací program „Dopravní prostředky“, který se uskutečnil přímo vexpozici U6.

V průběhu programu prvňáčci odhalili, jak se postupně vyvíjely dopravní prostředky, zahráli si interaktivní pexeso, podle zvuku se snažili poznat konkrétní dopravní prostředek, vyzkoušeli si řízení motorky, nákladního auta, posadili se za volant linkového autobusu, dokonce si mohli vlézt do ponorky. Poté navštívili 3D kino s obřím plátnem a prohlédli si část expozice Velkého světa techniky s fůrou interaktivních prvků.

Děti byly nadšené a jen velmi neochotně opouštěly tyto prostory. Domů si odnesly spoustu zážitků. Příští rok si tuto návštěvu určitě rády zopakují.

Mgr. Irena Dobešová