Všechny příspěvky

Schůzka parlamentu 21. 2. 2025

Únorová schůzka začala důležitými drobnostmi: připomenutím existence schránky důvěry – k čemu slouží a kde je umístěna a oznámením o založení speciální nástěnky určené pro žákovský parlament.

No a hned na to jsme vyhlásili, jak dopadlo hlasování o název našeho žákovského parlamentu. Členové parlamentu mohli elektronicky vybírat mezi několika možnostmi (některé navrhly sami žáci, některé koordinátoři parlamentu a některé dokonce dnes tolik moderní AI). Parlament si nakonec ze všech návrhů vybral důstojný a krásný název „Harmonie“.

Potom se slova ujala p. uč. Sádecká a navrhla členům parlamentu, jak by mohla vypadat organizace soutěže, o které se zmínila už na předchozí schůzi – o nejhezčí květináč.

Posledním bodem bylo vystoupení p. uč. Majerníkové, která přiblížila členům parlamentu staronovou ekologickou aktivitu Tonda do škol, v současné době zameřenou na sběr hliníkového odpadu.

Lyžařský kurz školní družiny na Skalce

V týdnu od 17.-21.2. 2025 proběhl v rámci školní družiny lyžařský kurz na Skalce, kterého se zúčastnilo 16 dětí z 1. – 3. tříd.

Každý den po vyučování se děti jezdily učit lyžovat. Některé z nich stály na lyžích  poprvé, ale v polovině týdne už zvládly samy jízdu na vleku i sjezd dolů z kopce.Páteční odpoledne patřilo  ukázkovým jízdám dětí, které své dovednosti předvedly rodičům, kteří se přišli podívat. V celém týdnu se nám naštěstí vyhýbaly nemoci a úrazy, takže kurz dokončily všechny děti.

Celou výbornou akci podtrhlo slunečné počasí po celý týden  a spokojenost jak na straně rodičů, tak hlavně na straně dětí.

Více fotek z kurzu si můžete prohlédnout zde.

Bc. Silvie Kaspříková

Týden na horách

Dlouho očekavávaný a mezi staršími žáky oblíbený lyžařský výcvikový kurz letos začal v neděli 9. února 2025 a do Karlova pod Pradědem zamířilo 34 žáků 7. až 9. tříd spolu s p. uč. I. Krátkou a uč. A. Dohnalem.

Po příjezdu na chatu Moravici se nejprve všichni posilnili – čekal na ně oběd, pak dorazil skibus, který lyžaře nabité energií odvezl na svah, kde byli rozřazeni do skupin a nikdo nechtěl být v začátečnících. Lyžování probíhalo ve SKI areálu Karlov pod Pradědem převážně na sjezdovce SKI Myšák, zároveň družstvo nejlepších lyžařů mohlo podniknout traverz na sjezdovku Kazmarka, SKI Expres a zpět na SKI Myšák. Po celou dobu svítilo sluníčko a bylo potřeba použít i opalovací krém.

Účastníci si ale užili nejen lyžování, došlo i na regeneraci při plavání v bazénu, sportovní hry v tělocvičně a aktivity, které posílily kolektiv. Deváťáci měli pro mladší žáky připraven večerní program v podobě různých společenských soutěží. Rozhodně nejlepší ze všech připravených večerů byl ten poslední. Konala se totiž diskotéka, což bylo spojené i s prodlouženou večerkou.

Lyžařský kurz byl skvělý zážitek plný zábavy, nezapomenutelných momentů, pohybu a týmového ducha, panovala skvělá atmosféra taky díky vynikající organizaci. V pátek 14. února se při odjezdu někteří už těšili domů, jiní by raději na horách zůstali. Ale všechno jednou končí. Bylo to fajn, tak snad opět příští rok.

Další fotografie jsou v galerii.

Mgr. Iveta Krátká, Mgr. Antonín Dohnal, Mgr. Martina Kalužová

Výprava do planetária

Ve čtvrtek 20. února 2025 se v krásném slunečném, i když lehce mrazivém počasí žáci 7.B vydali pěšky do Planetária Ostrava v Krásném Poli na pořad Astronaut. Během hodinového pořadu se diváci proletěli nad povrchem Venuše i Jupitera, dověděli se mnoho zajímavého o Marsu a Měsíci či rotaci Země, Měsíce a planet kolem Slunce. Na řadu přišla i některá souhvězdí dnešní oblohy (tedy přesně 20. února a noci na 21. února). V druhé části následovalo promítání filmu o astronautech: co obnáší jejich příprava, co se děje s jejich tělem ve vesmíru a jak se astronauti musí věnovat třeba svému svalstvu během pobytu v kosmu, co číhá na lidské tělo v otevřeném kosmickém prostoru.

Po nesmírně zajímavém hodinovém pobytu ve sférickém kině měli všichni účastníci možnost prohlédnout si interaktivní výstavu v prostoru planetária. Děti zaujal fotokoutek s vesmírnými pozadími, prostor se zrcadly nabízející možnost zrcadlového zeštíhlení (tzv. zrcadlovou dietu) i bleskového zhmotnění snad na 150 kg v protějším zrcadle, pozorovaly vznik tornáda, mohly si sáhnout na meteorit (neboli na mimozemšťana), zkusit hopsáním vytvořit zemětřesení, které zachytí seismograf apod.

Zpáteční cesta se proměnila v podstatě na laboratorní práci – nejprve proběhla letová ukázka dronu, pokusy o odchyt dronu a řízení dronu, který vzal s sebou na výlet jeden z žáků. Pak došlo na tvůrčí dílnu, protože třídu zaujal zamrzlý potok a nastal průzkum tloušťky i odolnosti ledu vrháním ledasčeho a tlučením ledasčím (někdy i synchonizovaně), nicméně třída nakonec dorazila zpět do školy v podstatě čistá, suchá, zdravá a spokojená.

Více fotografií najdete v galerii.

Mgr. Martina Kalužová

Valentýnské odpoledne školní družiny

V úterý 11. února 2025 proběhlo v rámci školní družiny Valentýnské odpoledne. Prvňáčci a druháčci plnili různé úkoly, které si museli ve škole sami najít  podle různých indicií. Valentýnské  odpoledne pak završili vyráběním srdíček a přáníček. Všechny děti byly odměněny sladkou odměnou.

Bc. Silvie Kaspříková

Školní kolo recitační soutěže

Konec ledna téměř pravidelně patří školnímu kolu recitační soutěže. A letos tomu nebylo jinak. Ve dvou dnech se představili svým spolužákům i porotě recitátoři, kteří svými výkony usilovali o postup do obvodního kola této soutěže. Jen připomínám, že ocenit můžeme tři nejlepší soutěžící, ale do dalšího kola postupují ti, kteří se umístili na 1. a 2. místě.

Ve středu 29. ledna soutěžili žáci prvního stupně. Poprvé v historii soutěže na naší škole recitovali i žáci 0. kategorie, což jsou žáci prvních tříd. Bylo jich celkem pět a předvedli moc pěkné výkony.

V I. kategorii (žáci 2. a 3. tříd) soutěžilo 14 žáků a ve II. kategorii (žáci 4. a 5. tříd) jich bylo také 14. Počty recitátorů jsou každý rok přibližně stejné a máme z toho velkou radost. A výkony byly opět velmi vyrovnané, nejraději bychom odměnili všechny soutěžící, tak jsme aspoň udělili více třetích míst, abychom ocenili pěknou recitaci. Moc se nám líbily také texty, které si děti k přednesu vybraly. Naše těžké rozhodování dopadlo takto:

0. kategorie: 1. místo: Terezka Macečková (1.A), 2. místo: Sebastian Bicman (1.B), 3. místo: Milan Sieraga (1.B)

I. kategorie: 1. místo: Veronika Křupalová (3.A), 2. místo: Valerie Zatloukalová (2.A), 3. místo: Eliška Zevelová (2.A), Jakub Kapica (2.B), Bartoloměj Kudela (3.B)

II. kategorie: 1. místo: Felicie Schmidtová (5.A), 2. místo: Kristína Rozkopalová (5.B), 3. místo: Josef Bilovský (4.A), Martin Šabatka (5.B)

Gratulujeme!

Následujícího dne soutěžili žáci 2. stupně. Ve III. kategorii (žáci 6. a 7. tříd) jich bylo 12 a převládali chlapci. V souvislosti s touto kategorií musím zmínit jednu pozoruhodnou skutečnost. Natálie Kozlová ze 6.B recitovala báseň své kamarádky ze třídy Carmen Hamroziové. Ano, čtete správně – mezi našimi žáky máme básnířku, která napsala nejen zmíněnou báseň, ale dokonce celou básnickou sbírku. Natálie recitovala velmi citlivě, a proto jsme jí i autorce Carmen udělili zvláštní cenu za interpretaci a autorství. Važme si toho, že mezi sebou máme tuto talentovanou žákyni. Budeme se těšit na její další básně.

A kdo tedy vyhrál?

III. kategorie: 1. místo: Jan Fábrik (7.A), 2. místo: Adéla Macečková (7.A), 3. místo: Dominik Polcer (7.A), Eliška Illková (6.A)

Soutěžení IV. kategorie bylo bohužel poznamenáno nemocí některých žáků, a tak se představili pouze tři soutěžící. Všichni byli z „áček“. Porota měla jednodušší práci, ale přesto nás mrzí, že to nebylo napínavější a že se nezúčastnili žádní žáci z „béček“.

A jak jsme tři recitátory seřadili?

IV. kategorie: 1. místo: Jan Grygar (9.A), 2. místo: Kristýna Krchňáková (9.A), 3. místo: Tomáš Běhůnek (8.A)

Všem zúčastněným mockrát děkujeme za vzornou přípravu a krásné výkony. Oceněným gratulujeme a postupujícím budeme držet palce v dalším klání.

Obvodní kolo recitační soutěže se uskuteční 7. března 2025 v Domě dětí a mládeže na ul. M. Majerové v Ostravě – Porubě.

Na fotografie se můžete podívat zde v galerii.

Mgr. Michaela Homolová

Okresní kolo Olympiády z českého jazyka

Dne 27.1.2025 proběhlo okresní kolo olympiády z českého jazyka. Naši školu reprezentovaly žákyně IX.A Agáta Urbánková a Nikola Pavelková. Ve velké konkurenci základních škol i gymnázií se mezi 96 účastníky umístila Nikola Pavelková na18. místě a Agáta Urbánková na 51. místě. Oběma děkujeme za reprezentaci školy a pěkné umístění.

Mgr. Lenka Roupová

Přijímačky nanečisto

Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (CZVV) ve spolupráci s MŠMT připravil nový projekt Přijímačky nanečisto, jehož cílem je umožnit uchazečům zažít testovou situaci obdobnou vlastnímu konání přijímacích zkoušek.

I my jsme se s našimi letošními devítkami zúčastnili. Proběhl test z českého jazyka a literatury (30 úloh, 60 minut) a matematiky (16 úloh, 70 minut). Žáci si vyzkoušeli atmosféru přijímacích zkoušek a šlo také o variantu pro ty, kteří se z finančních důvodů nemohou účastnit placených přípravných kurzů a testů.

Doufáme, že přijímací test nanečisto pomůže žákům v přípravě na test skutečný, a už teď deváťákům u opravdových přijímacích zkoušek přejeme úspěch.

Schůzka parlamentu 17. 1. 2025

Hlavním úkolem této schůzky bylo zvolit logo našeho žákovského parlamentu. Po celoškolních volbách o nejlepší návrh, které vyhrála Andrea Liptáková z 9.B (za to byla čokoládově odměněna), přišel čas na další fázi cesty za novým logem – umělecko-technické zpracování do konečné podoby. (V případě loga je totiž nutné dodržet některé typografické a geometrické náležitosti, takže je třeba návrh upravit.) Toho se ujala p. uč. Mutinová – ta logo zjednodušila, ale zachovala hravý a barevně atraktivní duch původního návrhu. Vytvořila 3 návrhy, ze kterých se zvolil parlamentním hlasováním vítěz, kterého vidíte pod textem. Nyní nás už čeká jen rozhodování o názvu parlamentu.

Hostem schůze byla p. uč. Majerníková, jež žákům nabídla možnost účasti na různých ekologických aktivitách (sběr použitých baterií, úklid okolí školy apod.), které by koordinovala, a nabídla také možnost zapojit se do soutěží s ekologickou tematikou.

Pan ředitel si od žáků vybral SWOT analýzy školy, ke kterým později svolá speciální schůzku a které použije při vypracování koncepce rozvoje školy.

No a v závěru p. uč. Sádecká vyhlásila soutěž o nejhezčí květináč v rámci posílení výzdoby školy.

Mgr. Petr Frydrych

Chile – země ledu a písku

Na počátku října nebo nyní na počátku ledna se žáci 7.A, 7.B, 8.B a obou 9. tříd vydali se svými třídními učiteli na další projekci z projektu Planeta 3000. Po loňském pořadu o Kambodži je zaujal letošní pořad o Chile.

Tato tvarem i délkou zajímavá jihoamerická země nabízí přímořské oblasti i horskou krajinu, oblasti pouští i ledovců, můžete zde potkat plameňáky i tučňáky, svézt se metrem, které má kola, a na ostrově Rapa Nui (nebo též Velikonočním ostrově) v Pacifiku narazit na českou stopu. Český vědec Pavel Pavel dokázal úspěšně rozluštit záhadu dopravy zdejších obřích soch Moai z místa na místo bez použití těžké techniky a v roce 1986 je přímo na chilském ostrově uvedl do pohybu.

Díky tomuto pořadu se žáci mohli podívat do země Evropanům hodně vzdálené, kterou asi hned tak v životě nenavštíví, a doplnit si informace získané v hodinách přírodopisu a zeměpisu.

Mgr. Martina Kalužová

Úspěch našich čtvrťáků

Na podzim se žáci naší 4.B zapojili do polytechnické soutěže „Šroubek, dřívko, kladívko“, kterou vyhlásilo Středisko volného času Korunka v Ostravě za finanční podpory statutárního města Ostrava. Do stejné kategorie se zapojilo 32 tříd.

Děti vyráběly vánoční stromeček z přírodní dřevěné kulatiny, ozdoby tvořily z kartonových hvězdiček omotaných bavlnkou a třešničkou na dortu byly perličky zamotané do drátků. Na průběh práce se můžete podívat ve fotogalerii.

Děti se zapojily do práce s velkým nadšením a zaujetím, moc je to bavilo. Možná i proto si vysloužily krásné třetí místo. Kromě diplomu třída získala hru Brainbox a věci na tvoření – kutilskou sadu a dřívka.

K jejich úspěchu jim gratulujeme.

Mgr. Kristýna Sádecká

Foglar vs. Matocha

Pracovnice pobočky KMO na Opavské ul. připravila pro letošní školní rok pro žáky 2. stupně zajímavou besedu o spisovatelích Jaroslavu Foglarovi a Vojtěchu Matochovi, které spojuje téma příběhů o klukovských partách a jejich dobrodružstvích, ale mezi nimiž leží časová propast několika desetiletí. Zatímco Foglarovi holdovali často rodiče a prarodiče, Matocha je bližší dnešním dětem.

V úterý 7. ledna a ve čtvrtek 9. ledna 2025 se během knihovnické lekce s těmito autory blíže seznámili žáci 6.A a 7.B. Dověděli se něco zajímavého o životních osudech obou autorů, o jejich knížkách a o tom, za jakých okolností knížky vznikaly, že také inspirovaly filmové tvůrce nebo že dostaly i komiksovou podobu.

Některé děti díla těchto autorů už znaly a četly, jiné se do četby pustí možná právě na základě této návštěvy v knihovně.

Fotky jsou umístěny v galerii.

Mgr. Martina Kalužová

Návštěva v České televizi Ostrava

V úterý 7.1.2025 se žáci 8.A vydali na návštěvu ostravského studia České televize. Prohlédli si dvě studia, ze kterých se vysílá. Z jednoho se vysílají Události, ze druhého Dobré ráno. Děti si mohly zkusit číst zprávy ze čtecího zařízení, zjistily, jak vypadá „green screen“ a proč se nenosí na natáčení zelené oblečení. Ve studiu, kde se točí Dobré ráno, mohli žáci chvíli posedět a viděli, kde se po ránu vaří. Měli také možnost nahlédnout do zákulisí, takže navštívili místnost, ze které se ovládá zvuk, a střižnu, kde zhlédli krátký film.

Exkurze do televizního prostředí byla pro děti nejen zajímavá, ale do budoucna možná někomu také pomohla s volbou budoucí profese.

Mgr. Svatava Adamovičová, Mgr. Martina Kalužová

Vánoční dílny školní družiny

Na úterý 17. prosince 2024 připravily paní vychovatelky naší školní družiny odpolední vánoční dílnu. Děti si mohly spolu se svými rodiči v prostoru naší školní jídelny vyrobit svícen z přírodních materiálů, papírovou hvězdu nebo nazdobit perníčky. O tuto předvánoční aktivitu byl obrovský zájem a vánoční dílnu během odpoledne navštívilo 85 dětí se svými blízkými. Domů si odnesly nejen své výrobky, ale i trošku vánočního klidu a pohody.

Bc. Silvie Kaspříková

Mgr. Martina Kalužová

Přírodovědná soutěž Mendelova gymnázia Opava

V úterý 17. prosince 2024 se tři družstva žáků našich 9. tříd zúčastnila již tradiční přírodovědné soutěže organizované Mendelovým gymnáziem Opava. Soutěž se zaměřuje na teoretické znalosti i praktické dovednosti z biologie, chemie, fyziky, zeměpisu a ekologie v rozsahu učiva 6.-9. ročníku ZŠ. Tématem tohoto ročníku soutěže je OHEŇ.

Oblastní kolo proběhlo v Ostravě-Porubě na Gymnáziu P. Tigrida. Soutěžící si museli zajistit potřebné pomůcky k pokusům a dopoledne strávili intenzivní prací na pokusech. I když se našim deváťákům nepodařilo umístit na předních příčkách, byli velmi šikovní a soutěžili s velkým úsilím.

Všem děkujeme za reprezentaci naší školy.

Mgr. Hana Tomečková

Koncert dětského sboru Rolnička a žáků 1.A 10. 12. 2024

Dětský pěvecký sbor Rolnička a žáci 1. A nám 10. 12. 2024 uzavřeli pásmo hlavních koncertů našich sborů, které jsme pořádali v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Pustkovci. Jsme moc rádi, že vánoční koncerty můžeme pořádat právě zde. Děkujeme panu faráři Lumíru Tkáčovi, který je velmi vstřícný a přenechává nám tento prostor.

Koncert zahájili naši nejmladší s paní učitelkou Ivanou Šikulovou. Byla to jejich první zkušenost zazpívat si na pódiu a ještě k tomu s mikrofony. Děti nás provedly písněmi obdobím podzimu, zimy a nám dospělým připomněly, jak krásný je první sníh a předvánoční období. Obohacením programu bylo i zapojení posluchačů do písničky Z Betléma se ozývá.

Z programu bylo znát, že děti vše velmi intenzivně a poctivě nacvičovaly, pilovaly do posledních detailů. Přidanými básničkami, kterými prokládaly zpěv, publikum dojaly i rozesmály.

Naše malé zpěváky podpořili ti starší z DPS Rolnička. Doprovodili prvňáčky na flétny a pomyslné předání pódia proběhlo společnou skladbou Čas vánoční. Je vždy milé, až srdíčko buší, když se sejdou mladší se staršími a společně zazpívají. Mladší vidí, kam mohou směřovat, a ti starší vzpomínají, jaké to bylo pro ně, když byli malí.

Zkušený pěvecký sbor Rolnička pod vedením Martiny Hanelové a Ivany Šikulové svým programem doladil atmosféru. Melodie zabarvila slova o kouzelné noci a slavném betlémském příběhu, o králích, kteří přišli z východu, o domácí pohodě v průběhu svátečního štědrého dne a mnohé další. V angličtině či v češtině – naši zpěváci zazpívali úžasný koncert. Další pochvala připadá těm, kteří skladby doprovázeli perkusemi. Myslím, že jejich parádní výkon ohromil úplně všechny.

V neposlední řadě je tady klavírní doprovod Honzy Ptáčníka. V posledních letech s námi pravidelně hraje a jistě to není jednoduché, ale vždy s úsměvem na tváři přijde a vytvoří kolem našich zpěváčků harmonickou šálu tónů, zvuků a akordů. Je velkou podporou při nácvicích a bohužel si někdy odnese i něco jiného než dobrý pocit z muzicírování. Mnohdy nějakou nemoc, která zrovna putuje sborem.

Z našich koncertů posluchači odchází příjemně naladěni, odpočatí, vzdělaní a plni nadšení z výkonu svých ratolestí. Budeme doufat, že takové potlesky, jako jsme slyšeli letos, uslyšíme i na dalších koncertech, které budeme připravovat na jaro. K dokonalému zvuku koncertu nám již několik let pomáhá pan Robert Kupčík. Budeme jen doufat, že všechny spolupráce, které kvůli koncertům navazujeme, vydrží a všechny zúčastněné obohatí a naučí něco nového.

Fotografie jsme umístili zde a několik ukázek si můžete poslechnout na našem Youtube.

Mgr. Martina Hanelová

Zábavné vánoční pátračky 


V předvánočním čase jsme pro naše žáky připravili zábavné vánoční pátračky, které nejen zpestří předvánoční dny, ale také pomohou procvičit důležité dovednosti. Pátračka pro prvňáčky je zaměřená na osvojování základů matematiky. Pátračka pro první stupeň prohlubuje znalosti o vánočních zvycích, tradicích a významu adventu. Druhý stupeň čekají texty o vánočních zajímavostech, přičemž žáci odpovídají na otázky, které prověřují jejich jazykové dovednosti a schopnost porozumět textu. Pátračky jsou rozmístěny v přízemí školy a žáci je mohou řešit mimo vyučování. Každý žák, který úspěšně vyřeší svou pátračku, získává sladkou odměnu. Těšíme se, že si všichni žáci užijí zábavné pátrání a zároveň si procvičí důležité dovednosti v příjemné vánoční atmosféře!

Fotky si prohlédněte zde v naší galerii.

Mgr. Helena Mihalová

Beseda v knihovně „Vánoční zvyky a tradice“ a výroba svíček

Vánoční čas je plný kouzla a tajemna. A právě do tohoto světa se na chvíli přenesli žáci 4. A ze ZŠ J. Valčíka, kteří 12. prosince navštívili pobočku knihovny Opavská. Žáci se zúčastnili besedy, která byla zaměřena na české vánoční zvyky a tradice. Během tohoto setkání se děti seznámily s bohatou historií a významem jednotlivých vánočních obyčejů, které jsou v našich rodinách stále živé.

Během besedy si žáci vyslechli zajímavé příběhy o tradičních vánočních aktivitách, jako je trhání větvičky na svatou Barboru, házení střevícem, pouštění lodiček nebo stavění betlému. Dozvěděli se, jaké symboly se skrývají za těmito tradicemi a jak se v minulosti prožívaly Vánoce. Děti měly možnost sdílet své vlastní zkušenosti s těmito zvyky, a diskutovali o tom, jak se Vánoce slaví dnes.

V závěru besedy čekala na všechny žáky kreativní část programu – výroba svíček z včelího vosku. Každý si tak odnesl domů malý originální dárek a vzpomínku na příjemně strávené dopoledne, který mohou využít při vánočních oslavách nebo je darovat svým blízkým.

Fotky najdete jako vždy v naší galerii zde.

Mgr. Helena Mihalová

Vánoční koncert sboru Muzika 5. 12. 2024

Vánoční koncert se tradičně uskutečnil v kostele sv Cyrila a Metoděje v Pustkovci 5. 12. 2024

V 17.30 vešlo do přeplněného kostela 55 zpěváků se svými dirigentkami Lenkou Roupovou a Pavlou Dědičovou a klavíristkou Michaelou Homolovou. Od počátku panovala krásná sváteční nálada. Sbor podal vynikající výkon a pestrostí vybraných skladeb zaujal publikum. K úspěchu koncertu jistě přispělo i to, že žáci 9.A provázeli koncert krásným, dojemným vánočním příběhem.

Jako host se letos představil žákovský orchestr Archi Iuventi- smyčcové seskupení ze ZUŠ Ostrava – Poruba s dirigentkou Marií Davidovou. Vystoupení mladých muzikantů oživilo atmosféru v kostele. Společně se sborem zahráli zajímavou úpravu známé koledy Nesem vám noviny a pokračovali dalšími třemi skladbami.

V rámci koncertu vystoupili žáci 9.A s nádhernou písní Zuzany Navarové Taši delé. Tato krásná skladba vyvolala v mnohých divácích slzy dojetí.

…Z Betléma se ozývá…. Tato závěrečná skladba zněla již do bouřlivého potlesku posluchačů a zpěváci si jistě užili i to, že diváci je ocenili potleskem vestoje.

Na závěr vystoupení pan ředitel Mgr. M. Bučánek poděkoval dětem i učitelům za skvělou práci, a tak určitě zpěváci, hráči i publikum odcházeli z koncertu v povznesené náladě. A to je dobře.

Další fotografie si můžete prohlédnout zde a několik úryvků písniček si můžete poslechnout a zhlédnout na našem Youtube kanále.

Mgr. Lenka Roupová

Vánoční koncert sboru Bambule 3. 12. 2024

Dne 3. 12. 2024 se rozezněl kostel svatých Cyrila a Metoděje líbivými tóny těch nejmenších zpěváčků ze ZŠ Josefa Valčíka. Děti z DPS Bambule si připravily bohatý repertoár, svými zlatými hlásky a nadšenými jiskřičkami v očích potěšily nejednoho diváka. A že se jich letos tedy sešlo!

Kdo nikdy nekoncertoval, nedokáže si zřejmě představit, kolik času a úsilí za tím vším stojí. Vánoční atmosféru začínáme pomalu ladit už v září. V říjnu následuje týdenní soustředění, s usměvavými sbormistryněmi Marťou a Jíťou. Tady je odveden největší kus práce. Důležitá je také zábava, kterou umí ve volném čase vytvořit akční vychovatelky Ivetka a Deniska. V konečné fázi je to pilování textů a intonace ve škole, především ale také zkoušky s trpělivým a výborným klavíristou Honzou.

Výsledek měli možnost vidět i slyšet nejen rodinní příslušníci, ale také kamarádi a známí, kteří se na nás přišli podívat. Přestože poctivě cvičíme, věřte, že před každým koncertem se objeví tréma. Buší nám srdíčko, noty a melodie někam zabloudí, občas se může objevit i nějaké to zaškobrtnutí. Naši zpěváčci to ale zvládli na výbornou. V publiku bylo vidět spousty dojatých obličejů a děti byly odměněny bouřlivým potleskem.

Věříme, že svým vánočním vystoupením plným krásných písniček jsme přispěli k pohodové atmosféře Vánoc, které jsou časem lásky a splněných přání. A pokud jste naše vystoupení nestihli, máte možnost nás zhlédnout ve čtvrtek 18. 12. v 16. 00 na Alšově náměstí.

Pár fotografií je umístěno v naší galerii.

Jitka Gřesíková