Všechny příspěvky

9.B ve Vídni

Kam letos na výlet? Tato otázka rezonovala v 9.B už od podzimu. Je to přece poslední výlet třídy 9.B! Ze „zajímavých“ návrhů (rafty, Lysá hora…) se nakonec vyloupla varianta Vídeň.

V období po přijímačkách už jsme se mohli zaměřit na detailnější přemýšlení. Vše jsme domlouvali s panem Petrem Tylečkem z cestovní agentury Futura. Z množství vhodných termínů jsme si vybrali 28. květen a byl to dobrý výběr.

Ve středu 28. května 2025 jsme se brzy ráno sešli na nádraží Ostrava – Svinov a vlak nás po tříhodinové pohodlné jízdě dovezl na vídeňské hlavní nádraží. Při procházce Vídní jsme se dozvěděli zajímavosti o některých nejznámějších vídeňských památkách. Prošli jsme zahradami Belvederu, přes Alexander Platz, kolem budovy vídeňské opery až na náměstí, kterému dominuje známá katedrála svatého Štěpána. Prohlédli jsme si katedrálu a po skupinkách jsme probádali i okolí. Samozřejmě nás zajímala i místa, která nabízela něco k snědku. Pak jsme se vydali k císařskému paláci Hofburg, kde jsme si prohlédli klenotnici. No a pak už nás čekala delší procházka k zábavnímu centru Prátr, které bylo pro většinu velkým lákadlem. Horské dráhy a tzv. Break dance byly asi těmi nejoblíbenějšími atrakcemi. A po zábavě už jsme se přemístili metrem opět na hlavní nádraží. Ve vlaku na cestě zpět do Ostravy vládla dobrá nálada při sdílení všech zážitků.

V průběhu výletu nás postrašilo pár dešťových kapek, nebylo příliš velké teplo, a tak si myslím, že žáci 9.B, pan Tyleček, paní učitelky Homolová a Gábová si mohli jen pochvalovat, že vše proběhlo bez problémů. Dojeli jsme zpět v pořádku a určitě na tento povedený výlet budeme rádi vzpomínat.

Mgr. Michaela Homolová

Od výletu do Vídně jsem neměla žádné očekávání. Myslela jsem, že to bude špatné kvůli kolektivu naší třídy. Ale byla jsem moc překvapená, jak se to nakonec vyvedlo. Všichni vycházeli se všemi, bavili jsme se, smáli jsme se, užívali si, dělali blbosti a spoustu dalšího. Chození po Vídni bylo sice fajn i klenotnice mě a Kristýnu hodně překvapila svojí zajímavou atmosférou, ale myslím si, že za všechny můžu říct, že Prátr byl ze všeho nejlepší. Byli jsme všichni spolu, chodili na atrakce spolu, prostě žádné skupinky a to se mi líbilo. Cestu tam i zpátky jsme trávili společnou zábavou.

Každému učiteli, který chce vzít svoji třídu do Vídně vzkazuji: “Udělejte to, je to tam moc fajn!“

Byl to náš první výlet, který nás tak sblížil.

Děkujeme paní učitelce Homolové a Gábové, že nás i přes všechno úsilí vzaly.

Sofie Herzigová

Letošní výlet do Vídně se mi moc líbil. Ve Vídni jsem ještě nikdy nebyla. Líbily se mi památky, které jsme tam viděli. Taky mě moc bavilo, když jsme navštívili Prátr a šli jsme na různé atrakce.

Klára Brezňanová

Do Vídně jsem se těšila, jelikož to byl náš poslední třídní výlet a velmi jsem si ho užila. Hlavně všechny ty památky a procházka po městě.

Julie Škutová

Bylo to dobré, jel bych znova a na delší dobu, klidně i na týden. Chtělo by to navštívit více památek.

Dominik Zapletal

Cesta vlakem nebyla ani dlouhá, ani krátká. Pan průvodce se zastavoval u památek a vypravoval nám o jejich historii i o samotné Vídni. Rozchod byl dlouhý tak akorát, abychom se stihli najíst a případně se ještě někam podívat. Prátr byl super, ale příště bych tam byla déle, kdyby to šlo.

Stela Banarová

Vídeň je krásné město se spoustou památek. Bylo hezké je vidět. Poslední hodina a půl ve Vídni v Prátru byla super zakončením našeho výletu.

Václav Přeček

Do Vídně jsem se už dlouho moc těšila. Bylo to tam super i počasí nám vyšlo. Byla tam dobrá atmosféra a všichni jsme se bavili. Nejvíce jsem si to užila v Prátru.

Nela Voznicová

Ve Vídni se mi moc líbilo. Bylo tam čisto. Nejvíce se mi líbilo v klenotnici. Taky se mi tam líbily různé stavby a všichni jsme si to užili v Prátru.

Kristýna Bolková

Vídeň se mi líbila. Nikdy jsem tam nebyla, takže to bylo velmi zajímavé. Kolektiv byl fajn. Bohužel to byl náš poslední třídní výlet, ale velmi se vydařil.

Dominika Frischerová

Dvoudenní školní výlet 9.A do Vídně

Konečně nastal čas výletů! Naše třída 9.A vyjela 19. června 2025 na dvoudenní zájezd do Vídně.

Cesta vlakem uběhla poměrně rychle a brzy už nás vítala vznešená Vídeň. Batohy jsme si uložili do úschovny na nádraží a hurá do města. Naše první cesta vedla krásným parkem až k baroknímu komplexu paláců Belveder. Sluníčko nám svítilo na cestu (někdy až moc) a zanedlouho jsme obdivovali gotickou katedrálu sv. Štěpána, která je symbolem Vídně.

Konečně rozchod! Každý se vrhnul do víru velkoměsta a spěchal si dát nějakou dobrůtku. Jeňu hned zaujal klavír, který stál uprostřed náměstí. Jeho skvělá hra přilákala mnoho turistů a za svůj výkon byl odměněn bouřlivým potleskem.

Společně jsme pak zamířili do palácového komplexu Hofburg – rezidence habsburských panovníků a sídla rakouského prezidenta. Prohlédli jsme si překrásné poklady monarchie v císařské klenotnici. Nejvíce nás zaujalo to, že je tady umístěna část českých korunovačních klenotů určených pro Karla IV.

Čtvrteční historická část exkurze končila prohlídkou sbírky výtvarného umění v Belvederu. Tady je umístěna proslulá sbírka obrazů Gustava Klimta a našli jsme zde i krásné obrazy českých malířů.

A poté rychle do hotelu. Po drobných peripetiích s ubytováním přes QR kódy jsme se dostali do pokojů a mohli si chvíli odpočinout. Čekalo nás večerní dobrodružství v Prátru. To byl zážitek! Tolik adrenalinových atrakcí! Někteří se na ně vrhli hned, jiní museli překonat obavy i strach. Ale nakonec jsme si zařádili všichni. Byli jsme rádi, že jsme zažili Prátr zářící a plný světel ve večerním reji. Krása!

Po snídani v hotelu nás v pátek čekal Schönbrunn – letní rezidence rakouských císařů. Trochu jsme se vlekli rozlehlými zahradami a byli jsme rádi, že jsme se mohli ochladit u Neptunovy fontány, a tak jsme nakonec zvládli vyšlapat až k překrásné Glorietě.

Nastal okamžik, kdy jsme opustili starou Vídeň a zamířili k super moderním výškovým budovám do moderní části Vídně u Dunaje. Tady nás čekalo překvapení – krásné pláže a koupání v Dunaji. V tom vedru opravdu paráda!

Cesta domů byla smutnější. Pomalu se loučíme, někteří už v posledním týdnu nepřijdou do školy, protože už odjíždějí s rodiči na dovolenou, a tak už se s nimi neuvidíme. Všechno krásné jednou končí, ale určitě mnoho krásného na nás čeká.

Loučí se s vámi vaše 9.A

Galerie a vila Grossmann

V úterý 17. června 2025 se třída 9. B vydala na výtvarný den ve vile Grossmann a v Galerii výtvarného umění v Ostravě.

Žáci si prošli celý interiér vily, kde si poslechli výklad o historii tohoto objektu. Dále si pak navrhli svou vlastní vilu, jednalo se o práci ve skupinách podle zakázky zahrnující interiér, zahradu a vybavení. Rovněž měli možnost modelovat z lega.

V Domě umění si prohlédli výstavu děl Zdeňka J. Bendy, místního výtvarníka a malíře, s názvem Pavilon (ne)klidu. Na dané prožitky a dojmy z výstavy pak zpracovali vlastní abstraktní výtvarné dílo.

Tradiční galerijní animace, které s žáky devátých tříd absolvuje p. uč. Mutinová, završují výuku výtvarné výchovy na naší škole a žáci devátých tříd se na ně těší.

Mgr. Martina Kalužová

Mgr. Marcela Mutinová

Třeťáci na Myslivně

Ve středu 25. června 2025 se děti z 3.A vydaly na výlet do nedalekého areálu Myslivny, kde symbolicky zakončily svůj školní rok. Cestou si povídaly o přírodě, poznávaly stromy, rostliny a měly možnost lépe porozumět prostředí, které je obklopuje.

Po příchodu na Myslivnu je čekalo příjemné posezení a výborný oběd, který si opravdu zasloužily. Slunečné počasí umocnilo příjemnou atmosféru celého dne a nechyběl ani prostor pro hry a odpočinek v přírodě.

Děti si výlet velmi užily, plné zážitků a dobré nálady se vrátily domů s úsměvem na tváři – připravené přivítat prázdniny.

Denisa Lažková

Robohrátky

To, že mají ve Vědecké knihovně Ostrava skvělé akce víme, a proto jsme se vydali v pátek 20. června 2025 se třídkou 3. A na jejich Robohrátky. Měli poslední dva termíny, proto mějte na paměti, že je třeba se přihlásit včas. Tedy kromě jejich letní Robohrátkové akce, tam můžete v určeném čase kdykoliv.

Akce zahrnovala seznámení s různými roboty – od jednoduchých Beebotů po programování Lego robotů. Ač jsme třída hudební, děti byly velmi technicky zdatné a opravdu všechny si na svém stanovišti poradily. Dětem se samozřejmě vše líbilo a vůbec se jim nedivím. V knihovně jsou vybaveni, každé dítě mělo svůj tablet, robota a svoji pracovní plochu. Prostě všeho bylo dostatek.

Těšíme se na další akce v knihovnách města Ostravy a teď už jen vybrat učebnice, odskočit si na výlet a po vysvědčení hurá na prázdniny.

Více fotografií je v naší galerii.

Mgr. Martina Hanelová

ParaSport festival 2025

V pondělí 23. června 2025 se žáci 4. A, 7.A a 8.B vydali na ParaSport festival, který se konal v areálu City Campusu Ostravské univerzity. Během tohoto nevšedního dopoledne měli naši žáci možnost nahlédnout do světa sportů pro handicapované a na vlastní kůži si vyzkoušet, jaké to je sportovat s různými omezeními.

Děti si vyzkoušely například jízdu na sportovních vozících a handbiku, zkusily si lukostřelbu, zahrály si bocciu, parahokej nebo goalball. Zjistily, že i s handicapem je možné sportovat, soutěžit a zažívat radost z pohybu. Mnohé aktivity byly pro žáky nejen zábavné, ale také velmi poučné – uvědomili si, s jakými překážkami se handicapovaní sportovci potýkají a jak obdivuhodné je jejich odhodlání a vytrvalost.

Celý festival byl veden v přátelské atmosféře a děti si odnesly nejen nové zážitky, ale i větší respekt a pochopení pro lidi s různými druhy postižení. 

Více fotografiií je k prohlédnutí zde.

Mgr. Helena Mihálová

Chemie na hradě

Dne 24. 6. 2025 se žáci třídy 7.A a 8.B vydali na každoroční akci Chemie na hradě pořádanou na Slezskoostravském hradě. Organizátoři se snaží praktickými pokusy propagovat nejen chemii, ale i další přírodní a technické vědy mezi dětmi i širokou veřejností. Součástí akce byla i propagace některých středních škol a workshopy. Letos celé události počasí mimořádně přálo – bylo hezky bez nesnesitelného vedra.

Žáci si vyzkoušeli různé fyzikální a chemické pokusy, jelikož po hradě bylo rozmístěno v rámci tzv. chemického jarmarku zhruba 30 různých stánků (barevné ohně, výbuchy, kouzla i luminiscence). Paní učitelka Tomečková načerpala spoustu inspirace do chemicko-biologického praktika a navíc jako dárek obdržela od svých ukrajinských žáků – Oresta, Yurie a Saši 3 kg sody. Prý „jako zásobu do svých chemicko-biologických praktik na příští léta“. 🙂

Mgr. Hana Tomečková

Mgr. Martina Kalužová

Přírodovědná exkurze

Žáci 2. stupně, konkrétně sedmých až devátých tříd, se zúčastnili přírodovědné exkurze do malebného prostředí Horní Bečvy. Ubytováni byli v penzionu Pekárny Rališka, který nabídl nejen příjemné zázemí, ale také vstřícný personál, jenž ochotně vycházel vstříc všem potřebám dětí i pedagogického doprovodu.

Během pobytu se žáci seznamovali s místní flórou, sbírali rostliny a tvořili vlastní herbáře. Kromě praktického poznávání přírody zpracovávali také získané informace a prohlubovali tak své znalosti z oblasti přírodních věd.

Velkým přínosem exkurze bylo nejen poznávání přírody, ale i upevňování mezilidských vztahů – děti napříč ročníky spolupracovaly, respektovaly se a navzájem si pomáhaly. Skvělá atmosféra, pohodové ubytování a profesionální přístup učitelů vytvořily ideální podmínky pro to, aby si všichni odnesli nejen nové poznatky, ale i krásné společné zážitky.

Jitka Gřesíková

Dopis pro osamělé seniory

Ve třídě 4. A ze ZŠ J. Valčíka se v uplynulých dnech rozběhl krásný projekt s názvem Psaní od srdce. Čtvťáci se rozhodli potěšit osamělé seniory a společně napsali skupinové dopisy plné milých slov, zážitků a přání.

Každá skupinka dětí se zamyslela nad tím, co by mohlo starší lidi potěšit, a do dopisů se pustili s velkým nadšením. Sdíleli v nich své veselé i zajímavé zážitky ze školy, z rodiny nebo z prázdnin. Nechyběly ani krásné obrázky, které děti ke svým dopisům přiložily, aby udělaly radost a vykouzlily úsměv na tváři.

Žáci 4. A věří, že jejich pošta seniory potěší, zahřeje u srdce a přinese jim do každodenního života trochu radosti a třeba jim i některý z nich odepíše.

Mgr. Helena Mihálová

Olympijský běh

ZŠ J. Valčíka uspořádala tradiční školní olympijský běh, který přilákal spoustu sportovců z řad našich žáků. Ačkoliv den předem hodně pršelo, počasí nám v den závodu přálo a nic nebránilo skvělé sportovní atmosféře. 

Přesně v 10 hodin vyrazila na trať dlouhou přibližně jeden kilometr první kategorie. Trasa vedla kolem školy a končila na školním hřišti. Na bezpečný průběh celé akce dohlíželi naši žáci z 9. A, kteří s úsměvem pomáhali na trati. Čtyři z nich dokonce běželi společně s nejmladšími žáčky. Díky jejich podpoře a povzbuzení dorazili do cíle všichni běžci v pořádku a s úsměvem na tváři. V cíli na děti čekala nejen sladká odměna, ale také krásná medaile na památku.

Pokud si chcete tuto skvělou sportovní akci připomenout, určitě se podívejte do naší fotogalerie. Už teď se těšíme na příští ročník olympijského běhu – ať už s medailí na krku, nebo s dobrým pocitem, že jsme udělali něco pro své zdraví a zažili společně prima den.

Mgr. Helena Mihálová

Wolfram

Vědomostně branná soutěž Wofram se koná posledních 8 let na počest parašutistů vysazených v době 2. světové války do protektorátu. Letos Krajské vojenské velitelství Ostrava uspořádalo v  květnu 2025 pro školy již 8. ročník.

Družstvo naší školy ve složení Adéla Macečková, Pavel Kruk, Ondřej Bukovský, Yurii Matovka absolvovalo teoretickou a fyzickou část. Teoretická část se skládala z otázek k tématu 2. světové války a vojenské akce Wolfram. Fyzická část obsahovala např. hod granátem na cíl, běh v terénu, přesun těžkých břemen, průchod minovým polem, střelbu a ošetření zraněného. Naši žáci byli velice šikovní a obsadili v náročné konkurenci pěkné 3. místo, což jim zajistilo postup do krajského kola, které se bude konat v září 2025 ve vojenském prostoru Libavá.

Mgr. Iveta Krátká

Badatelský svět

V pátek 13. června 2025 se žáci 7.A se svou tř. uč. H. Tomečkovou vydali k rybníku v Pustkovci, kde jako každoročně probíhal enviromentální projekt Badatelský svět. Žáci se ve skupinkách pohybovali podle mapy a plnili úkoly ze zoologie, ornitologie, hydrobiologie a ekologie. Úkoly měly lákavou podobu kvízů, křížovek, případně děti poznávaly fotky živočichů či rostlin nebo zvuky živočichů.

K úspěchu akce přispělo kromě dobré organizace a zajímavých úkolů také příjemné teplé počasí.

Mgr. Hana Tomečková

Škola v přírodě v Jeseníkách

Ve dnech 9. až 13. června 2025 se děti z 1. B, 2. A, 3. A a 5. B třídy zúčastnily školy v přírodě v krásném prostředí hotelu Neptun na Malé Morávce.

Celý pobyt byl plný her, zážitků, soutěží a zábavy. Mladší děti z 1. a 2. třídy se vydaly na výlet na Kapličkový vrch, kde si prohlédly kapli Nejsvětější Trojice. Výšlap byl příjemný a zvládli ho i ti nejmenší. Děti ze 3. třídy absolvovaly tradiční pěší výlet do Karlovy Studánky. Páťáci se vydali na náročnější výšlap na Praděd, nejvyšší horu Jeseníků.

Nechyběla stezka odvahy, kterou pro menší děti připravili kamarádi z 5. třídy a také závěrečná diskotéka, při které se všichni skvěle bavili. 

Hotel Neptun se stal na několik dní jejich druhým domovem. Všichni si pochvalovali milý a vstřícný personál, výbornou kuchyni, útulné a čisté pokoje i nádherné okolí plné zeleně a čerstvého vzduchu. 

Škola v přírodě byla pro děti krásným zakončením školního roku se spoustou nezapomenutelných zážitků. 

Mgr. Marcela Pastorková

Škola v přírodě – Malá Morávka

Ve dnech 26.–30. května jsme s dětmi z 1.A a 2.B vyrazili do školy v přírodě do Jeseníků, konkrétně do hotelu Neptun v Malé Morávce. Ačkoliv předpověď počasí nebyla zpočátku příznivá a hrozil déšť, každý den se nakonec vyjasnilo a my si mohli užívat krásné počasí po celou dobu pobytu.

Celých pět dní jsme prožili naplno. Děti se s nadšením zapojovaly do pestrého programu, který jsme pro ně připravili. Děti stavěly domečky pro lesní skřítky, tleskaly si navzájem za odvahu při večerní stezce a tančily na veselé dětské diskotéce. Velkým dobrodružstvím byl i šestnáctikilometrový výlet lesem do Karlovy Studánky, který všichni zvládli s úsměvem. Cestou jsme pozorovali přírodu, povídali si, smáli se a užívali si.

Dny utíkaly rychle a večer usínaly děti plné dojmů a nových zážitků. Během celého pobytu panovala přátelská a pohodová atmosféra, kterou pomáhaly vytvářet nejen paní učitelky a vychovatelky, ale především děti samy svým nadšením a dobrou náladou.

Pro mnohé z nich to byla vůbec první zkušenost se školou v přírodě, a právě proto jsme se snažili, aby na tento pobyt všichni vzpomínali s radostí. A soudě podle úsměvů při odjezdu se nám to podařilo.

Lucie Majerníková

Školní výlet 7.A

Ve středu 11. června 2025 se třída 7.A vydala na svůj školní výlet na Skalku ve Vřesině. Na tento výlet si děti vydělaly během školního roku prodejem výrobků na vánočním a velikonočním školním jarmarku.

Na Skalce na ně čekala hodinová komentovaná prohlídka v místní ZOO a krmení zvířat. Během této prohlídky zájemci dostali možnost pochovat si v náručí mládě klokana Andělku a vakoveverku. Děti mohly vidět také lamy, pštrosy, ovce, kozy, jeleny, daňky, krocany a drůbež. Ačkoli už je dávno po Velikonocích, třídní paní učitelka dostala jako výslužku vejce nandu pampového jako suvenýr.

Poté se děti mohly vydovádět na různých atrakcích, nejvíce je asi zaujal autodrom, trampolíny a bludiště, ale k dispozici byla také spousta dalších.

Výletu letos přálo také počasí a příjemnou tečkou za školním výletem byla zmrzlina, párek v rohlíku a malinovka.

Mgr. Hana Tomečková

Mgr. Martina Kalužová

Informace školní jídelny ke konci školního roku

Odhlašování obědů na poslední dny školního roku je možné pouze do středy 25.6.2025 do 11.00 hod.

V případě nemoci nebo neodhlášené stravy je možné si oběd vyzvednout do jídlonosiče v čase od 11.15-11.30 a 13.45-14.00 hod.

Výdej obědů v den vysvědčení od 10.00 – 12.00 hod.

Přeplatky na stravném:

platba inkasem – přeplatky se budou vracet zpět na Váš účet nejpozději do 4.7.2025

Od září jste automaticky přihlášeni ke stravování. Pokud končíte docházku na naší škole nebo se nechcete od září stravovat, je nutné to nahlásit vedoucí školní jídelny (netýká se 9.tříd).

Platba inkasa na září bude stažena z účtu dne 25.8.2025

platba v hotovosti – přeplatky se budou vracet 26.6.2025 a 27.6.2025 v kanceláři školní jídelny

Prodej stravenek na září: pátek 29.8.2025 od 8.00 – 12.00 hod. a pondělí 1.9.2025 od 7.00 – 14.30 hod.

Doplatky za neodhlášené obědy je nutné zaplatit do 30.6.2025

Výprava do ZOO Olomouc

V úterý 10. června 2025 vyrazili žáci 7.B se svou třídní učitelkou a v doprovodu p. uč. Krátké na výpravu vlakem a olomouckou MHD do ZOO na Svatém Kopečku. Díky šikovnosti dětí, rodičů i přátel školy si na celý výlet třída vydělala během letošních jarmarků a cestu i veškeré atrakce pro aktivní děti byly zdarma. Výlet byl na zážitky opravdu bohatý. Posuďte sami:

a) cesta vlakem ČD není běžnou součástí života dnešních teenagerů (když mají to štěstí, že alespoň jednu cestu stráví v kupé rozděleni do šestic, je to přímo paráda)

b) jízda autobusem MHD v Olomouci, kde si z pohledu Ostraváka musíte označit papírovou retro jízdenku v jakémsi retro stroječku neboli označovači jízdenek, to byla pro některé přímo jízda zručnosti (udržet se rukou tyče v zatáčkách a zároveň trefit papírkem zdířku pro označení jízdenky datem), možná v některých rodinách bude jízdenka uchována na věčnou památku

c) jízda safari vláčkem mezi různými kopýtkatými býložravci se spoustami mláďat (vláčku se nebáli a vyskytovali se někde poblíž trasy, klidně přežvykovali či se pásli a někdy se vzdálili, až když k nim vyběhl řidič a odehnal je pryč)

d) po uzavření do klece safari vláčku průjezd mezi línajícími bílými zvědavými vlky, kteří si nás přišli omrknout až k vláčku (člověka napadlo, kdo tady vlastně přišel koho omrknout a kdo je vlastně exponátem: my, anebo vlci?)

e) stezka odvahy na rozhlednu v areálu ZOO (někteří zjistili, že schody, skrz které je vidět dolů, až nahoru prostě ani napodruhé nezvládnou, někteří překonali sami sebe a tu spoustu pater i s křečí v noze nakonec dali a byli schopni také sejít dolů bez asistence hasičů)

f) obědová pauza u Lanáčku a následná hodinka řádění v Lanáčku, kdy si jen semtam někdo odskočil ven k batohu kvůli žízni nebo aby se vydal na WC (lze jednoznačně doporučit jako baby sitting pro odrostlejší členy rodiny – délka pobytu v Lanáčku je omezena pouze fyzickou kondicí dětí a vašimi časovými možnostmi, protože zaplacené vstupné je celodenní)

g) různé výběhy, často se zvědavými zvířaty (např. žirafy s mláďaty, surikata na hlídce, různé druhy opic s mláďaty přichycenými na břiše či zádech) nebo pospávající kočkovité šelmy, pobíhající pásovec, aktivní mini žraloci v akváriích, kolem hlavy prolétající netopýři apod.

h) sklizeň lesních jahod kolem cesty v lesnaté části ZOO (na fotkách to vypadá, že se děti pasou)

V letošním vrtkavém jaru počasí výletu přálo, proto se dá říci, že se na výpravu usmálo sluníčko a semtam ji pohladil ve vlasech vítr. Navíc vlaky i autobusy jezdily tak, jak měly a jak se očekávalo, a sedmáci předvedli, že se na veřejnosti a při organizovaném skupinovém cestování dokážou slušně chovat. Tento výlet se tedy mimořádně vydařil.

Mgr. Martina Kalužová

Jarní koncert pěveckého sboru Bambule

Jsme velmi rádi, že se letošní Jarní koncert našeho sboru složeného z dětí 2. a 3. tříd rozhodl svým příspěvkem zhodnotit jeden z rodičů, který usedl do publika DK Poklad, aby zhlédl výkon svého dítěte. A jak to viděl a prožíval pan Martina Studený? Věnujte chvilku času jeho příspěvku:

„A je to tady, konečně jsme se dočkali 3. 6. 2025, kdy si pro nás od 17 hodin naše děti pod vedením svých úžasných učitelek ze ZŠ J. Valčíka a zároveň sboru Bambule p. uč. Martiny Hanelové a p. uč. Jitky Gřesíkové připravily Jarní koncert, na kterém nám zahráli také hosté, kterými letos byli Porubští trubači. 

A my tak mohli plnými sousty nasytit náš hlad. Hlad po kvalitní hudební produkci, kterou nás „náš dětský pěvecký sbor“ pravidelně na svých vystoupeních zásobuje a servíruje nám jen ty nejvybranější lahůdky.

Tentokrát se nám děti i paní učitelky představily ve zbrusu novém oblečení. Děvčata v krásných červených šatičkách a kluci byli elegáni v černém s apartními červenými motýlky. Paní učitelky byly jako vždy nádherně sladěné v dokonale padnoucích kostýmcích, no radost pohledět. A když po úvodním defilé, při kterém nám všichni zúčastnění představili své nové oblečení, zazněly první klavírní tóny pana Jana Ptáčníka a děti začaly zpívat první z připravených a dokonale nacvičených písní, celým sálem projelo mrazení v zádech a nemohli jsme se dočkat dalšího a dalšího chodu v podobě další a další písně. 

Celý podvečer byl do nejmenšího detailu propracovaný a za celé bezmála dvouhodinové podávání těch nejlahodnějších hudebních delikates se nevyskytl nejmenší zádrhel. Vše bylo protknuto uvolněnou, ale nanejvýš soustředěnou atmosférou, plnou přátelského škádlení mezi účinkujícími a hosty, kdy jeden z kapelníků Porubských trubačů, pan Pavel Zatloukal, přispěl k neskutečně příjemné atmosféře svým legendárním humorem, kterým provází všechna vystoupení této úžasné kapely. Trubači se jako vždy fantasticky ujali svého pásma, ve kterém zahráli některé ze svých největších hitů, a tím všechny zúčastněné v sále připravili a naladili na závěrečné společné vyvrcholení. Na onu pověstnou „třešničku na dortu“, kterou v tento večer byly poslední tři písně, interpretované ve spolupráci, na které se děti převlékly do pestrobarevných triček a zazpívaly nám za hudebního „trubačského doprovodu“ o Strýčkovi z Jižní Ameriky, o Duchovi a o Jíře. 

Závěrečný potlesk poté téměř nebral konce. Všichni účinkující jím byli snad dosyta odměněni a všem z tvůrců dnešního nezapomenutelného večera také osobně poděkoval a květinou a dárkem odměnil jejich práci pan ředitel ZŠ Miroslav Bučánek.

Věřím, že mluvím za všechny, kteří jsme se pak domů vrátili naprosto „přejezení“ těch dobrot, že se nemůžeme dočkat další z hudebních hostin, na kterou budeme pozváni. 

DĚKUJEME.“

Jitka Gřesíková

Návštěva na policejní služebně v Ostravě-Porubě

V úterý 4. června navštívily děti z 1. B třídy policejní služebnu v Ostravě-Porubě na ulici Heyrovského. Návštěva byla spojena s poutavou besedou na témavlastní bezpečí.

Příslušníci Policie ČR si pro děti připravili program zaměřený na každodenní situace, se kterými se mohou setkat. Děti se dozvěděly, jak se správně chovat k cizím lidem, proč je důležité říkat „ne“ nebezpečným látkám, jako jsou alkohol, drogy nebo cigarety, jak se zachovat, pokud by našly injekční jehlu. Policisté dětem vše vysvětlovali citlivě a srozumitelně, přičemž kladli důraz na praktické příklady a aktivní zapojení dětí do diskuse.

Největší zájem však vzbudila praktická část. Děti si mohly vyzkoušet policejní poutaa prohlédnout policejní automobil, posadily se dovnitř a mohly si vzít do ruky policejní vysílačku a zapnout modré majáky. Tento zážitek byl pro mnoho dětí opravdovým vrcholem celé návštěvy.

Děti odcházely nadšené, plné dojmů a nových poznatků.

Mgr. Marcela Pastorková

Pasování prvňáčků na čtenáře

Ve čtvrtek 5. června 2025 se děti z 1. B třídy zúčastnily slavnostního Pasování prvňáčků na čtenáře v prostorách knihovny v Ostravě-Porubě na ulici Podroužkova.

Prvňáčci si nejprve společně poslechli vyprávění o  pohádkovém dráčkovi, který se stal hlavním hrdinou celého dopoledne.

Po pohádce si děti dráčka samy nakreslily, každý podle své fantazie a schopností. A tím to neskončilo! Vydaly se totiž dráčka hledat. Hledání nebylo jednoduché, ale nakonec našly malého dráčka, který je zavedl ještě dál – až k mamince draka.

Dračí maminka si s dětmi nejprve zatančila. Po tanci přišel ten nejdůležitější okamžik – pasování na čtenáře. Dračí maminka každé dítě slavnostně pasovala a tím je symbolicky přivítala mezi opravdové čtenáře.

Na závěr celého dopoledne děti složily slavnostní čtenářský slib, ve kterém slíbily, že se ke knihám budou chovat s úctou, nebudou je ničit a budou je číst s radostí.

Celou akci pak završila společná fotografie s dračí maminkou, která bude všem krásnou vzpomínkou na jejich první velký čtenářský zážitek.

Mgr. Marcela Pastorková