Všechny příspěvky

Vyřezávání dýní: Týden plný kreativity a podzimní atmosféry

Naše škola se minulý týden proměnila ve skutečné dýňové království! Celý týden děti nosily do školy své vlastní doma vyřezané dýně – někdo tvořil zcela samostatně, jinému pomohli rodiče. Výsledkem byly originální a nápadité dýně všech možných stylů a motivů. Mezi dýněmi se objevily kouzelnické postavy jako Harry Potter, oblíbený Mimoň, různá strašidla i dýně ve tvaru zvířat. Fotografie všech výtvorů najdete v naší fotogalerii.

Děti z 1. i 2. stupně si během týdne vyzkoušely také různé kvízy, běhačky a hádanky, za které na ně čekaly malé odměny. Mysleli jsme i na prvňáčky, kteří měli připravenou zábavnou aktivitu – halloweenské číselné omalovánky, které byly rozmístěny po celé škole. Do těchto soutěží se zapojilo více než 120 žáků a nadšení na nich bylo opravdu vidět.

Ve čtvrtek se celý dýňový týden završil setkáním s rodiči, pro které se naše školní terasa proměnila ve světélkující dýňovou výstavu. Rodiče, kterých dorazila přibližně stovka, děti a učitelé si mohli u teplého čaje užít atmosféru podzimního večera, obdivovat 98 svítících dyní, každou s jiným kouzlem a nápadem, a popovídat si. Velké díky všem, kteří se zapojili!

V pátek došlo k vyhlášení vítězů v jednotlivých kategoriích. Hodnocení probíhalo ve třech věkových kategoriích: 1.–3. třída, 4.–6. třída a 7.–9. třída. V každé kategorii byli oceněni tvůrci tří nejlepších dýní. Nejoblíbenější dýni si mohli během týdne zvolit samotní žáci hlasováním v boxu ve vestibulu školy nebo rodiče na školním facebooku.

Po skončení akce byly dýně, které si děti nechtěly odnést zpět domů, ekologicky zlikvidovány. Vybrané kousky se staly krásnou výzdobou v ZOO Ostrava, kde si je návštěvníci mohou nadále užívat, a dýně bez ozdob posloužily jako krmivo pro hrochy a slony.

Velké poděkování patří všem dětem, rodičům i učitelům za jejich účast a podporu. Děkujeme, že jste s námi vytvořili tento nezapomenutelný dýňový týden!

 Lucie Majerníková

Pythagoriáda 2024 – 2025

Školní kolo této matematické soutěže proběhlo ve čtvrtek 24.10.2024 ve školní jídelně. Zúčastnilo se ho 35 žáků 2.stupně. Úlohy se zaměřily na téma Olympijské hry. Žáci řešili převody jednotek, rychlost, římské číslice, objemy a obsah útvarů, úhly, algebrogramy, posloupnosti, rébusy a další.

Soutěžící, kteří získali 10 a více bodů z možných 15 bodů, postupují do okresního kola, které se bude konat 12. 11. 2024 na gymnáziu Olgy Havlové.

Postupující :

Václav Skořupa 6.A 10 b

Václav Přeček 9.B 12 b

Blahopřejeme !!

Mgr. Jana Javorková

Začarovaná knihovna

Dne 15. října 2024 vypravila třída 1.B do knihovny na Podroužkově ulici na besedu Začarovaná knihovna.

Děti se během návštěvy seznámily s knihovnou, jejími odděleními a nabídkou knih. Paní knihovnice ukázala dětem spoustu knížek, společně s dětmi vyprávěla o knihách, o půjčování a správném zacházení s knihami. Děti hledaly skřítka Kniháčka a společně čarovaly, aby zachránily knihovnu. Poté si vytvořily záložky a mohly si prohlédnout knížky. Nebude to už dlouho trvat a někteří z prvňáčků se stanou pravidelnými návštěvníky knihovny.

Fotky jako vždy najdete v galerii.

Mgr. Marcela Pastorková

Mám to pod kontrolou?

V pátek 18. října 2024 se žáci 4.B vydali na návštěvu pobočky Knihovny města Ostravy na Podroužkově ulici v Porubě.

Úkolem této vzdělávací lekce bylo uvést děti do světa internetu. Pomocí poučných, ale i zábavných příběhů a aktivit se seznámily s pravidly chování na sociálních sítí – jak přistupovat ke sdělování soukromých informací, ke komentářům a lajkům, jak vypadají bezpečná hesla.

Děti si také během lekce zahrály pohádku o Červené Karkulce a pomocí hesel odemkly skříňku s pokladem. Kromě zážitků a pokladu si z knihovny odnesly také poučení o bezpečném chování na internetu.

Fotografie najdete tradičně v naší galerii.

Mgr. Kristýna Sádecká

Mgr. Martina Kalužová

Hurá pěšky do školy aneb jak jsme přežili skoro noční výlet

Kdo by si pomyslel, že jít pěšky do školy může být zážitek, na který se nezapomíná? My s kamarádem jsme se rozhodli to vyzkoušet. Já to mám kousek a do školy chodím pěšky normálně, takže to není nic nového. Ale přišel za mnou Jeňa a povídá: „Mám nápad. Co kdybys u mě přespal a šli bychom pěšky ode mě?“ On totiž bydlí 12 kilometrů daleko od školy. Já samozřejmě souhlasil, protože to zní jako sranda a takovou výzvu neodmítnu.

Vstávali jsme ve 2 hodiny ráno. Za tmy, vyzbrojeni svačinou, reflexními páskami a vestami (aby nás nepřejela auta) jsme se oblékli jako Eskymáci a vyrazili vstříc nočnímu dobrodružství. Po třetí hodině ranní jsme vykročili z vesnice – a hned to bylo jako z hororu. Ze začátku to byla pohoda, dokud jsme nenarazili na první strašidlo…

„ÁÁÁÁÁ!“

„Dane! Jsem se… lekl. Co se děje?“

„Ale nic. Já myslel, že ten keř byl kostlivec.“ On tak taky v té tmě vypadal a ještě k tomu ta paranoia – oči mě prostě zradily.

Když jsi v lese za tmy a slyšíš praskání větví, najednou začneš pochybovat, jestli to byl fakt dobrý nápad. Občas jsme se podívali za sebe, jestli nás náhodou nesleduje nějaký vlkodlak, ale nakonec jsme se shodli, že nás víc vyděsil fakt, že máme před sebou ještě 12 kilometrů.

„Chro, chro, chro.“ (Bylo to spíš takové bručení. Něco mezi mručením a řehtáním koně. No prostě zvuk zvířete.)

„Stůj.“

„Taky jsi to slyšel?“

„Jo.“

„To byl divočák.“

„Cože?!“

„Ale neboj. V noci neútočí.“

„No dobře, ale jestli náš sežere, tak je to tvoje vina.“

Tak jsme dál pokračovali temným lesem plní strachu, cestou, která se zdála nekonečná. Taky jsem se propadl do bahna až nad kotníky a málem spadl do řeky. Naštěstí jsme měli rodiče jako naši tajnou podporu – díky aplikaci -Najít- nás mohli sledovat, takže kdyby nás náhodou unesli mimozemšťani, aspoň by věděli, kde jsme se ztratili.

Jakmile jsme se dostali do první vesnice, což bylo asi ve 4 hodiny ráno, dali jsme si zaslouženou pauzu na autobusové zastávce. Protože co je lepší snídaňové místo než dřevěná lavička pod dřevěným přístřeškem, že? Po pauze jsme se vrhli dál na cestu přes Krásné Pole, kde nás kromě tmy čekaly i první ranní paprsky.

Když jsme konečně došli ke škole – unavení, s krví na nohou (nebo aspoň já, ale nebylo to nic hrozného 😉 ), byli jsme nadšení. Naše výprava trvala zhruba tři a půl hodiny a rozhodně stála za to. Místo běžného příjezdu autobusem jsme měli zážitek, který jen tak někdo nemá. (No to fakt díky, Jeňo! Ale dělám si srandu, bylo to super.)

Jan Grygar, Daniel Ondrášek z 9.A

Moravskoslezský matematický šampionát

Dne 17. 10. 2024 proběhl na Wichterlově gymnáziu 21. ročník mezinárodní matematické soutěže Moravskoslezský matematický šampionát.

Kategorie ZŠ 9 je určena primárně pro žáky základních škol. V letošním roce v této kategorii již pošesté nesoutěžili jednotlivci, ale čtyřčlenná družstva. V této kategorii se v letošním roce sešlo celkem 268 dětí v 67 soutěžních družstvech, která reprezentovala celkem 40 škol Zlínského a Moravskoslezského kraje.

Žáci z naší  9.A soutěžili pod názvem Dvojúhelník, žáci z 9.B pod názvem Mnohočleni. Z 67 družstev se umístili v druhé polovině výsledkové listiny. Vyzkoušeli si náročné příklady ve skupinové práci. Za reprezetaci naší školy jim děkujeme.

Mgr. Jana Javorková

TechnIQ

V pátek 18. října 2024 zamířili žáci 5.B, 6.B, 7.B, a 8.B se svými třídními učitelkami do Střediska volného času v Ostravě-Zábřehu na Gurťjevově ulici na akci TechnIQ.

Pro děti bylo připraveno seznámení s 3D tiskem, 3D perem, gravírováním, virtuální realitou, umělou inteligencí, sublimací, pyrografií, stavebnicemi Lego technic, Boffin a Intelino smart train. Během dvouhodinové návštěvy si podle svého zájmu děti mohly vše vyzkoušet pod dohledem instruktorů, mohly něco pro sebe vyrobit a zdařilé výsledky svých pokusů také odnést na památku domů. Mnohé činnosti zaujaly i samotné paní učitelky.

Co se během dopoledne ve SVČ dělo a jak to děti zaujalo, můžete vidět na fotografiích v galerii.

Film Vlny

Ve čtvrtek 10. října se žáci 8. a 9. tříd vydali spolu se svými třídními učitelkami do kina  v Klimkovicích, které školám nabídlo filmové představení Vlny režiséra Jiřího Mádla. Před návštěvou kina se žáci v hodinách dějepisu seznámili s realitou života v době socialismu v sovětském bloku a v komunistickém Československu 50. a 60. let a měli i dostatek času si před návštěvou kina podle svého zájmu vyhledat další informace.

Ilustrační foto

Svůj dojem z návštěvy filmového představení zpracovala a s námi se o něj podělila Kristýna Pavlásková z 9.A:

Film Vlny je velice krásný a emotivní film.

Děj zachycuje dění v Československém rozhlasu v letech 1967-68, kam náhodou přijde Tomáš kvůli svému bratru Pájovi na konkurz. Pája se šel ucházet o místo, ale místo něj přijmou staršího Tomáše. Tomáš se však brzy dostane do situace, kdy si musí vybrat mezi bratrem Pájou, nebo Československým rozhlasem. V polovině filmu přijedou ruští vojáci s tanky a začnou nás okupovat.

Mně jako žákyni 9. ročníku se film mimořádně líbil a jsem velice vděčná, že jsem ho mohla zhlédnout. Věřím, že ho ještě několikrát zhlédnu. Film je obohacen spoustou autentických záběrů z roku 1968 a jsou v něm reálné postavy s jejich osudy. Zazní v něm několik písní o této době, nebo dokonce v té době velmi populárních. Doporučuji si před filmem něco málo přečíst o Československém rozhlasu a o roce 1968. Nemusíte se bát, že by to byl nějaký naučný a historický příběh. Rozhodně film kandiduje na Oscara z dobrého důvodu a doporučuji Vlny Jiřího Mádla vidět.

Mgr. Martina Klaužová a Kristýna Pavlásková

Beseda Ve světě českých cestovatelů

Dne 8. října 2024 se žáci 4., 5. a 6. tříd ve školní knihovně mohli setkat s výjimečnou osobností – spisovatelkou Janou Jůzlovou, která je zavedla do světa dobrodružství českých spisovatelů.

Autorka všechny pozvala na fascinující cestu časem a prostorem prostřednictvím své knihy
„Čeští cestovatelé“. V ní představuje 27 osobností z dlouhého období od středověku až po 2. světovou válku.

Na besedě paní Jůzlová poutavě vyprávěla mnoho zajímavého o českých cestovatelích, kteří se nebáli vydat do neznámých krajů a přinést domů neobyčejné zážitky, přiblížila dětem jejich objevy vyžadující i odvahu a vytrvalost. Díky ní se všichni mohli přenést do exotických zemí, poznat různé kultury a setkat se s fascinujícími přírodními úkazy.

Beseda byla pro všechny zúčastněné velmi inspirativní. Žáci také odpovídali na různé otázky: Která Země je Svatá? Kdo je to průkopník? Co je to mise? Které ženy začaly cestovat samostatně? Dozvěděli se, že cestování není jen zábava, ale také příležitost k poznání sebe sama a světa kolem nás.

Během besedy se žáci nebáli položit paní Jůzlové řadu zvídavých otázek. Zajímalo je například, zda si některé příběhy pro svou knihu vymyslela, nebo zda jsou všechny postaveny na skutečných událostech.

„Napsala jste některé knihy podle vlastní fantazie?“

„Ano, dříve jsem psala, ale nyní se více věnuji psaní knih s pravdivými příběhy a historickými událostmi.“

Paní spisovatelka také prozradila, že dříve si psala do deníčku, nyní píše už jen na počítači.

Další otázka se týkala délky její spisovatelské kariéry.

„Jak dlouho jste spisovatelkou?“

Paní Jůzlová přiznala, že psaní knih je její celoživotní vášní a že se této činnosti věnuje již mnoho let. První její kniha byla vydána v roce 2007.

Žáci se také zajímali o to, jak náročné je napsat knihu.

„Je těžké napsat knihu?“ zeptal se jeden z žáků.

Spisovatelka souhlasila, že psaní knihy není jednoduché, vyžaduje dlouhodobé studium pramenů. Příprava a výzkum jsou klíčové pro to, aby kniha byla autentická a informativní.

Po besedě následovala autogramiáda, děti si mohly odnést vzpomínku na setkání také na papíře.

Děkujeme paní Janě Jůzlové za její čas a inspiraci a těšíme se na další podobné akce. Fotografie z besedy najdete zde.

Mgr. Monika Dostálová

Sportovní odpoledne ve školní družině

V úterý 8. října 2024 připravily paní vychovatelky pro děti naší školní družiny sportovní odpoledne.

Během krásného slunného odpoledne si na školním hřišti děti vyzkoušely různé sportovní aktivity, například skákání v pytli, kriket, florbal, běh a dokonce i závody na koloběžkách. Na pár fotografií se můžete podívat tady.

Za své výkony, snahu i vytrvalost si všechny zasloužily sladkou odměnu.

Bc Silvie Kaspříková, Mgr. Martina Kalužová

Druhé setkání Žákovského parlamentu

V pátek 11. 10. 2024 se podruhé sešli žáci 3. – 9. tříd, kteří se rozhodli působit v rámci Žákovského parlamentu školy. Měli před sebou několik úkolů.

Nejprve byli seznámeni s výsledky akce Pěšky do škol, kde jsme získali krásných 534 bodů. Větší polovinu bodů jsme obdrželi díky aktivitě dvou žáků deváté třídy, kteří se vydali do školy ze svých vzdálených obcí už po 2. hodině ranní, ale také propagaci celé akce mezi žáky a rodiči.

Dalším bodem programu bylo vyhlášení dvou soutěží – o nejlepší návrh loga Žákovského parlamentu a loga a názvu Školního poradenského pracoviště. Do obou se může zapojit každý žák a podat jeden návrh do 22. 11. 2024. Žáci 1. stupně návrhy odevzdávají paní učitelce Sádecké a žáci 2. stupně panu učiteli Frydrychovi.

Parlamenťáci byli také seznámeni s možností zapojit se do soutěže Zlatý oříšek 2024 pro talentované děti ve věku 6 – 14 let, kdy vítězové mohou obdržet částku 20 000 Kč, a také do grantového programu Společně za sny, kde se můžou přihlásit nadaní žáci a studenti ve věku 12 – 21 let a v rámci grantu získat na své aktivity částku 25 000 Kč.

Všichni se také dozvěděli, že se mohou účastnit každý pátek od 15:00 do 17:000 v SVČ Korunka Parlamentu mládeže Poruba a pomáhat organizovat akce pro děti v našem obvodě.

Dne 4. 11. 2024 se pak vybraní 3 žáci společně s panem učitelem Frydrychem zúčastní Semináře žákovských parlamentů ZŠ z Poruby v KC Všichni spolu.

Důležitým bodem pak byla informace o spolupodílení se žáků parlamentu na tvorbě školního facebooku a instagramu, ale i kontrole školního webu.

Úplně v závěru pak ředitel školy požádal přítomné, aby se společně snažili ve škole udržovat pořádek a zároveň se nebáli upozorňovat na možné problémy. Parlamenťáci také měli možnost přijít s vlastními poznatky, informacemi či dotazy, na které jim bylo odpovězeno.

Mgr. Petr Frydrych

Workshop Svět plný odrazů

Dne 9. října 2024 se v rámci Talent City Ostrava uskutečnil fascinující workshop s názvem Svět plný odrazů, pořádaný Úžasným divadlem fyziky. Místem konání byl industriální prostor mlýnice v budově Futurea v Dolní oblasti Vítkovic, který se stal ideálním prostředím pro objevování kouzel fyziky.

Děti ze 4.A ze ZŠ J. Valčíka měly jedinečnou příležitost zapojit se do interaktivních experimentů, které je přivedly blíže k tajemství světla a odrazů.

Největší radost jim udělala výroba vlastních krasohledů. S pomocí jednoduchých materiálů a pod vedením zkušených lektorů si každý žák vytvořil svůj jednoduchý přístroj, který umožnil dětem pozorovat svět z nových úhlů a uvědomit si, jak světlo ovlivňuje to, co vidíme.

Dalším vzrušujícím pokusem byl experiment s absolutním odrazem světla. Děti měly možnost sledovat, jak mizí obrázky pod vodou a jakým způsobem se světlo chová v různých prostředích. Tato praktická ukázka pomohla žákům lépe pochopit zákony fyziky a rozvíjet jejich analytické myšlení.

Workshop „Svět plný odrazů“ byl pro žáky nezapomenutelným zážitkem. Ukázal jim, že fyzika není jen nudná věda, ale také zábavná hra. Na fotografie se můžete podívat ve fotogalerii.

Mgr. Helena Mihálová

Jak se staví mosty (vystoupení pro seniory)

Náš most nevede ani přes řeku ani nad dálnicí.
Náš pomyslný most je spojnicí mezi seniory a juniory

Dětský pěvecký sbor Muzika opět zavítal mezi klienty Domova pro seniory Slunečnice. Ke Dni seniorů 1.10. připravili žáci 7.-9. třídy ze ZŠ J. Valčíka hudební
program. Zazněly sborové písně, úpravy lidových písní, děti zahrály na hudební nástroje, nechybělo ani společné zpívání známých evergreenů z 60. let 20. století. Celý pořad doprovázely děti vtipnými básničkami.
Celá akce se shledala s velkým úspěchem a my věříme, že zdaleka nebyla poslední.

Fotografie si můžete prohlédnout tady a písničky si poslechnout na našem Youtube.

Mgr. Lenka Roupová

Den šílených klobouků

Ve středu 25. září jsme na ZŠ Josefa Valčíka zažili opravdu bláznivý den! Žáci i učitelé přišli do školy ve svých nejvýstřednějších kloboucích a předháněli se v originalitě.

Měli jsme tu příležitost obdivovat různé pokrývky hlavy – od nejbláznivějších a nejbarevnějších až po ty nejvtipnější, které vyvolaly spoustu smíchu. Na hlavách se objevily klobouky zdobené květinami, zvířátky, balónky i netradičními materiály. Všichni jsme si den náramně užili a atmosféra byla prostě úžasná.

Děkujeme všem, kteří se zúčastnili, za skvělé nápady a dobrou náladu! Těšíme se na další podobné akce, kde si společně užijeme spoustu legrace!

Mgr. Helena Mihálová

Pěšky do školy

Ve středu 25. září 2024 se naše škola přidala k celostátní výzvě Pěšky do školy a mnoho z nás se alespoň v tento den vydalo do školy pěšky, na bruslích nebo na koloběžce, případně vystoupilo z auta či městské hromadné dopravy o něco dále od školy než obvykle a prošlo se alespoň kousek po svých. Účastníci této akce byli u školy odměněni drobnými dárky od sponzora, kterému děkujeme.

Našli se ale i srdcaři Jéňa Grygar a Dan Ondrášek z 9.A, kteří vzali výzvu doslova a uprostřed noci vstali z teplého pelíšku (kolem 2.00) a chvíli poté se vydali na trasu Kyjovice – ZŠ J. Valčíka dlouhou asi 12 km, aby stihli včas začátek vyučování v 7.55. Na jeden den se tak ocitli v kůži našich předků, kteří se v éře před MHD takto běžně přesunovali z místa na místo takřka denně. Doufejme, že se časem odhodlají s námi podělit o své dojmy a zážitky zdařilým literárním dílem.

Zapojení do akce bylo sledováno v jednotlivých třídách členy Žákovského parlamentu, kteří evidovali způsob, jakým se jejich spolužáci v rámci akce rozhodli vydat do školy. Tabulka pak prošla bodováním a naše škola díky zapojení 268 žáků ze 16 tříd, zdařilé propagaci a výzdobě v okolí školy i nasazení našich srdcařů z 9.A získala v celostátním hodnocení od pořadatele 534 bodů.

Smyslem akce Pěšky do školy je, abychom si uvědomili, že denně můžeme trošku prospět svému zdraví a fyzické kondici a zároveň také životnímu prostředí. Navíc děti, které chodí pěšky do školy, si více všímají svého okolí, získávají k němu vztah. Troška pohybu po ránu také pomůže nastartovat mozkové závity a připraví děti na školní den. Méně aut v okolí škol také přispěje k tomu, aby tam pro všechny bylo příjemněji a bezpečněji.

(Akce se kryla s jinou akcí, se Dnem klobouků, proto ty klobouky 🙂 )

Fotografie si prohlédněte zde.

Mgr. Martina Kalužová

Beseda Statečná lvíčata

Žáci našich třetích tříd se setkali ve školní knihovně s paní spisovatelkou Lenkou Rožnovskou. Paní spisovatelka prozradila, že je ranní ptáče a má na svém kontě přes 70 knížek. Našim třeťákům představila odvážná lvíčata Sofii a Viktora, která v moderní bajce díky silnému rodinnému poutu překonávají nástrahy a krutost lidí. Děti byly do příběhu zapojeny pohybovým a zvukovým doprovodem, díky čemuž mohly naplno prožívat celý příběh i pocity postav.

Pár fotografií je ke zhlédnutí tady.

Mgr. Monika Dostálová

Beseda Já, štěně

Zářijová dopoledne prvňáčkům a druhákům ve školní knihovně zpestřily besedy s velmi sympatickou a živou spisovatelkou Lenkou Rožnovskou, která děti i učitele strhla nejen svým poutavým vyprávěním, ale také atraktivním a bohatým programem.

Přímo před očima dětí se odvíjel příběh knížky Já, štěně, do kterého děti vstupovaly a stávaly malými štěňátky, která zprvu nevidí, ale když povyrostou, provádí různé lumpárny svým sourozencům, fence i páníčkům. Na památku si děti vyrobily papírového maňáska a odnesly si obrázky s autogramem. Paní spisovatelka dokázala u dětí vzbudit zájem nejen o knihy, ale také o práci spisovatele / spisovatelky. Několik dětí se nechalo inspirovat a celý zbytek týdne trávilo u vymýšlení, psaní a také ilustrování vlastní knížky. Doufáme, že jim láska k literatuře vydrží a že ji budeme moci rozvíjet a podporovat zase při nějaké další besedě.

Fotky si prohlédněte zde.

Mgr. Monika Dostálová

Beseda Mobilmánie v pohádkové říši

V třetím zářijovém týdnu dopoledne se Základní škola J. Valčíka proměnila v kouzelné divadlo. Žáci čtvrtých a pátých tříd se setkali se známou spisovatelkou Lenkou Rožnovskou, která je přenesla do světa své oblíbené knihy Mobilmánie v pohádkové říši.

Beseda měla netradiční podobu divadelního představení, které děti vtáhlo přímo do děje. Kniha Mobilmánie v pohádkové říši je moderní pohádka, která zábavným způsobem ukazuje, jak by to vypadalo, kdyby se moderní technologie dostaly do rukou pohádkových bytostí.
Hlavní hrdina, Jan Hloupý, se díky kouzlu Děda Vševěda ocitne v pohádkovém světě, kde se snaží prodat mobilní telefony. Setkává se s nejrůznějšími pohádkovými postavami – od ježibaby po vodníka – a ukazuje jim, jak by jim mobil mohl usnadnit život. Děti byly nadšené a paní učitelky také. Všichni se aktivně se zapojili do děje. Děvčata si zahrála stařenky, chlapci se proměnili v machry, loupežníky i dědečky.

Těšíme se na další setkání s knihou. Fotografie si můžete prohlédnout v naší galerii.

Mgr. Monika Dostálová

Žákovské volby do zastupitelstva kraje

Dne 17.9. 2024 se uskutečnily první žákovské volby do zastupitelstva kraje. Voleb se účastnili starší žáci (8. a 9. tříd) a byly koncipovány jako skutečné volby – byla přítomna volební komise, která dohlížela na řádný průběh voleb, žáci hlasovali anonymně a tajně za skutečnou volební plentou, lístky se skutečnými stranami kandidujícímí v našem kraji vhazovali do zapečetěné volební urny, došlo k řádnému přepočítání hlasů.

Žáci si zkrátka vyzkoušeli, jaké to je volit, až budou mít skutečné volební právo. Někteří žáci simulaci voleb pojali velmi poctivě a identifikovali se dokonce svými průkazy (např. Odiskou).

Výsledky voleb:

Continue reading

Vzpomínky na léto (malování na chodník)

Ve středu 11. září se všechny děti naši školní družiny ještě nakratičko vrátily o několik týdnů zpátky a na prosluněné školní terase či na chodníku před vstupem do školy barevnými křídami ztvárnily po svém téma Prázdniny. Jak se jim to povedlo, můžete sami posoudit na několika fotografiích v galerii.

Tvůrci nejlepších obrázků dostali sladkou odměnu, ale i ti, co nevyhráli, nakonec taky neodešli s prázdnou.

Bc. Silvie Kaspříková