Všechny příspěvky

Tandemová výuka v tělesné výchově mezi 4. A a 1. B

V hodinách tělesné výchovy jsme vyzkoušeli něco nového – tandemovou výuku. Žáci čtvrté třídy se spojili s prvňáky a společně si užili zábavné pohybové aktivity.

Během hodiny se žáci střídali v rolích. Starší žáci, kteří už mají více zkušeností, pomáhali těm mladším správně provádět různé cviky a hry a povzbuzovali je k lepším výkonům. Čtvrťáci byli tak trochu „trenéry“ pro své mladší kolegy, což je nejen bavilo, ale také je to naučilo trpělivosti a odpovědnosti. Prvňáci zase dostali šanci ukázat, co všechno zvládnou, a cítili se sebejistě, když je vedli starší kamarádi.

Cvičení bylo zábavnější, protože se žáci vzájemně podporovali a motivovali k lepším výkonům. Každý si z hodiny odnesl nové dovednosti, ať už šlo o obratnost, koordinaci nebo týmovou spolupráci. Díky tandemové výuce si děti z různých ročníků mohly navzájem pomáhat a lépe se poznat.

Mgr. Helena Mihálová

Velikonoční jarmark

To, že už jsou letošní Velikonoce za dveřmi anebo na dohled, jsme si v naší škole intenzívně uvědomovali od konce března. Ve třídách vrcholilo plánování prodeje na velikonočním jarmarku nebo výroba velikonočního zboží. Mnohé děti se svými rodiči a prarodiči tvořily také doma, aby se společnými silami postarali o lákavé výrobky pro stánky svých tříd.

V úterý 8. dubna 2025 v 15.00 nastal ten očekávaný okamžik, kdy se škola naplnila dětmi – prodejci i dětmi – kupujícími, našimi bývalými absolventy a kolegyněmi, rodiči i prarodiči a také jejich přáteli. Každý si nakonec odnesl něco dobrého k snědku nebo něco krásného pro výzdobu svého bytu či domu před nadcházejícími Velikonocemi, prostě se tomu nedalo odolat. Sami se o tom můžete přesvědčit v naší fotogalerii.

Mgr. Martina Kalužová

Proběhl zápis do 1. tříd

Ve dnech 1. a 2. dubna 2025 jsme u nás ve škole přivítali budoucí prvňáčky a jejich rodiče. Paní učitelky pro budoucí žáčky připravily spoustu úkolů, na kterých si mohli vyzkoušet, jak jsou připraveni na nástup do školy, co všechno se už sami nebo ve školce naučili. Někdo se blýskl při poznávání písmenek, někdo při kresbě tužkou, při počítání nebo při povídání s paní učitelkou. A všichni se mohli „vyblejsknout“ během svých prvních okamžiků na půdě školy.

Více fotografií je v galerii.

Mgr. Martina Kalužová

Naše škola má tři oceněné pedagožky !

Ve čtvrtek 27. 3. 2025 proběhlo v Boutique Business Inkubátor Ostravica ocenění vybraných pedagogických pracovníků v oblasti školství Statutárního města Ostrava u příležitosti Dne učitelů. A máme být na co hrdí, protože z naší školy získaly ocenění hned 3 pedagožky.

V 1. kategorii – Mimořádná pedagogická osobnost byla oceněna Mgr. Iveta Krátká, která dlouhodobě učí v naší škole tělesnou výchovu a informatiku. Její žáci se zapojují do nejrůznějších projektů a úspěšně reprezentují školu v soutěžích. Se svými nápady se zapojuje do činnosti Žákovského parlamentu a pomáhá také se zlepšováním klimatu ve škole – spoluorganizovala akci Pěšky do škol, s žáky v hodinách informatiky navrhuje a následně tiskne na 3D tiskárně deskové hry, které jsou žákům k dispozici na chodbách školy, organizuje Sportovní dny, během nichž se žáci mohou seznámit s různými sporty pod dohledem odborníků, Den dětí atd. Aktivní je také mimo školy, kdy trénuje úspěšně volejbalové družstvo dívek.

Ve 2. kategorii – Ocenění za celoživotní pedagogickou činnost byla vybrána Mgr. Lenka Roupová, která dlouhodobě patří mezi nejvýraznější osobnosti naší školy. Po celou dobu zde vede dětský pěvecký sbor, pořádá pro žáky soustředění, zájezdy, nacvičila několik muzikálů atd. Stále s našimi žáky pracuje naplno i nad rámec běžných povinností. Je také aktivní v dalších hudebních seskupeních a tím reprezentuje školu, město Ostravu a Moravskoslezský kraj také na veřejnosti.

Ve 4. kategorii – Odborník školního poradenského pracoviště pak ocenění získala Mgr. Marcela Pastorková, která je nejenom učitelkou na 1. stupni základní školy, ale také speciální pedagožkou, kdy pracuje s dětmi s poruchami učení, chování a vývojovou dysfázií. Koordinuje v naší škole také činnost asistentů pedagoga a je stejně jako její kolegyně neodmyslitelným a důležitým členem našeho pedagogického kolektivu.

Oceněným blahopřejeme!

Mgr. Miroslav Bučánek, ředitel školy

Kraslice pro velikonoční strom v Porubě

V rámci oslav velikonočních svátků se žáci naší školy rozhodli přispět k oživení tradičního velikonočního stromu v Porubě.

Děti ze tříd 2. B, 4. A, 5. A a 5. B ZŠ J. Valčíka se zapojily do zdobení polystyrenových vajec. Vejce, která žáci vytvořili a která ozdobí porubský velikonoční strom, jsou různorodá, originální a každé z nich má svůj jedinečný design.

Mgr. Helena Mihálová

Ponožkový den na ZŠ J. Valčíka

Dne 21. března 2025 se v naší škole, ZŠ J. Valčíka, uskutečnil Ponožkový den.

Tento den je spojen se Světovým dnem Downova syndromu. A proč zrovna ponožky? Patami k sobě totiž ponožky symbolicky vytvoří chromozom X, který mají lidé s Downovým syndromem navíc. Hlavním smyslem této aktivity je přispět ke zvýšení povědomí o Downově syndromu a lidech, kteří se s touto genetickou odchylkou narodili. Ve vestibulu školy navíc vznikl krásný řetěz z vybarvených ponožek, který připomínal nejen tento významný den, ale i solidaritu a podporu mezi námi.

Děkujeme všem, kteří se do Ponožkového dne zapojili a pomohli šířit důležité poselství o toleranci a podpoře!

Více fotografií najdete v galerii.

Mgr. Helena Mihálová

Výsledky Matematického klokana

Matematická soutěž Klokan proběhla v týdnu od 21. 3. – 26. 3. 2025. Soutěže se zúčastnilo celkem 107 žáků z I. i z II. stupně a soutěž proběhla ve čtyřech kategoriích:

Cvrček (max. počet bodů – 90):

1. Zevelová Eliška, 2.A, 70 bodů

2. Soldánová Ema, 2.A, 63 bodů

3. Netočný Petr, 2.A, 61 bodů

Klokánek (max. počet bodů – 120):

1. Bobovský Gabriel Alan, 5.A, 88 bodů

2. Bílovský Josef, 4.A, 79 bodů a Kříž Filip, 5.B, 79 bodů

3. Schmidtová Felicie, 5.A, 77 bodů

Benjamín (max. počet bodů -120):

1. Klich Jakub, 7.A, 90 bodů

2. Polcer Mikuláš, 7.A, 76 bodů

3. Zevel Jan, 6.A, 74 bodů

Kadet (max. počet bodů – 120):

1. Klich Šimon, 9.A, 108 bodů

2. Wozniak Erik, 9.B, 102 bodů

3. Přeček Václav, 9.B, 98 bodů

Gratulujeme !!! Žáci postupují s těmito body do kola okresního.

Mgr. Jana Javorková

Soutěž Knihovny města Ostravy o krmení kachen v přírodě

Třída 4. A se zapojila do soutěže, kterou vyhlásila Knihovna města Ostravy, zaměřené na důležitou problematiku krmení kachen v přírodě.

Součástí soutěže byl informační text, který žáci pečlivě prostudovali, aby se dozvěděli o dopadech nesprávného krmení kachen, a následně se zapojili do kvízu, který prověřil jejich znalosti na toto tématu. Kromě toho měli žáci za úkol vytvořit kreativní plakát, který varoval před nebezpečím krmení kachen nezdravými potravinami (např. pečivem).

Všichni žáci, kteří se soutěže zúčastnili, byli odměněni za své úsilí a kreativitu. Velký úspěch slavila Lili, která byla vylosována a získala celoroční vstupenku do ZOO Ostrava. 

Mgr. Helena Mihálová

Městské (okresní) kolo recitační soutěže

Už po čtrnácti dnech od obvodního kola, tedy v pátek 21. března proběhlo městské kolo recitační soutěže. Tentokrát nás reprezentovala trojice recitujících.

Jako vítězka ve své kategorii do městského kola postoupila Terezka Macečková z 1.A. Jako vždy recitovala velmi pěkně, roztomile a zdá se, že porota měla stejný názor, protože Terezka získala 2.místo a postupuje do krajského kola, které se koná 11. dubna v Bohumíně. Moc jí gratulujeme!

Ve II. kategorii byla náhradníkem Felície Schmidtová z 5.A. K její smůle se dostavili všichni soutěžící, a tak Feli neměla příležitost předvést své recitační umění. Dle mého názoru by měla šanci na umístění. Tak snad to vyjde příští rok.

Naopak, jako náhradník ve IV. kategorii dostal příležitost Jéňa Grygar z 9.A. Myslím, že ze všech tří kol, kterými už prošel, předvedl úplně nejlepší výkon. Byl opravdu výborný a s ním i několik dalších. V duchu už jsme si dělali pořadí. Bohužel, porota se s námi neshodla ani v jednom místě, a tak Jéňa do dalšího, tj. krajského kola, nepostoupil. Byli jsme smutní, ale věřím, že Jéňa své umělecké schopnosti prokáže i na střední škole. Přejeme mu k tomu hodně štěstí.

Se všemi příznivci recitace se určitě setkáme opět v příštím roce. Jistě mezi vámi najdeme pokračovatele naší tradice. Terezka je už třetí žákyně naší školy, která postoupila do krajského kola. Těšíme na na vás a na vaše nové texty v lednu 2026!

Mgr. Michaela Homolová

Žáci 4. A a 4. B tvořili v Informatice kalendář

V naší škole se vždy snažíme najít způsoby, jak propojit různé předměty a nabídnout žákům jedinečné a nápadité způsoby, jak se učit. Žáci 4. A a 4. B ze Základní školy J. Valčíka se zapojili do kreativní činnosti, která spojila informatiku s výtvarnou výchovou.

Cílem bylo ukázat žákům, jak mohou tvůrčím způsobem využívat technologie. V rámci hodin informatiky se žáci seznámili s programem Malování. V aplikaci vybarvovali každý měsíc kalendáře, přičemž každý měsíc měl obrázek spojený s ročním obdobím nebo svátky. Žáci používali nástroje aplikace, jako jsou barvy, kreslení a další funkce dle vlastní fantazie, aby vytvořili vlastní design.

Žáci se naučili efektivně využívat aplikaci pro dosažení konkrétního cíle a rozvíjeli tak digitální kompetence. Tvorba kalendáře byla navíc výtvarnou aktivitou, která podporovala estetické vnímání a umělecké schopnosti. Každý žák měl možnost přizpůsobit kalendář podle vlastního vkusu. Konečně projekt také podporoval týmovou spolupráci, když žáci diskutovali, radili si a vyměňovali nápady na zlepšení kalendáře.

Mgr. Helena Mihalová

Soustředění pěveckého sboru Muzika

V druhém březnovém týdnu od 10. 3. – 14. 3. 2025 se žáci hudebních tříd II. stupně vydali na tradiční soustředění svého pěveckého sboru. Opět měli nabitý program – od náročné každodenní několikahodinové zkoušky sboru přes pravidelné hodinové přípravy na přijímací zkoušky z matematiky i českého jazyka až k zábavným večerním hrám, které pro své spolužáky připravovala IX. A. Novinkou byl nácvik tanečního vystoupení podle muzikálového filmu Pomáda, který si vyvolení tanečníci zamilovali.

Během soustředění proběhlo mnoho různých soutěží, hodnotil se také úklid vlastního pokoje a právě předání ocenění za tyto soutěže neboli něco dobrého na zub uzavřelo celé soustředění.

Fotografie najdete v naší galerii.

Mgr. Jana Javorková

Den otevřených dveří

Naše škola v úterý 18. března odpoledne ožila díky budoucím školákům a jejich rodičům, kteří se přišli před zápisem do 1. tříd podívat, jak to u nás vypadá.

U vchodu na ně čekali průvodci z řad žáků 8. a 9. tříd a v místnostech jednoho z pavilonů paní učitelky s pomocníky z řad starších žáků s různými úkoly. Budoucí školáci si ověřili svůj postřeh, paměť, skládání obrázků nebo to, co už naučili z angličtiny ve školce. V počítačové učebně na ně čekali deváťáci s ozoboty i se skládačkami, které vytvořili sami žáci díky 3D tisku. V knihovně si předškoláci mohli vyzkoušet kouzelné čtení a plnění úkolů s Albi tužkou. Možná poprvé zažili, že i kniha s nimi může mluvit. Hned naproti se díky USB mikroskopu si mohli detailně prohlédnout třeba sedmikrásku nebo vlastní vlasy či pihu nebo v klasickém mikroskopu klíště.

Protože jsme hudební škola, ve vestibulu předvedli žáci 1. a 4. třídy, co už se naučili ve školním sboru. Školu na pár minut zaplnili svým zpěvem. Z hudebny se pak po celou dobu ozývala hra na kytaru v podání Jonáše Soldána (6.A), na bicí a na tubu v podání bratrů Dominika a Mikuláše Polcerových (7.A), na trubku je doprovázel Pavel Zatloukal z téže třídy, na klavír a flétnu zahrála Karolína Nováková (4.A). Tyto děti kromě naší školy navštěvují protější ZUŠ, kde se věnují hře na uvedené hudební nástroje. V místnosti nedaleko této malé kapely si budoucí školáci sami zahráli na xylofon nebo si vyzkoušeli hudení pexeso či poslechli různé hudební nástroje přes odkazy na QR kódech.

Kdo prozkoumal nabídku všech místností, posbíral spoustu razítek, která nakonec proměnil ve sladkou odměnu. Jeho razítkové vysvědčení mu bude i v budoucnu připomínat vše, co si vyzkoušel 18. března v naší škole.

Fotografie si můžete prohlédnout tady.

Mgr. Martina Kalužová

Za věčným poutníkem do planetária

Dne 6. března 2025 navštívila třída 8. A program Příběh věčného poutníka v Planetáriu Ostrava.

Program probíhal ve sférickém kině planetária. V úvodu si žáci mohli prohlédnout  souhvězdí, které na obloze mohou nyní sledovat, vyslechli si příběhy o jejich pojmenování a také byli obrazy i výkladem seznámeni s planetami viditelnými na noční obloze nyní.

Poté navazoval napínavý příběh nejpozoruhodnější vesmírné mise v historii lidstva. V roce 1977 byly vypuštěny dvě sondy Voyager, které měly prozkoumat nejvzdálenější planety naší sluneční soustavy. Díky nim jsme se o těchto planetách dozvěděli zcela nové a překvapivé informace, ve filmu byly ukázky fotografíií, zpracované do 3D pohledů, které zachytily sondy při svém průletu okolo planet a jejich měsíců.

I dnes, po více než čtyřech desetiletích, sondy Voyager stále fungují a zkoumají kosmický prostor. Na jejich palubách je také umístěna pozlacená deska s poselstvím určeným mimozemským civilizacím.

Celý pořad žáky velmi zaujal a kladně jej hodnotili.

Mgr. Pavlína Kavíková

Návštěva Dolní oblasti Vítkovic

V úterý 4. března 2025 se naše třída 2.B vydala na výlet do Dolní oblasti Vítkovic, kde jsme měli objednaný vzdělávací program Robot Ozobot.

Než program začal, děti si užily hodinu a půl ve Velkém světě techniky, kde mohly objevovat různé interaktivní expozice. Zkoušely fyzikální pokusy, hrály si s optickými iluzemi a objevovaly, jak fungují některé vědecké principy v praxi.

Poté si nás převzal lektor, který dětem představil ozoboty – malé chytré roboty, kteří se pohybují podle barevných čar a dokážou reagovat na různé barevné kódy. Děti si vyzkoušely, jak robota naprogramovat tak, aby se pohyboval podle jejich zadání. Naučily se, jak roboti „čtou“ informace a jak mohou díky jednoduchým příkazům rozhodovat, kam pojedou.

Výlet byl nejen zábavný, ale také naučný. Děti si ho moc užily a nadšeně zkoumaly nejen ozoboty, ale i industriální prostředí Dolních Vítkovic. Velké pece a staré tovární budovy na ně udělaly velký dojem. Už teď se těšíme na další podobné akce! 🚀😊

Lucie Majerníková

Za hudbou, tancem a uměním – návštěva ZUŠ

V naší škole máme spoustu šikovných dětí, které rády zpívají, tancují nebo hrají na různé hudební nástroje. Ale co všechno se dá naučit na opravdové umělecké škole? To jsme měli možnost zjistit při návštěvě ZUŠ, kam se vydali žáci 1., 2. a 3. třídy dne 12. března 2025.

Hned po příchodu nás přivítaly dívky z dramatického oboru, které nás celým programem provázely. A pak už začalo opravdové hudební představení. Poslechli jsme si různé nástroje – od klavíru a fléten přes housle, kytary, tubu a trubku až po bicí. Každý zvuk byl jiný a každý hudebník nám ukázal, co všechno se dá hrou na nástroj vykouzlit.

ZUŠ měla připravenou také ukázku tanečního vystoupení, které bylo plné malých čertic. Viděli jsme také recitaci a zpěv – a musíme říct, že mladí umělci byli opravdu talentovaní.

Celý koncert byl krásný zážitek a naši žáci odcházeli nadšení. Někteří možná objevili svůj nový koníček, jiní se prostě jen nechali unést krásou hudby a tance. Děkujeme ZUŠ za milé přijetí a skvělý program, který dokázal, jak talentované děti máme ve svém okolí.

Lucie Majerníková

O2 Chytrá škola

Naše škola získala z projektu Nadace O2 grant ve výši 100.000,- Kč, který nám umožní zorganizovat sérii besed, školení a přednášek, zaměřených na bezpečné a smysluplné využívání digitálních technologií. Tento grant nám otevírá dveře k tomu, abychom pomohli nejen žákům, ale také jejich rodičům a učitelům orientovat se v digitálním světě a chránit se před jeho nástrahami.

V roce 2025 tak díky programu O2 Chytrá škola zrealizujeme následující aktivity:

Pro žáky – Besedy zaměřené na kyberbezpečnost, rozpoznávání dezinformací, základy digitální gramotnosti a etiketu v online světě. To vše si ukážeme hravou a srozumitelnou formou.

Pro rodiče – Přednášky a praktické tipy, jak podpořit své děti v online prostředí. Jak nastavit bezpečnostní opatření, jak s dětmi mluvit o jejich digitálním životě a jak rozpoznat varovné signály, že něco není v pořádku. Zaměříme se také na kybernetické formy agrese, kyberšikany, rizika spojená s online seznamováním a fenoménem kybergroomingu apod.

Pro učitele – Přednášky a praktické tipy zaměřené na využití moderních technologií ve výuce a na podporu bezpečného online chování u žáků. Základní a pokročilé využívání AI technologií.

Děti tráví na internetu stále více času – ať už na sociálních sítích, při hraní her nebo při online výuce. Ne všechno, co na internetu najdeme, je ale bezpečné a pravdivé. Proto je důležité, abychom se naučili rozeznávat nebezpečí a uměli se jim bránit. Rodiče a učitelé jsou v tomto ohledu klíčovými průvodci, kteří mohou dětem pomoci vybudovat zdravé digitální návyky.

PŘIDEJTE SE K NÁM!

Nepropásněte jedinečnou příležitost a zapojte se do našich akcí určených pro rodiče a děti. Společně vytvoříme prostředí, kde budou děti, rodiče, ale i učitelé, lépe připraveni na výzvy digitálního světa. Sledujte náš web, facebook a instagram, kde budeme zveřejňovat konkrétní termíny jednotlivých besed a přednášek.

Chytře, bezpečně, zodpovědně – pojďme se učit digitálním dovednostem společně!

Obvodní kolo recitační soutěže

Obvodní kolo recitační soutěže se konalo 7. března 2025 v Domě dětí a mládeže na ulici Marie Majerové v Ostravě – Porubě a jak si možná pamatujete, naši školu zde reprezentovalo 10 žáků.

Poprvé jsme měli své zástupce i v 0. kategorii. Nejmladšími recitátory byli Sebastian Bittmann z 1.B a Terezka Macečková z 1.A. Recitovali moc pěkně a porotě se nejvíce líbila právě naše Terezka, které přidělili 1. místo s přímým postupem do okresního kola. Terezka projevovala neskrývanou radost.

V I. kategorii recitovaly dvě dívky – Valerie Zatloukalová z 2.A a Veronika Křupalová ze 3.A. Valerie recitovala krásně něžně a Veronika krásně výrazně. Porota z velké konkurence 21 recitátorů vybrala bohužel jiné postupující a dívky nezískaly žádné umístění.

Z podobně silné konkurence vybírali porotci také ve II. kategorii, ve které soutěžily Felície Schmidtová z 5.A a Kristína Rozkopalová z 5.B. Tady už jsme slavili úspěch. Feli si svým krásným výkonem vybojovala 3. místo s nepřímou účastí v okresním kole.

I ve III. kategorii jsme měli svá želízka v ohni. Po předvedených výkonech Honzy Fábrika a Adély Macečkové ze 7.A jsme si byli jisti, že se umístí na předních místech, ale porota měla úplně odlišný názor. Naše zklamání bylo veliké.

Nejnapínavější vždy bývá soutěžení nejstarších recitátorů ve IV. kategorii. I v našich řadách vládlo napětí, protože jsme do poslední chvíle nevěděli, jestli bude recitovat Jéňa Grygar z 9.A. I přes svou nemoc však obětavě přijel a s Kristýnou Krchňákovou ze stejné třídy výborně reprezentovali naši školu. Následovaly další skvělé, někdy až herecké výkony. Přestávali jsme doufat a přesto jsme se nakonec radovali z Jéňova 3. místa s nepřímým postupem do okresního kola.

Účast v obvodním kole recitační soutěže byla pro všechny naše soutěžící velkou zkušeností. Poznali pocity zklamání i radosti. Nikdo však svým výkonem nezklamal, vše se jim podařilo podle jejich představ a jistě získali velkou motivaci pro svá vystoupení v příštím ročníku soutěže.

Okresní kolo recitační soutěže, kam postoupili Terezka, Feli a Jéňa se koná 21. března 2025 opět v DDM M. Majerové. Budeme jim držet palce.

Ještě jednou všem děkujeme za svědomitou přípravu, účast a vzornou reprezentaci naší školy. A samozřejmě oceněným moc gratulujeme!

Michaela Homolová

Návštěva Osvětimi a Krakova

V pondělí 3. března 2025 vyrazilo 52 žáků z 8. a 9. tříd za poznáním historie do nedalekého Polska, kde v rámci historické exkurze navštívili bývalý koncentrační tábor Auschwitz-Birkenau a malebný Krakov, který jako historická rezidence polských králů figuruje díky dochovaným památkám na seznamu UNESCO.

Ani vlídné předjaří nic neubralo z ponurosti bývalého koncentračního tábora, kde během 2. světové války zahynulo více než milion lidí z mnoha zemí Evropy, především však osob židovského původu. Žáci se díky česky či slovensky hovořícím průvodcům dověděli na autentických místech informace, které doplnily výuku dějepisu ve škole či jejich poznatky získané z jiných zdrojů. Někdy tiše žasli nad tím, co byl člověk člověku schopen udělat nebo co vězni byli schopni vydržet a přežít.

Navštívili místnosti s nahromaděnými věcmi zabavenými vězňům, s jejich ostříhanými vlasy, fotografiemi, vězeňské ubikace i podzemní kobky určené k týrání vězňů nebo plynovou komoru. Viděli také model plynové komory i nádoby zbylé po Cyklonu B, kterým nacisté zabíjeli ve velkém právě v plynových komorách v Osvětimi a Březince.

Odpoledne se pak žáci prošli historickým centrem Krakova – kolem Visly přes Wawel kolem Sukiennice na hlavním náměstí neboli Rynku k Jagellonské univerzitě. Díky krátkému volnu si mohli v okolí Rynku dát něco dobrého a zkusit se sami domluvit v blízké cizině.

Nakonec se všichni šťastně opět sešli, v pořádku dojeli zpět do Ostravy a určitě si dovezli domů spoustu různorodých dojmů.

Více fotografií je v galerii.

Mgr. Martina Kalužová

Návštěva předškoláků ve čtvrtých třídách

6. březen 2025 byl pro naše čtvrté třídy ze ZŠ J. Valčíka výjimečný! Na návštěvu k nám přišli předškoláci a my jsme pro ně připravili pestrý program, který spojil nejen učení, ale i skvělou spolupráci mezi staršími a mladšími dětmi.

Ve 4. B si děti připravily stanoviště, na kterých si předškoláci mohli vyzkoušet různé úkoly. Na jednom děti rozpoznávaly, co do skupiny nepatří, na jiném se zaměřily na úkoly s počítáním – poznávaly, čeho je více a čeho méně. Další stanoviště nabízelo zábavnou skládačku puzzle, na dalším zase dokreslovaly chybějící části obrázků. Předškoláci si také vyzkoušeli hledání rýmů nebo řazení podle velikosti. Na závěr si každý malý návštěvník vybarvil a vystřihl včelu, kterou si odnesl jako krásnou památku na tento den.

Ve 4. A bylo také veselo! Starší děti, jako přátelé po boku, pomáhaly předškolákům trénovat paměť v Kimově hře, cvičit pozornost při hraní jarního binga a při kresleném diktátu příšer zopakovat tvary a barvy. Při posledním úkolu s tabulkou si děti zlepšily orientaci na ploše. Všichni malí i velcí si jako uznání za svou šikovnost odnesli sladkou odměnu.

Celá návštěva probíhala v přátelském a veselém duchu a všichni jsme si to náramně užili. Důkaz o tom najdete v naší galerii.

Mgr. Helena Mihálová

Byla jednou jedna vačice

Ve čtvrtek 27. února 2025 se žáci 4. A třídy Základní školy J. Valčíka vydali do pobočky knihovny na ul. Opavská na zajímavou a poučnou besedu, která se zaměřovala na aktuální téma mediální výchovy.

Beseda nesla název „Byla jednou jedna vačice“ a žáci se během ní dozvěděli mnoho zajímavých informací o tom, jak správně ověřovat fakta a jak se orientovat v dnešním mediálním světě plném dezinformací. Diskuze se soustředila na důležitost kritického myšlení a správného přístupu k informacím, které nás každý den obklopují.

Součástí besedy byly také ukázky optických iluzí. Žáci si mohli vyzkoušet, jak je snadné se při vnímání reality mýlit a jak je důležité si všímat detailů při hodnocení obrazů a zpráv. Tento interaktivní program dětem pomohl lépe pochopit, jak fungují různé způsoby manipulace s informacemi a jak rozpoznat, co je pravda a co může být jen zkreslený obraz skutečnosti.

Tato návštěva dětem rozšířila jejich znalosti v oblasti mediální výchovy, ale také inspirovala k dalšímu čtení a rozvoji kritického myšlení, ve kterém budou ve škole pokračovat.

Mgr. Helena Mihalová