Soutěž v technické dovednosti žáků

Soutěž v technické dovednosti žáků

Ve školní dílně Základní školy Volgogradská v Ostravě-Zábřehu proběhl v pátek 1. 11. 2024 další ročník celoměstské soutěže „Technická dovednost žáků“ v oblasti zpracování dřeva a kovů.

Celkem se přihlásilo 35 dětí (z toho bylo 7 dívek) z různých základních škol. Žáci měli za úkol vyrobit škrabku. Naši školu reprezentovali Jan Grygar, Štěpán Wilczek, Sebastian Daniel Hon, Lukáš Honus a Pavel Kruk.

Výroba byla náročná, přesto ji všichni naši žáci z 8. a 9. tříd úspěšně dokončili. Za svůj výkon si chlapci zaslouží pochvalu. Celkové pořadí budeme znát až za dva týdny, porota složená z učitelů a zástupců soukromých firem potřebuje čas na správné ohodnocení jednotlivých výrobků. Vy si však už můžete prohlédnout fotografie.

Mgr. Iveta Krátká

Změna adresy našeho webu

Prosíme aktualizujte si ve svých záložkách adresu našeho webu.

Nyní bude dostupný na adrese www.zsvalcika.cz.

Děkujeme

Workshop Sádrový svět inspirovaný dočasností

Dne 31. října 2024 se žáci třídy 4. A ze Základní školy J. Valčíka zúčastnili inspirativního workshopu s názvem „Sádrový svět“, který se konal v Galerii výtvarného umění v Ostravě.

Tento workshop přímo navazoval na aktuální výstavu Marka Kvetana „Nádoby dočasnosti“ a nabídl žákům jedinečnou příležitost prozkoumat kreativní procesy spojené s výtvarným uměním. Stejně jako Kvetan, který pracuje s různými materiály a jejich vlastnostmi, i děti pod vedením zkušené lektorky objevovaly možnosti sádry a její schopnost zachytit dočasnost okamžiku. Naučily se, jak vytvářet odlitky inspirované tématy výstavy a zamýšlely se nad tím, co je trvalé a co se neustále mění.

Každý žák si odnesl domů nejen svůj vlastní výtvor, ale také cenné zážitky a nové dovednosti. Workshop byl skvělým propojením teorie a praxe a ukázal, jak výtvarné umění může obohatit vzdělávání a rozvíjet kreativitu. Na fotografie se můžete podívat v galerii.

Mgr. Helena Mihálová

Vyřezávání dýní: Týden plný kreativity a podzimní atmosféry

Naše škola se minulý týden proměnila ve skutečné dýňové království! Celý týden děti nosily do školy své vlastní doma vyřezané dýně – někdo tvořil zcela samostatně, jinému pomohli rodiče. Výsledkem byly originální a nápadité dýně všech možných stylů a motivů. Mezi dýněmi se objevily kouzelnické postavy jako Harry Potter, oblíbený Mimoň, různá strašidla i dýně ve tvaru zvířat. Fotografie všech výtvorů najdete v naší fotogalerii.

Děti z 1. i 2. stupně si během týdne vyzkoušely také různé kvízy, běhačky a hádanky, za které na ně čekaly malé odměny. Mysleli jsme i na prvňáčky, kteří měli připravenou zábavnou aktivitu – halloweenské číselné omalovánky, které byly rozmístěny po celé škole. Do těchto soutěží se zapojilo více než 120 žáků a nadšení na nich bylo opravdu vidět.

Ve čtvrtek se celý dýňový týden završil setkáním s rodiči, pro které se naše školní terasa proměnila ve světélkující dýňovou výstavu. Rodiče, kterých dorazila přibližně stovka, děti a učitelé si mohli u teplého čaje užít atmosféru podzimního večera, obdivovat 98 svítících dyní, každou s jiným kouzlem a nápadem, a popovídat si. Velké díky všem, kteří se zapojili!

V pátek došlo k vyhlášení vítězů v jednotlivých kategoriích. Hodnocení probíhalo ve třech věkových kategoriích: 1.–3. třída, 4.–6. třída a 7.–9. třída. V každé kategorii byli oceněni tvůrci tří nejlepších dýní. Nejoblíbenější dýni si mohli během týdne zvolit samotní žáci hlasováním v boxu ve vestibulu školy nebo rodiče na školním facebooku.

Po skončení akce byly dýně, které si děti nechtěly odnést zpět domů, ekologicky zlikvidovány. Vybrané kousky se staly krásnou výzdobou v ZOO Ostrava, kde si je návštěvníci mohou nadále užívat, a dýně bez ozdob posloužily jako krmivo pro hrochy a slony.

Velké poděkování patří všem dětem, rodičům i učitelům za jejich účast a podporu. Děkujeme, že jste s námi vytvořili tento nezapomenutelný dýňový týden!

 Lucie Majerníková

Pythagoriáda 2024 – 2025

Školní kolo této matematické soutěže proběhlo ve čtvrtek 24.10.2024 ve školní jídelně. Zúčastnilo se ho 35 žáků 2.stupně. Úlohy se zaměřily na téma Olympijské hry. Žáci řešili převody jednotek, rychlost, římské číslice, objemy a obsah útvarů, úhly, algebrogramy, posloupnosti, rébusy a další.

Soutěžící, kteří získali 10 a více bodů z možných 15 bodů, postupují do okresního kola, které se bude konat 12. 11. 2024 na gymnáziu Olgy Havlové.

Postupující :

Václav Skořupa 6.A 10 b

Václav Přeček 9.B 12 b

Blahopřejeme !!

Mgr. Jana Javorková

Začarovaná knihovna

Dne 15. října 2024 vypravila třída 1.B do knihovny na Podroužkově ulici na besedu Začarovaná knihovna.

Děti se během návštěvy seznámily s knihovnou, jejími odděleními a nabídkou knih. Paní knihovnice ukázala dětem spoustu knížek, společně s dětmi vyprávěla o knihách, o půjčování a správném zacházení s knihami. Děti hledaly skřítka Kniháčka a společně čarovaly, aby zachránily knihovnu. Poté si vytvořily záložky a mohly si prohlédnout knížky. Nebude to už dlouho trvat a někteří z prvňáčků se stanou pravidelnými návštěvníky knihovny.

Fotky jako vždy najdete v galerii.

Mgr. Marcela Pastorková

Mám to pod kontrolou?

V pátek 18. října 2024 se žáci 4.B vydali na návštěvu pobočky Knihovny města Ostravy na Podroužkově ulici v Porubě.

Úkolem této vzdělávací lekce bylo uvést děti do světa internetu. Pomocí poučných, ale i zábavných příběhů a aktivit se seznámily s pravidly chování na sociálních sítí – jak přistupovat ke sdělování soukromých informací, ke komentářům a lajkům, jak vypadají bezpečná hesla.

Děti si také během lekce zahrály pohádku o Červené Karkulce a pomocí hesel odemkly skříňku s pokladem. Kromě zážitků a pokladu si z knihovny odnesly také poučení o bezpečném chování na internetu.

Fotografie najdete tradičně v naší galerii.

Mgr. Kristýna Sádecká

Mgr. Martina Kalužová

Hurá pěšky do školy aneb jak jsme přežili skoro noční výlet

Kdo by si pomyslel, že jít pěšky do školy může být zážitek, na který se nezapomíná? My s kamarádem jsme se rozhodli to vyzkoušet. Já to mám kousek a do školy chodím pěšky normálně, takže to není nic nového. Ale přišel za mnou Jeňa a povídá: „Mám nápad. Co kdybys u mě přespal a šli bychom pěšky ode mě?“ On totiž bydlí 12 kilometrů daleko od školy. Já samozřejmě souhlasil, protože to zní jako sranda a takovou výzvu neodmítnu.

Vstávali jsme ve 2 hodiny ráno. Za tmy, vyzbrojeni svačinou, reflexními páskami a vestami (aby nás nepřejela auta) jsme se oblékli jako Eskymáci a vyrazili vstříc nočnímu dobrodružství. Po třetí hodině ranní jsme vykročili z vesnice – a hned to bylo jako z hororu. Ze začátku to byla pohoda, dokud jsme nenarazili na první strašidlo…

„ÁÁÁÁÁ!“

„Dane! Jsem se… lekl. Co se děje?“

„Ale nic. Já myslel, že ten keř byl kostlivec.“ On tak taky v té tmě vypadal a ještě k tomu ta paranoia – oči mě prostě zradily.

Když jsi v lese za tmy a slyšíš praskání větví, najednou začneš pochybovat, jestli to byl fakt dobrý nápad. Občas jsme se podívali za sebe, jestli nás náhodou nesleduje nějaký vlkodlak, ale nakonec jsme se shodli, že nás víc vyděsil fakt, že máme před sebou ještě 12 kilometrů.

„Chro, chro, chro.“ (Bylo to spíš takové bručení. Něco mezi mručením a řehtáním koně. No prostě zvuk zvířete.)

„Stůj.“

„Taky jsi to slyšel?“

„Jo.“

„To byl divočák.“

„Cože?!“

„Ale neboj. V noci neútočí.“

„No dobře, ale jestli náš sežere, tak je to tvoje vina.“

Tak jsme dál pokračovali temným lesem plní strachu, cestou, která se zdála nekonečná. Taky jsem se propadl do bahna až nad kotníky a málem spadl do řeky. Naštěstí jsme měli rodiče jako naši tajnou podporu – díky aplikaci -Najít- nás mohli sledovat, takže kdyby nás náhodou unesli mimozemšťani, aspoň by věděli, kde jsme se ztratili.

Jakmile jsme se dostali do první vesnice, což bylo asi ve 4 hodiny ráno, dali jsme si zaslouženou pauzu na autobusové zastávce. Protože co je lepší snídaňové místo než dřevěná lavička pod dřevěným přístřeškem, že? Po pauze jsme se vrhli dál na cestu přes Krásné Pole, kde nás kromě tmy čekaly i první ranní paprsky.

Když jsme konečně došli ke škole – unavení, s krví na nohou (nebo aspoň já, ale nebylo to nic hrozného 😉 ), byli jsme nadšení. Naše výprava trvala zhruba tři a půl hodiny a rozhodně stála za to. Místo běžného příjezdu autobusem jsme měli zážitek, který jen tak někdo nemá. (No to fakt díky, Jeňo! Ale dělám si srandu, bylo to super.)

Jan Grygar, Daniel Ondrášek z 9.A

Moravskoslezský matematický šampionát

Dne 17. 10. 2024 proběhl na Wichterlově gymnáziu 21. ročník mezinárodní matematické soutěže Moravskoslezský matematický šampionát.

Kategorie ZŠ 9 je určena primárně pro žáky základních škol. V letošním roce v této kategorii již pošesté nesoutěžili jednotlivci, ale čtyřčlenná družstva. V této kategorii se v letošním roce sešlo celkem 268 dětí v 67 soutěžních družstvech, která reprezentovala celkem 40 škol Zlínského a Moravskoslezského kraje.

Žáci z naší  9.A soutěžili pod názvem Dvojúhelník, žáci z 9.B pod názvem Mnohočleni. Z 67 družstev se umístili v druhé polovině výsledkové listiny. Vyzkoušeli si náročné příklady ve skupinové práci. Za reprezetaci naší školy jim děkujeme.

Mgr. Jana Javorková

TechnIQ

V pátek 18. října 2024 zamířili žáci 5.B, 6.B, 7.B, a 8.B se svými třídními učitelkami do Střediska volného času v Ostravě-Zábřehu na Gurťjevově ulici na akci TechnIQ.

Pro děti bylo připraveno seznámení s 3D tiskem, 3D perem, gravírováním, virtuální realitou, umělou inteligencí, sublimací, pyrografií, stavebnicemi Lego technic, Boffin a Intelino smart train. Během dvouhodinové návštěvy si podle svého zájmu děti mohly vše vyzkoušet pod dohledem instruktorů, mohly něco pro sebe vyrobit a zdařilé výsledky svých pokusů také odnést na památku domů. Mnohé činnosti zaujaly i samotné paní učitelky.

Co se během dopoledne ve SVČ dělo a jak to děti zaujalo, můžete vidět na fotografiích v galerii.