Beseda Mobilmánie v pohádkové říši

V třetím zářijovém týdnu dopoledne se Základní škola J. Valčíka proměnila v kouzelné divadlo. Žáci čtvrtých a pátých tříd se setkali se známou spisovatelkou Lenkou Rožnovskou, která je přenesla do světa své oblíbené knihy Mobilmánie v pohádkové říši.

Beseda měla netradiční podobu divadelního představení, které děti vtáhlo přímo do děje. Kniha Mobilmánie v pohádkové říši je moderní pohádka, která zábavným způsobem ukazuje, jak by to vypadalo, kdyby se moderní technologie dostaly do rukou pohádkových bytostí.
Hlavní hrdina, Jan Hloupý, se díky kouzlu Děda Vševěda ocitne v pohádkovém světě, kde se snaží prodat mobilní telefony. Setkává se s nejrůznějšími pohádkovými postavami – od ježibaby po vodníka – a ukazuje jim, jak by jim mobil mohl usnadnit život. Děti byly nadšené a paní učitelky také. Všichni se aktivně se zapojili do děje. Děvčata si zahrála stařenky, chlapci se proměnili v machry, loupežníky i dědečky.

Těšíme se na další setkání s knihou. Fotografie si můžete prohlédnout v naší galerii.

Mgr. Monika Dostálová

Žákovské volby do zastupitelstva kraje

Dne 17.9. 2024 se uskutečnily první žákovské volby do zastupitelstva kraje. Voleb se účastnili starší žáci (8. a 9. tříd) a byly koncipovány jako skutečné volby – byla přítomna volební komise, která dohlížela na řádný průběh voleb, žáci hlasovali anonymně a tajně za skutečnou volební plentou, lístky se skutečnými stranami kandidujícímí v našem kraji vhazovali do zapečetěné volební urny, došlo k řádnému přepočítání hlasů.

Žáci si zkrátka vyzkoušeli, jaké to je volit, až budou mít skutečné volební právo. Někteří žáci simulaci voleb pojali velmi poctivě a identifikovali se dokonce svými průkazy (např. Odiskou).

Výsledky voleb:

Continue reading

Vzpomínky na léto (malování na chodník)

Ve středu 11. září se všechny děti naši školní družiny ještě nakratičko vrátily o několik týdnů zpátky a na prosluněné školní terase či na chodníku před vstupem do školy barevnými křídami ztvárnily po svém téma Prázdniny. Jak se jim to povedlo, můžete sami posoudit na několika fotografiích v galerii.

Tvůrci nejlepších obrázků dostali sladkou odměnu, ale i ti, co nevyhráli, nakonec taky neodešli s prázdnou.

Bc. Silvie Kaspříková

Sportovní dny

V pondělí 9. září a ve středu 11. září proběhl ve spolupráci s TJ Ostrava v areálu na Varenské ul. v Ostravě sportovní den pro žáky 4. až 7. ročníků.

Zatímco čtvrťákům a páťákům v pondělí počasí příliš nepřálo a většina aktivit musela proběhnout pod střechou v hale (badminton, přehazovaná, základy volejbalu), šesťáci a sedmáci měli štěstí a část dopoledne si užívali venku na sluníčku (padel). Malí i velcí stejně jako loni absolvovali tréninkovou hodinu juda a mohli se zase trochu zdokonalit. Jako velké překvapení byl pro děti v pondělí i ve středu připraven traktor s vlečkou a letošní lekce autoškoly pro děti probíhala na tomto netradičním dopravním prostředku.

Žáci 8. a 9. tříd si kvůli nepřízni počasí na svůj sportovní den musí počkat do čtvrtku 19. září.

Fotografie jsou v galerii.

Festival Art & Science

Dne 5.9.2024 se třídy 8.B a 7.A zúčastnily univerzitního festivalu Art&Science v kampusu VŠB-TUO v Porubě.

Univerzita se žákům představila jako instituce pro vzdělávání, vědu a výzkum, ale také jako místo kreativního myšlení i s přesahem do tvořivosti a umění. Žáci se mohli zároveň  účastnit také minisoutěže a potom si vytočit v kole štěstí nějakou cenu. Jednotlivé fakulty měly pro žáky připraveny workshopy, kde mohli skládat různé hlavolamy, skládanky, domečky, mikroskopy, lego stavebnice apod. K úspěchu akce kromě zajímavého programu určitě přispělo i krásné slunečné počasí.

Fotografie najdete zde.

Mgr. Iveta Krátká

Úroveň národa se poměřuje historickým povědomím

Jak důležitou roli mají pamětníci, věděl už středověký kronikář Kosmas, když psal svou Kroniku českou. Události, které popisoval, rozdělil do tří oblastí. Na ty tradované, nejméně relevantní. Ty získané od pamětníků, čili přímo od zdroje. A informace v rámci osobních zkušeností.

A právě projekt „Nikdo by neměl být zapomenut aneb příběh Wintonova dítěte ze Slezska“ byl jedinečnou příležitostí pro dva učitele dějepisu naší školy – Mgr. Martinu Kalužovou a Mgr. Miroslava Bučánka – aby se 12. 9. 2024 setkali s pamětníkem holocaustu, evakuace 669 ohrožených dětí v předvečer války do Anglie s pomocí sira Nicholase Wintona, a měli tak v budoucnu ve výuce možnost předávat informace přímo od zdroje, navíc prodchnuté osobním zážitkem a emocemi.

Celý čtyřdenní projekt, u jehož počátku stál Ing. Bc. Vladimír Nevlud, LL.A., předseda spolku CEBENA – cesta bezmoci a naděje z. s., který podpořil mj. Moravskoslezský kraj, se zaměřil na jednoho z posledních žijící Wintonových dětí – Johna Fieldsenda.

Tento třiadevadesátiletý pamětník přijel do České republiky z Anglie, aby se zúčastnil odhalení pamětní desky židovské rodiny Bermanů v Novém Jičíně, pamětní desky a tzv. kamenů zmizelých své rodiny ve Vítkově a na závěr svého pobytu se setkal se středoškolskými studenty a jejich učiteli v multifunkční aule Gong v Ostravě.

Během poslední zmíněné aktivity byl nejprve přítomným promítnut film „One Life“, který líčil osudy sira Nicholase Wintona, který se rozhodl zachránit ohrožené děti z tehdejšího Československa pomocí několika vlakových transportů do Anglie. A pak už následovalo vlastní setkání s Johnem Fieldsendem, který se narodil v roce 1931 v Opavě do česko-německé židovské rodiny.

Po nástupu Hitlera k moci v Německu se jeho rodiče rozhodli odstěhovat do Vítkova k Johnovým prarodičům, ale s ohledem na zhoršující se mezinárodně-politickou situaci nakonec Johna i s jeho starším bratrem v roce 1939 nechali rodiče evakuovat prostřednictvím sira Nicholase Wintona do Anglie, kde už oba bratři zůstali, neboť jejich rodina byla v průběhu války povražděna.

V rámci vyprávění a dotazů vylíčil John přítomným, jaké pocity měl jako sedmileté dítě, když jej rodiče posadili do vlaku ve Vítkově a matka mu dala do ruky hodiny s tím, aby měl něco na památku a nezapomněl na ně. Jak se musel velice rychle naučit anglicky, protože jeho nová rodina i přesto, že byla přátelská a milující, tak byla velice přísná, a pokud měl hlad a chtěl jídlo, musel pro jeho označení používat anglické pojmy, nikoliv si říct německy aj.

Pan John Fieldsend se stal v průběhu života raketovým inženýrem, jeho starší bratr uznávaným lékařem. V době svého zářijového pobytu v Česku oslavil 93 narozeniny a ukázal, jak je důležité předávat své životní zkušenosti. Během zodpovídání otázek také projevil osobitý smysl pro humor, ale i moudrost, protože dokázal reagovat na hluboce filosofické otázky studentů, kteří zase ukázali, že mladá generace není až tak úplně ztracená, jak si občas myslíme.

Jedna z mnoha odpovědí, která zaujala, se týkala otázky zda může jedinec změnit svět. Odpověď byla jednoznačná, svět může změnit i jediný člověk, stačí, když se bude dívat kolem sebe a bude pomáhat lidem ve svém okolí.

Doufám, že toto naučíme i naše žáky a budeme schopni jim předat cenné zkušenosti, které jsme získali od našich předků!

Více fotografií je v náší galerii.

Mgr. Miroslav Bučánek

Žákovský parlament: „Pozor, začínáme!“

Někteří lidé by mohli říct, že pátek třináctého není šťastným datem. Navíc v době, kdy venku intenzívně prší a mluví se o možných záplavách. Ale naštěstí nejsme pověrčiví, a proto vůbec toto datum nikomu nevadilo a ráno 13. 9. 2024 v 7:30 se v počítačové učebně na ZŠ J. Valčíka sešli zástupci žáků jednotlivých tříd na úvodní schůzce nově vzniklého Žákovského parlamentu.

Každou třídu v něm budou zastupovat dva styční důstojníci. Jejich úkolem bude nejenom předávat informace mezi třídami a vedením školy, koordinovat žákovské projekty, ale také diskutovat o škole i našem městě.

Během první schůzky se žáci s příslušnými učiteli domluvili na dvou akcích. První bude určena pro žáky 8. a 9. tříd a zrealizuje se v úterý 17. 9. 2024 ráno. Žáci těchto ročníků si budou moci vyzkoušet nanečisto, jak vypadá demokracie v praxi v podobě Žákovských voleb do krajských zastupitelstev. Připraví si zázemí v podobě stolů, židlí, plent, volební urny a vytvoří volební komisi, která v závěru přepočítá hlasy a určí vítěze voleb.

V rámci druhé akce se žáci, ale také učitelé zapojí do projektu Pěšky do školy, který uskutečníme 25. 9. Jejím cílem je podpořit pohyb, ale také upozornit na ekologický rozměr naší přepravy a přesunů v rámci běžného života.

Žákovskému parlamentu přejeme hodně úspěchům a žákům plno sil v aktivitách, které budou v rámci tohoto seskupení dělat!

Mgr. Miroslav Bučánek, ředitel školy

Stínové divadlo očima dětí

Ve středu 13. září 2024 se v Divadle loutek Ostrava rozsvítilo nejen jeviště, ale i dětská fantazie. Děti ze 4. A ze Základní školy J. Valčíka se zúčastnily jedinečné dílny s názvem „Světlo, stín a loutka“.

Pod vedením zkušených loutkářů si žáci vyrobili své vlastní pohyblivé loutky. S pomocí papírů, fólií a dalších kreativních materiálů vznikaly nejrůznější postavy – od zvířat přes pohádkové bytosti až po vtipné tvory z vlastní fantazie.

Vrcholem dílny bylo vystoupení v improvizovaném stínovém divadle. Děti s nadšením oživovaly své výtvory a předvedly krátká vystoupení, která rozesmála nejen své spolužáky, ale i vedoucí dílny.

Děti byly nadšené a jejich kreativita všechny mile překvapila. Stínové divadlo je skvělý způsob, jak rozvíjet dětskou fantazii, jemnou motoriku a schopnost spolupracovat v týmu.

Tato dílna byla pro žáky nezapomenutelným zážitkem a ukázala jim, že divadlo není jen místo pro diváky, ale také pro tvůrce.

Více fotografií si prohlédněte zde.

Mgr. Helena Mihálová

Hola, hola, škola volá… aneb prázdniny jsou za námi

Stejně jako ve zbytku republiky proběhlo i na naší základní škole v pondělí 2. září 2024 slavnostní zahájení školního roku 2024/2025.

Nejprve třídy a chodby zely prázdnotou. Ve třídách prvňáčků čekaly na lavicích nachystány v posledních tichých okamžicích jmenovky, krabice s dárky, tužky, pastelky a další předměty, které si tito školní nováčci spolu s rodiči po ukončení prvního dne odnesli domů nebo do svých skříněk. Tabule byly vyzdobeny nápisy, které sdělovaly rodičům, že jejich děti poprvé usedly do školních lavic.

Už kolem čtvrt na osm se před školou začali shromažďovat první žáci, jak ti noví s rodiči, tak ti ostřílení roky školní docházky. Po otevření pomyslné školní brány pak někteří spěchali do tříd, aby zabrali nejvhodnější místo, jiní chtěli vidět své spolužáky a probrat události posledních dvou měsíců. Ale největší zážitek to určitě byl pro ty nejmenší, kteří se teprve rozkoukávali a spolu s rodiči opatrně nakráčeli do školní budovy a své nové třídy.

Na první školní den prvňáčků se těšily nejenom paní učitelky Mgr. Ivana Šikulová a Mgr. Marcela Pastorková s vychovatelkami Bc. Silvií Kaspříkovou a Karlou Frankovou, ale také paní místostarostka Ostravy-Poruby Mgr. Martina Dušková, která žáčky přivítala ve školních třídách spolu s novým ředitelem školy Mgr. Miroslavem Bučánkem.

Oba žáčkům popřáli hodně úspěchů, spokojených dní, touhy po vzdělávání, ale také řadu nových kamarádů a přátelství, no a rodičům samozřejmě pevné nervy, co největší pohodu a co nejméně setkání v ředitelně školy.

K přáním se připojila také paní zástupkyně ředitele školy Mgr. Pavla Dědičová i školní psycholožka Mgr. Veronika Opělová, které přišly také poznat nováčky a představit se.

Věříme, že jak prvňáčci, tak i jejich starší spolužáci vykročili do nového školního roku spolu s pracovníky školy tou pravou nohou, a protože jsme škola, v níž hudba zní, tak určitě vždy společně nalezneme tu pravou notu… Hodně štěstí všem!

Mgr. Miroslav Bučánek, ředitel školy

Vice fotografií si můžete prohlédnout zde.