Když se na Valčíka pískalo portugalsky
Ve čtvrtek 18. června 2026 jsme na ZŠ J. Valčíka přivítali milou návštěvu z portugalského města Ansião. Do školy dorazilo šest hostů z Portugalska – mezi nimi pedagogové, paní ředitelka i zástupce města – v doprovodu Bc. Kristýny Hruškové z Magistrátu města Ostravy. Portugalská delegace během svého ostravského programu navštívila také další školy, u nás ji však čekal program, který měl od začátku pořádné tempo. A také pískot. Tentokrát zcela povolený.
Krátce po příjezdu hosty před školou přivítal ředitel školy. Hned poté dostali originální dárek: píšťalky vyrobené na 3D tiskárně, na jejichž vzniku se podíleli žáci školy společně s paní učitelkou Mgr. Ivetou Krátkou. A protože dárek má největší smysl tehdy, když se hned použije, Portugalci se ujali důležité role při Olympijském běhu žáků 1. stupně. Právě jejich píšťalky odstartovaly tři běžecké vlny malých sportovců.
Celou akci připravila a s dalšími pedagogy organizovala Mgr. Helena Mihálová. Program dne byl velmi nabitý a portugalská delegace dorazila s drobným zpožděním, takže bylo potřeba některé věci upravit doslova za pochodu. A protože šlo o běh, hodilo se to vlastně tematicky. V závěru sice nastaly menší organizační komplikace, ale tým učitelů je zvládl s přehledem a pružností, za což si zaslouží poděkování.
Po sportovním úvodu se hosté přesunuli do ředitelny. Po celou dobu je doprovázeli naši žáci Adam Nespěšný, Zdeněk Rykala ze 7. B a Marek Štefan ze 7. A společně s paní učitelkou Mgr. Hanou Gábovou. Jejich úkolem bylo pomáhat s angličtinou – a nutno říct, že se ho zhostili výborně. Portugalci ocenili nejen jejich jazykovou vybavenost, ale také komunikativnost, pohotovost a odvahu pustit se do překládání v reálné situaci.
V ředitelně obdrželi hosté drobné dárky za naši školu i městský obvod Poruba a poté se vydali do učebny hudební výchovy, kde už na ně čekal školní sbor Muzika. Zaznělo několik skladeb v různých jazycích – mimo jiné moravská píseň i anglická píseň I Survivor. Právě ta sklidila u portugalských hostů mimořádný úspěch. Dva z nich, jak se ukázalo, byli také muzikanti, a tak požádali o kytaru a baskytaru. Během chvíle se z plánovaného vystoupení stal společný česko-portugalský koncert, který si užili účinkující i posluchači.
Až při odjezdu se tito dva hosté pochlubili, že se se svou skupinou v minulosti zúčastnili soutěže Got Talent Portugal a umístili se mezi nejlepší desítkou. O to větší radost jsme měli, že si zahráli právě s naším sborem.
Následovala prohlídka školy, malé pohoštění a povídání u kávy. Mluvilo se o škole, cestování, ale také o jménech a jejich výslovnosti. Mezi portugalskými hosty byli například Jorge, Catrina a Maria. Naši žáci si vyzkoušeli portugalská jména, Portugalci zase česká. Největší jazykovou výzvou se stalo jméno Zdeněk – a je fér říct, že čeština v tomto kole nehrála úplně jednoduchou partii.
Během krátkého posezení se delegace setkala také s paní učitelkou Mgr. Simonou Bochňákovou, která před několika týdny navštívila Ansião a tamní školu v rámci společného projektu. Bylo tak na co navazovat a o čem si povídat. Dopolední návštěvu uzavřelo společné fotografování a portugalští hosté se poté přesunuli k dalšímu bodu svého ostravského programu.
Tím ale společný den neskončil. Večer naši hosté dorazili také na podvečerní koncert sboru Bambule a třídy 1. A v Domě kultury Poklad, tentokrát i v doprovodu paní náměstkyně Mgr. Andrey Hoffmannové, Ph.D., a Mgr. Jany Jílkové z Magistrátu města Ostravy. Přivítání zaznělo nejen v angličtině – sbormistryně si připravily také několik vět v portugalštině. Za tento milý detail sklidily potlesk Portugalců i uznalý obdiv ostatních posluchačů.
Celým dnem se nesla dobrá nálada, ochota domluvit se, radost z hudby, sportu i společného setkání. A pokud jsme si něco z portugalské návštěvy odnesli, pak kromě nových zážitků i jistotu, že jazykové bariéry se dají překonat. Někdy angličtinou, někdy úsměvem, někdy hudbou – a někdy prostě dobře načasovaným písknutím.
Děkujeme všem, kteří přiložili ruku k dílu – plánovali, organizovali, běhali, doprovázeli, tlumočili, fotili, zpívali, vařili kávu, nosili židle, zachraňovali časový harmonogram a vůbec dělali všechno to viditelné i neviditelné, díky čemuž se z obyčejného čtvrtka stal opravdu příjemný česko-portugalský den.












Mgr. Miroslav Bučánek, ředitel školy
