Na 9. 5. 2025 je vyhlášeno ředitelské volno. Bude uzavřena škola, školní jídelna a školní družina.
Všechny příspěvky
Vzkaz od Rolničky
Jarní koncerty našich pěveckých sborů v Domě kultury Poklad se blíží. Ten první bude patřit dětskému sboru Rolnička a prvňáčkům již 20. května 2025 od 17 hodin.
Kdo to vlastně Rolnička je? „My jsme děti 4. a 5. tříd pod vedením paní učitelek Ivany Šikulové a Martiny Hanelové s klavírním doprovodem Honzy Ptáčníka.“ Necháme tedy dál mluvit naše Rolničky-zpěváčky:
„Na březnovém soustředění, které nepostihla žádná sněhová kalamita jako naše malé Bambulky, jsme usilovně trénovali, pilovali repertoár na tento koncert. Je libo zeleninový salát, nařezat nějaké to dříví nebo snad si popovídat o pupíncích, které nás některé v Rolničce trápí? Asi nevíte, o čem je řeč, proto je třeba na náš koncert dorazit a zaposlouchat se do textů písniček. Zasmát se s námi, zamyslet se a v neposlední řadě nás také podpořit potleskem a úsměvy. Budete také svědky velké premiéry. Díky dotačnímu programu Talentmanagement města Ostravy se vám ukážeme v novém hávu.
Společně s námi, Rolničkami, vystoupí ti nejmenší zpěváčci – prvňáčci. Ti se již moc těší a potřebují také vaši podporu. My sice moc nesmíme v průběhu koncertu koukat do publika, přece jen musíme sledovat paní dirigentky, ale vždycky omrkneme, kdo se přišel podívat a kolik vás tam je. I když máme trému, tak jsme velice rádi, že vás na našich koncertech vždycky vidíme tolik!“




Mgr. Martina Hanelová
EDU.Lab
Žáci 8. a 9. tříd se ve dnech 28. a 29. dubna 2025 účastnili vzdělávacího projektu Škoda EDU.Lab, který vznikl na podporu technického vzdělávání žáků a studentů, jeho cílem je ukázat dětem moderní technologie a nadchnout je pro technické vzdělávání.
Jedná se o moderní laboratoř, která se pohybuje po České republice a zavítala i do Ostravy na parkoviště u VŠB v Ostravě-Porubě. V EDU.Lab si žáci vyzkoušeli virtuální realitu, seznámili se s elektroautem, kolaborativním robotem a robopsem. Jak vše probíhalo, si můžete prohlédnout ve fotogalerii a několi krátkých videí jsme umístili na náš Youtube kanál.



Mgr. Iveta Krátká
Výhra v soutěži s Géčkem
Děti ze třídy 4. A ZŠ J. Valčíka se v tomto jarním období rozhodly zapojit do kreativní soutěže pořádané obchodním centrem Géčko, která nesla název Příběh stromu.
Žáci vytvořili kartonový strom, na který připevnili roztomilé papírové ptáčky. Součástí soutěže bylo i natočení videovzkazu, ve kterém děti vysvětlily, proč by měl právě jejich strom vyhrát. V tomto krátkém videu se děti podělily o své nadšení a důvody, proč je jejich strom výjimečný.
Strom dětí ze 4. A se stal jedním ze tří vítězů soutěže! Za svůj úžasný výtvor třída získala vstupenky do Divadla loutek, které se staly skvělou odměnou za její kreativitu a práci. Děti si tak užijí nejen zasloužený zážitek z divadelního představení, ale i pocit hrdosti, že jejich práce byla oceněna.





Mgr. Helena Mihálová
Den plný objevování
V pátek 2. května 2025 zamířila třída IV.B se svou třídní učitelkou do Dolní oblasti Vítkovic na vzdělávací program Neživá voda. Děti se nejprve dozvěděly, v jakých skupenstvích se může voda nacházet, z čeho se skládá – tedy že je tvořena molekulou H₂O – a poté se pustily do zkoumání.
Oblékly si laboratorní pláště a ochranné brýle, pracovaly s kahany, baňkami, teploměry – a vypadaly přitom jako skuteční vědci! Jedním z pokusů bylo například zmrazení vody v sáčku pomocí ledu a soli – děti tak pozorovaly přenos tepelné energie v praxi.
Poté děti navštívily expozici také Velký svět technikyabyly opět nadšené. A nejen ony – i pro dospělé šlo o velmi poutavý a inspirativní zážitek.
Celý páteční program byl velmi názorný, zábavný a děti si z něj odnesly spoustu nových poznatků i radosti z objevování.



Všechny fotografie najdete v galerii.
Mgr. Kristýna Sádecká
Den ztřeštěné módy
Minulý týden se na naší škole uskutečnil Den ztřeštěné módy, který byl součástí tematických dnů zaměřených na podporu přátelské a uvolněné atmosféry ve škole. Učitelé i žáci měli možnost popustit uzdu své fantazii a přijít oblečení ve zcela netradičních kombinacích – čím bláznivější, tím lepší! Ztřeštěné modely byly nejen originální, ale i inspirativní – ukázaly, že móda může být hrou a že i malá změna v denním stereotypu dokáže zpříjemnit náladu celému kolektivu. Jak moc kreativní někteří účastníci byli, můžete posoudit ve fotogalerii.
Děkujeme všem, kteří se zapojili, a těšíme se na další tematické dny, které dělají naši školu živějším a přívětivějším místem!






Další fotografie najdete tady.
Mgr. Helena Mihálová
McDonald´s Cup
V úterý 29. dubna 2025 vybraní žáci čtvrtého a pátého ročníku v doprovodu p. uč. Sádecké reprezentovali naši školu v kopané na letošním McDonald´s Cupu.
Chlapci bojovali statečně a ukázali týmovou spolupráci, v týmu panovala výborná atmosféra. Letos však narazili na silné soupeře, ale i přesto se jim podařilo vyhrát jeden zápas a poznat radost z výhry a úspěchu. Celkově tak obsadili v turnaji 7. místo.
Chlapcům děkujeme za reprezentaci školy.

Více fotografií jsme umístili do galerie.
Mgr. Kristýna Sádecká
Sbor Muzika zahájil festival Poodří Františka Lýska
V pátek 25. 4. 2025 se dětský pěvecký sbor Muzika zúčastnil zahájení 20. ročníku festivalu Poodří Františka Lýska v Proskovicích.
Festival zahájila ředitelka festivalu paní Marie Matějová, paní starostka Proskovic Táňa Paličková a primátor Ostravy pan Jan Dohnal.
Náš sbor zahájil celý festival lidovou písní. Program pak pokračoval v tělocvičně místní základní školy, kde naši zpěváci předvedli ukázku ze svého připravovaného programu a spolu se sborem Proskovjáček a dětským folklórním souborem Lašánek z Frýdlantu nad Ostravicí byli oceněni bouřlivým potleskem.
Sbor Muzika ZŠ J. Valčíka opět skvěle reprezentoval nejen svou školu, ale i městskou část Poruba.



Mgr. Lenka Roupová
Jaro ve škole a květinový festival truhlíků
Jaro jsme ve škole přivítali stylově – květinovou soutěží pod záštitou žákovského parlamentu Harmonie – o nejhezčí truhlík! Díky štědrému daru květin a sazenic z Markova zahradnictví v Ostravě-Plesné, které nám věnoval pan Čech, jsme mohli školu proměnit v barevný květinový festival. Moc děkujeme – hlavně za naše děti!
Do soutěže se zapojily třídy od 3. až po 9. ročník. Každá třída si vybrala vlastní rostliny, které děti s nadšením zasadily a s ještě větší radostí začaly zdobit své truhlíky. Fantazie dětí neznala mezí a výsledky byly nádherné – rozjasnily nám nejen školní chodby, ale i vestibul.
Porota to neměla vůbec jednoduché, ale vítězný truhlík nakonec vytvořila třída 5.B, která si odnesla zaslouženou sladkou odměnu – medový dort. Gratulujeme!
I přesto jsou pro nás vítězi všichni, kdo se zapojili. Děkujeme dětem za jejich nasazení a Markovu zahradnictví za podporu. Díky této krásné akci si děti nejen vyzkoušely práci s rostlinami, ale zažily i den plný tvoření, radosti a jarní nálady.








Lucie Majerníková
Science show – Den ZST na VŠB
V pátek 25.4.2025 se třída 8.B pod vedením p.u. Ivety Krátké zúčastnila akce pořádané VŠB „Den ZST – Science show“.
V aule VŠB měli možnost vidět hodinové představení fyzikálně chemických a technických pokusů zaměřených na „Svět za duhou“. Měli možnost se podívat na svět kolem sebe infračervenýma očima a dovědět se, co je to ultrafialové světlo.
Kromě tohoto představení byly v jednotlivých patrech budovy připraveny atrakce, které byly zaměřeny podle jednotlivých fakult VŠB. Studenti z těchto fakult vysvětlovali žákům svá stanoviště a ti následně plnili jednotlivé úkoly. Chlapci i dívky si mohli vyzkoušet ovládání robotického ramene, ovládání pásu, zkoušeli poskládat z kostiček lega elektrické auto nebo poskládat slepou mapu Evropy, zjistit složení hornin, připraveny byly také barevné chemické pokusy, ukázky z nanotechnologie, přehled počítačů a další zajímavé technické věci.
VŠB při této příležitosti předvedla dětem velmi zajímavým způsobem svoje obory působnosti.

Fotografie z celé akce jsou zde.
Mgr. Iveta Krátká
Papírování v Divadle loutek Ostrava – tvořivá dílna plná fantazie
Ve čtvrtek 10. dubna 2025 a v pátek 11. dubna 2025 se třídy 3.A a 2.B zúčastnily nevšedního workshopu s názvem Papírování, který proběhl v prostorách Divadla loutek Ostrava. Dílna trvala téměř dvě hodiny a nabídla dětem zcela nový pohled na obyčejný papír.
Děti měly možnost si na vlastní kůži vyzkoušet, že papír nemusí sloužit jen ke kreslení. Naučily se, že i obyčejný arch může být bránou do světa fantazie – dá se stříhat, tvarovat, natahovat, rozhýbat a proměnit v loutku, člověka, mořskou příšeru nebo třeba tanečníka.
Workshop byl veden interaktivní formou a děti nejen tvořily, ale také se pohybovaly, hrály divadlo a vdechly svým papírovým postavám život. Některé z nich dokonce v sobě objevily novou zálibu – divadlo a dramatickou tvorbu.
Dílna rozvíjela představivost, kreativitu, jemnou motoriku a základní loutkářské principy. Děti si z akce odnesly nejen vlastnoručně vyrobené papírové postavy, ale hlavně radost z tvoření a chuť zkoušet nové věci.
Děkujeme Divadlu loutek Ostrava za krásný zážitek!



Více fotografií je zde v galerii.
Lucie Majerníková
Beseda s Ivou Hoňkovou – Upíři nejen v Čechách, na Moravě a ve Slezsku
Další beseda s paní spisovatelkou Ivanou Hoňkovou nesla název Upíři nejen v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Šlo o strašidelný námět, proto byl vybrán pro starší žáky – pro 8. třídu.
Paní spisovatelka žáky “nešetřila” a zahrnula je množstvím zajímavých informací o upírech nejen v Čechách. Zmínila kněžnu Eleonoru Amálii, podle které byla vytvořena slavná postava hraběte Drákuly, což ne každý ví, samozřejmě nezapomněla zmínit autora nejslavnějšího upířího románu – Brama Stokera.
Žáky zaujala mimo jiné i fotografiemi “upířích” hrobů s komentářem, jak byli domnělí upíři ve středověku pohřbíváni, jak byli trestáni.
Beseda ukázala paní Hoňkovou také jako cestovatelku – žáci viděli originální fotografie z jejich cest do Transylvánie.
Protože je téma upírství velmi rozsáhlé, na všechny informace jedna vyučovací hodina nemohla stačit, a tak paní Hoňková přislíbila, že se k nám vydá znvou, aby nám prozradila další informace o upírech, vampýrech a dalších krvežíznivých děsech z pověstí a románů.
Akce byla financována z rozpočtu Statutárního města Ostrava.

Mgr Petr Frydrych
Beseda s Ivou Hoňkovou – Bytosti ze světa pohádek a pověstí
Během této besedy milá a sympatická spisovatelka Iva Hoňková nejen děti, ale i paní učitelky zavedla do světa pohádek a pověstí. Seznámila je se známými i neznámými bytostmi a představila mnoho zvláštností a zajímavostí ze světa kolem nás.
Vodníka, který žije v rybníce a proměňuje se v kapra nebo štiku, zná asi každý, ale děti z 1. B teď už vědí, že ve studnách žije Studník, ukrajinský vodník že je tlustý, vypadá jako koblížek a že Vodnická žena si manžela vybírá podle množství hrníčků s dušičkami. Když jich má vodník málo, je lenivý a takového žádná nechce.
Také se dozvěděly, že v nebi žijí Andělé, kteří nám mohou seslat déšť, ale taky hromy a blesky, a víly, které se občas stěhují do komínů a stávají se Meluzínami.
Nejvíce se jim ovšem líbí čerti, ovšem až na Vojtu, který se během besedy několikrát ptal, zda skutečně existují. – Ano, existují, pokud na ně věříš :). Čerti žijí v pekle, kde chodí do čertovské školy a ládují se kyselým zelím a citrony, aby se uměli na lidi tvářit kysele. Čertovské holky zase mlsají masožravé kytky. Lidské hříchy zapisují do pekelné knihy, komu zapíší nejvíce, musí do pekla a vaří se v kotli. No, a jak se takového čerta můžeme zbavit? Musíme ho hodit do kotle, pořádně zatopit a důkladně ho opepřit a uvařit. Do pekla může zavítat i čarodějnice, která tam sbírá sílu, aby byla nesmrtelná a měla kouzelnou moc.
Děti dostaly od paní spisovatelky kartu s podpisem, kterou si vystavily na poličce v pokojíčku, nalepily do alba, nebo věnovaly babičce, která ji má pod sklem na stole.
Druháčci prožili besedu plnou fantazie a kouzel. Děti s nadšením poslouchaly příběhy o éterických vílách a o lesním duchu hejkalovi s jeho zvláštním hlasem, o kterém se povídá, že si pochutnává na špeku! Nechyběla ani jeho ženská podoba, hejkalka, a dokonce ani beskydská specialita – hukalka.
Beseda byla nejen zábavná, ale i poučná, a jistě v dětech podnítila chuť objevovat další příběhy ze světa pohádek.






Mgr. Monika Dostálová
Akce byla financována z rozpočtu Statutárního města Ostrava.

Jak vzniká kniha?
Že každou knihu musí někdo napsat a ještě předtím že musí mít nějaký prima nápad, to je snad každému jasné. Co se ale děje potom, když už je dílo na papíře (nebo alespoň v elektronické podobě na nějakém nosiči), to dětem během zajímavého vyprávění přiblížila paní spisovatelka Iva Hoňková ze Studénky.
Spisovatel totiž nemá v tuto chvíli vůbec vyhráno. Musí se domluvit s nějakým nakladatelstvím na vydání knihy. Jeho text mu začne v nakladatelství vylepšovat jazykový korektor (neboli odborník na český jazyk), který mu leckdy chce předělat jeho dílo k obrazu svému, a pak záleží na urputnosti autora, co si obhájí. Nakladatelství spisovateli přidělí (nebo dá vybrat) ilustrátora a s obrázky to může dopadnout stejně jako v případě jazykové korektury – mohou se mu líbit nebo taky ne a někdy s tím prostě nic nenadělá, ani kdyby si ilustrace byl schopen raději namalovat sám.
I když už jde kniha do výroby, spisovatel není ušetřen adrenalinových zážitků se sazeči textu, kteří jsou schopni v tichosti podivně očíslovat stránky knihy, jednu a tutéž kapitolu dát do knihy dvakrát, do volného místa na stránce dokreslit vlastní podivnou ilustraci. Pokud si toho autor knihy nevšimne včas, u vydané knížky by se o něj mohla pokusit mrtvice. Někdy přijde sazeč s požadavkem dokonale vyladěný text na stránce o 2 řádky zkrátit, jindy o 3 řádky prodloužit a autore, snaž se!
Nicméně paní Hoňkovou ani tyto zážitky neodradily, vydala již spoustu různých knih pro malé i velké čtenáře a o tyto své neuvěřitelné příhody s lidmi v zákulisí vydávání knih se jezdí podělit s dětmi do škol.
Během besedy se děti dověděly spoustu zajímavých postřehů ze života spisovatelky a u některých téměř neuvěřitelných historek se i s chutí zasmály. Uvidíme, zda se někdo z nich odváží jít v životě touto cestou.




Mgr. Martina Kalužová
Akce byla financována z rozpočtu Statutárního města Ostrava.

Beseda se spisovatelkou Ivou Hoňkovou – Čarodějnice, a nejen Valpuržina noc
V naší škole jsme přivítali v polovině dubna spisovatelku a badatelku Ivu Hoňkovou, která žákům přiblížila fascinující svět čarodějnic, lidových pověr a tajemných zvyků spojených s Valpuržinou nocí. Iva Hoňková se dlouhodobě věnuje historii čarodějnických procesů a lidovým tradicím.
V rámci své přednášky žákům přiblížila, jak byla čarodějnice vnímána v minulosti, proč se lidé báli magie a jak se tyto představy promítaly do každodenního života. Zvláštní pozornost věnovala právě Valpuržině noci – noci z 30. dubna na 1. května, kdy se podle pověr slétaly čarodějnice na sabat a kdy se lidé snažili chránit své domovy ohni a magickými symboly.
Po poutavém vyprávění následovala praktická a hravá část, která děti nadchla. Každý si mohl vymyslet vlastní čarodějné jméno a zapsat si ho pomocí tajné šifry – přesně tak, jak to možná dělaly čarodějnice před stovkami let. Žáci se také naučili, jak zjistit své osobní magické číslo podle data narození, a seznámili se s různými druhy amuletů, které měly lidem přinášet štěstí, zdraví nebo ochranu před zlými silami.
Děti ze 3. A byly nadšené nejen z abecedy a kouzelnického písma, ale také z receptu na lektvar štěstí, který chtějí připravit pro členy své rodiny. Doufáme, že se jim to povede. Také si chodí půjčovat knížky paní spisovatelky do školní knihovny.
Čtvrťáky nadchly magické příběhy a další dny to u nich ve třídě prý jiskřilo magií a kouzelným smíchem.
Nadšení dětí ze třídy 5. B ještě stále trvá, paní učitelka musela všem vytisknout abecedu a třídou kolují tajné magické vzkazy. Evča nosí své osobní číslo na malém svitku v ručně vyrobeném amuletu každý den. Chlapci se domlouvají, který lektvar si o víkendu připraví a recepty na něj zapisují kouzelnickým písmem.
Nechyběly ani ukázky z autorčiných knih a diskuse o tom, jak se tradice čarodějnic promítají do dnešních slavností a zvyků.
Besedy byly úžasné a proto se těšíme na navazující workshop, který nás čeká příště.




Akce byla financována z rozpočtu Statutárního města Ostrava.

Mgr. Monika Dostálová, Mgr. Helena Mihalová
Den Země
Dne 23. dubna 2025 jsme na školní zahradě oslavili Den Země společně s žáky prvního stupně a dětmi z MŠ Makovského. Počasí nám přálo, a tak nic nebránilo tomu, aby si všichni užili krásný den plný aktivit pod širým nebem.
Žáci se na zahradě postupně střídali po jednotlivých třídách. Nejprve je čekal kvíz s tajenkou na terase, který prověřil jejich znalosti o přírodě. Poté se děti rozeběhly k připraveným ekologickým stanovištím rozmístěným po celé zahradě. Vyzkoušely si například filtraci vody, poznávání přírodnin podle vůně nebo hmatové poznávání v tajemné krabici. Na dalším stanovišti třídily odpadky, skládaly ekologické skládačky a zapojily se také do zábavných pohybových aktivit.
Velmi nás potěšila i návštěva předškoláků z MŠ Makovského, kteří nám svým elánem zpestřili celé dopoledne. Na oplátku jsme byli pozváni na jejich krásnou novou zahradu, kde si žáci II. B vyzkoušeli další zajímavé aktivity.
Děkujeme všem dětem za nadšení, s jakým se do aktivit zapojily, a těšíme se na další společné akce!

Více fotografií je v galerii zde.
Lucie Majerníková
Úspěch v Krajském kole recitační soutěže 2025
Velkého úspěchu dosáhla Terezka Macečková z 1.A ! Je to už naše třetí žákyně, jež se dostala až do krajského kola, které se tentokrát konalo v Bohumíně. A měla úspěch! Z celkového počtu dvanácti soutěžících se dostala mezi šest nejlepších, kterým nebylo uděleno 1., 2. a 3. místo, ale obdrželi takzvané Zlaté ocenění, takže byli všichni zlatí = nejlepší.
Terezce moc gratulujeme a děkujeme jí za vzornou reprezentaci naší školy. A těšíme se na ni i na ostatní recitátory v příštím roce.

Mgr. Michaela Homolová
Úspěch v okresním kole Matematického klokana
V okresním kole Matematického klokana zvítězil Šimon Klich z 9.A !
Na 5. místě se umístil Erik Wozniak a na 9. místě Václav Přeček z celkem 1454 soutěžících.
Gratulujeme !!!

Mgr Jana Javorková
Poruba ocenila své nejlepší pedagogy. Akce se koná každoročně u příležitosti Dne učitelů
Televize Polar zachytila slavnostní předávání cen nejlepším pedagogům při příležitosti Dne učitelů. Jak jsme již informovali, z naší školy byly oceněny dokonce tři pedagožky.
Na tomto odkazu si můžete o události přečíst článek z webu Polar.cz a níže přinášíme z celé akce video.
Jarní soustředění Bambule
Březen? Začátek jara, říkáte? Sluníčko, kytičky, ptáčci zpívají? No… tak úplně ne. Když pěvecký sbor Bambule dorazil na své tradiční jarní soustředění do areálu Setina uprostřed lesů, čekalo ho překvapení v podobě menší sněhové nadílky, která vypadala spíš jako pozdrav od Mikuláše než od Velikonoc.
Ale znáte Bambuli a pedagogy ZŠ J. Valčíka – sníh nás nerozházel! Vybaveni teplými bundami, čepicemi a rukavicemi, flétnami a notami jsme se pustili do práce. Všechny děti byly velmi statečné, zvládly 4 noci a 5 dní bez mobilů, ale především bez rodičů. Jak jinak, když program byl nabitý. Ráno zpěv, odpoledne zpěv, večer… možná zpěv. Ale taky spousta her, stavění sněhuláků, hledání ztracených ponožek…..
Zkoušky probíhaly s vervou, děti ladily hlasy, učitelé nervy. Pedagogové byli neustále veselí, usměvaví a vtipní – nabití sluneční energií a pozitivními vibracemi z dětských úsměvů – a taky z ranní kávy.
Za těch pět dní jsme nejen přežili sníh, ale nacvičili pořádný kus repertoáru, zocelili hlasivky, přátelství a připravili se na červnový koncert. A nebude to koncert jen tak ledajaký – zazpíváme si s Porubskými Trubači. Těšte se na spojení krásných dětských hlásků a ještě krásnějších dechových nástrojů.
Srdečně vás zveme na náš červnový koncert, který se uskuteční 3. 6. 2025 v DK Poklad.

Více fotografií najdete v naší galerii.
Jitka Gřesíková