Naše zahrada má šanci stát se učebnou pod širým nebem
Naše škola se snaží hledat cesty, jak dětem přibližovat učení nejen v lavicích, ale také prakticky, zážitkově a pokud možno co nejblíže skutečnému světu. Jednou z takových cest je i využití školní zahrady jako prostoru pro poznávání přírody, pěstování, pozorování a společné objevování.
Proto jsme se zapojili do dotačního programu Podpora vzdělávání a poradenství v oblasti životního prostředí s projektem „Zahrada jako učebna pro rozvoj environmentální gramotnosti žáků ZŠ J. Valčíka“.
Cílem projektu je vytvořit ze školní zahrady přírodní učebnu, která by dětem umožnila učit se venku, pozorovat přírodu, pěstovat rostliny, pracovat s vodou, poznávat biodiverzitu a zažít environmentální výchovu prakticky – nejen z lavice a učebnice.
Máme radost, že naše žádost byla Moravskoslezským krajem schválena. Projekt je plánován v celkové výši 70.000,- Kč a v případě získání dotace by tato částka byla využita na pořízení prvků a vybavení pro venkovní výuku a rozvoj školní zahrady.
Teď ale přichází část, ve které se radost mísí s napětím: kvůli vyčerpání finančních prostředků programu byla žádost zařazena mezi náhradní žadatele. Znamená to, že projekt byl vyhodnocen jako kvalitní a schválený, ale na samotné financování zatím čekáme.
Budeme tedy doufat, že se na nás v pořadníku dostane. Pokud ano, školní zahrada by mohla získat nové prvky pro venkovní výuku, pěstitelské aktivity i komunitní setkávání.
Držte nám proto palce – budeme čekat a naše naděje preventivně zalévat kapkami optimismu.

Mgr. Miroslav Bučánek, ředitel školy
