Legiovlak

V pátek 12. června 2026 se vydali žáci 8.B do Ostravy-Svinova, aby si prohlédli Legiovlak a seznámili se s historií československých legií v Rusku.

Legiovlak je projektem Československé obce legionářské a vznikl renovací vyřazených historických vagonů. Od r. 2014 projíždí tento vlak Českou republikou a na zastávkách v jednotlivých městech si ho prohlédly již statisíce lidí. K nim teď můžeme připočítat i naše osmáky, kteří se v dokumentárním filmu a na panelech seznámili s historií legií a jejich cestou Ruskem a z Ruska do nově vzniklého Československa.

Při procházce jednotlivými vagony pak viděli, jak vojáci bydleli v tzv. těplušce (zatepleném vagonu), jak vypadal reprezentativní velitelský vagon a kde pracoval štáb, v jakých podmínkách se pracovalo ve zdravotním vagonu, co umožňoval dílenský (kovářská dílna) a krejčovský vagon. Zajímavé bylo, že legionáři měli s sebou i poštovní vagon (tzv. poštovní ambulanci) nebo plukovní prodejnu. Na konci vlaku se nacházel obrněný vagon s dělem a různými kulomety.

Díky výkladu průvodce se dověděli mnoho zajímavého o síle čsl. legií, jejich odvaze, vynálezavosti a schopnosti improvizace. Určitě získali mnohem lepší představu o této kapitole našich dějin než jen z obyčejné učebnice v dějepise.

Mgr. Martina Kalužová