
9.B ve Vídni
Kam letos na výlet? Tato otázka rezonovala v 9.B už od podzimu. Je to přece poslední výlet třídy 9.B! Ze
Číst dáleKam letos na výlet? Tato otázka rezonovala v 9.B už od podzimu. Je to přece poslední výlet třídy 9.B! Ze
Konečně nastal čas výletů! Naše třída 9.A vyjela 19. června 2025 na dvoudenní zájezd do Vídně. Cesta vlakem uběhla poměrně
V úterý 17. června 2025 se třída 9. B vydala na výtvarný den ve vile Grossmann a v Galerii výtvarného
Ve středu 25. června 2025 se děti z 3.A vydaly na výlet do nedalekého areálu Myslivny, kde symbolicky zakončily svůj
To, že mají ve Vědecké knihovně Ostrava skvělé akce víme, a proto jsme se vydali v pátek 20. června 2025
V pondělí 23. června 2025 se žáci 4. A, 7.A a 8.B vydali na ParaSport festival, který se konal v areálu
V úterý 11. února 2025 proběhlo v rámci školní družiny Valentýnské odpoledne. Prvňáčci a druháčci plnili různé úkoly, které si museli ve škole sami najít podle různých indicií. Valentýnské odpoledne pak završili vyráběním srdíček a přáníček. Všechny děti byly odměněny sladkou odměnou.
Bc. Silvie Kaspříková
Konec ledna téměř pravidelně patří školnímu kolu recitační soutěže. A letos tomu nebylo jinak. Ve dvou dnech se představili svým spolužákům i porotě recitátoři, kteří svými výkony usilovali o postup do obvodního kola této soutěže. Jen připomínám, že ocenit můžeme tři nejlepší soutěžící, ale do dalšího kola postupují ti, kteří se umístili na 1. a 2. místě.
Ve středu 29. ledna soutěžili žáci prvního stupně. Poprvé v historii soutěže na naší škole recitovali i žáci 0. kategorie, což jsou žáci prvních tříd. Bylo jich celkem pět a předvedli moc pěkné výkony.
V I. kategorii (žáci 2. a 3. tříd) soutěžilo 14 žáků a ve II. kategorii (žáci 4. a 5. tříd) jich bylo také 14. Počty recitátorů jsou každý rok přibližně stejné a máme z toho velkou radost. A výkony byly opět velmi vyrovnané, nejraději bychom odměnili všechny soutěžící, tak jsme aspoň udělili více třetích míst, abychom ocenili pěknou recitaci. Moc se nám líbily také texty, které si děti k přednesu vybraly. Naše těžké rozhodování dopadlo takto:
0. kategorie: 1. místo: Terezka Macečková (1.A), 2. místo: Sebastian Bicman (1.B), 3. místo: Milan Sieraga (1.B)
I. kategorie: 1. místo: Veronika Křupalová (3.A), 2. místo: Valerie Zatloukalová (2.A), 3. místo: Eliška Zevelová (2.A), Jakub Kapica (2.B), Bartoloměj Kudela (3.B)
II. kategorie: 1. místo: Felicie Schmidtová (5.A), 2. místo: Kristína Rozkopalová (5.B), 3. místo: Josef Bilovský (4.A), Martin Šabatka (5.B)
Gratulujeme!
Následujícího dne soutěžili žáci 2. stupně. Ve III. kategorii (žáci 6. a 7. tříd) jich bylo 12 a převládali chlapci. V souvislosti s touto kategorií musím zmínit jednu pozoruhodnou skutečnost. Natálie Kozlová ze 6.B recitovala báseň své kamarádky ze třídy Carmen Hamroziové. Ano, čtete správně – mezi našimi žáky máme básnířku, která napsala nejen zmíněnou báseň, ale dokonce celou básnickou sbírku. Natálie recitovala velmi citlivě, a proto jsme jí i autorce Carmen udělili zvláštní cenu za interpretaci a autorství. Važme si toho, že mezi sebou máme tuto talentovanou žákyni. Budeme se těšit na její další básně.
A kdo tedy vyhrál?
III. kategorie: 1. místo: Jan Fábrik (7.A), 2. místo: Adéla Macečková (7.A), 3. místo: Dominik Polcer (7.A), Eliška Illková (6.A)
Soutěžení IV. kategorie bylo bohužel poznamenáno nemocí některých žáků, a tak se představili pouze tři soutěžící. Všichni byli z „áček“. Porota měla jednodušší práci, ale přesto nás mrzí, že to nebylo napínavější a že se nezúčastnili žádní žáci z „béček“.
A jak jsme tři recitátory seřadili?
IV. kategorie: 1. místo: Jan Grygar (9.A), 2. místo: Kristýna Krchňáková (9.A), 3. místo: Tomáš Běhůnek (8.A)
Všem zúčastněným mockrát děkujeme za vzornou přípravu a krásné výkony. Oceněným gratulujeme a postupujícím budeme držet palce v dalším klání.
Obvodní kolo recitační soutěže se uskuteční 7. března 2025 v Domě dětí a mládeže na ul. M. Majerové v Ostravě – Porubě.
Na fotografie se můžete podívat zde v galerii.
Mgr. Michaela Homolová
Dne 27.1.2025 proběhlo okresní kolo olympiády z českého jazyka. Naši školu reprezentovaly žákyně IX.A Agáta Urbánková a Nikola Pavelková. Ve velké konkurenci základních škol i gymnázií se mezi 96 účastníky umístila Nikola Pavelková na18. místě a Agáta Urbánková na 51. místě. Oběma děkujeme za reprezentaci školy a pěkné umístění.
Mgr. Lenka Roupová
Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (CZVV) ve spolupráci s MŠMT připravil nový projekt Přijímačky nanečisto, jehož cílem je umožnit uchazečům zažít testovou situaci obdobnou vlastnímu konání přijímacích zkoušek.
I my jsme se s našimi letošními devítkami zúčastnili. Proběhl test z českého jazyka a literatury (30 úloh, 60 minut) a matematiky (16 úloh, 70 minut). Žáci si vyzkoušeli atmosféru přijímacích zkoušek a šlo také o variantu pro ty, kteří se z finančních důvodů nemohou účastnit placených přípravných kurzů a testů.
Doufáme, že přijímací test nanečisto pomůže žákům v přípravě na test skutečný, a už teď deváťákům u opravdových přijímacích zkoušek přejeme úspěch.
Hlavním úkolem této schůzky bylo zvolit logo našeho žákovského parlamentu. Po celoškolních volbách o nejlepší návrh, které vyhrála Andrea Liptáková z 9.B (za to byla čokoládově odměněna), přišel čas na další fázi cesty za novým logem – umělecko-technické zpracování do konečné podoby. (V případě loga je totiž nutné dodržet některé typografické a geometrické náležitosti, takže je třeba návrh upravit.) Toho se ujala p. uč. Mutinová – ta logo zjednodušila, ale zachovala hravý a barevně atraktivní duch původního návrhu. Vytvořila 3 návrhy, ze kterých se zvolil parlamentním hlasováním vítěz, kterého vidíte pod textem. Nyní nás už čeká jen rozhodování o názvu parlamentu.
Hostem schůze byla p. uč. Majerníková, jež žákům nabídla možnost účasti na různých ekologických aktivitách (sběr použitých baterií, úklid okolí školy apod.), které by koordinovala, a nabídla také možnost zapojit se do soutěží s ekologickou tematikou.
Pan ředitel si od žáků vybral SWOT analýzy školy, ke kterým později svolá speciální schůzku a které použije při vypracování koncepce rozvoje školy.
No a v závěru p. uč. Sádecká vyhlásila soutěž o nejhezčí květináč v rámci posílení výzdoby školy.
Mgr. Petr Frydrych
Na počátku října nebo nyní na počátku ledna se žáci 7.A, 7.B, 8.B a obou 9. tříd vydali se svými třídními učiteli na další projekci z projektu Planeta 3000. Po loňském pořadu o Kambodži je zaujal letošní pořad o Chile.
Tato tvarem i délkou zajímavá jihoamerická země nabízí přímořské oblasti i horskou krajinu, oblasti pouští i ledovců, můžete zde potkat plameňáky i tučňáky, svézt se metrem, které má kola, a na ostrově Rapa Nui (nebo též Velikonočním ostrově) v Pacifiku narazit na českou stopu. Český vědec Pavel Pavel dokázal úspěšně rozluštit záhadu dopravy zdejších obřích soch Moai z místa na místo bez použití těžké techniky a v roce 1986 je přímo na chilském ostrově uvedl do pohybu.
Díky tomuto pořadu se žáci mohli podívat do země Evropanům hodně vzdálené, kterou asi hned tak v životě nenavštíví, a doplnit si informace získané v hodinách přírodopisu a zeměpisu.
Mgr. Martina Kalužová
Na podzim se žáci naší 4.B zapojili do polytechnické soutěže „Šroubek, dřívko, kladívko“, kterou vyhlásilo Středisko volného času Korunka v Ostravě za finanční podpory statutárního města Ostrava. Do stejné kategorie se zapojilo 32 tříd.
Děti vyráběly vánoční stromeček z přírodní dřevěné kulatiny, ozdoby tvořily z kartonových hvězdiček omotaných bavlnkou a třešničkou na dortu byly perličky zamotané do drátků. Na průběh práce se můžete podívat ve fotogalerii.
Děti se zapojily do práce s velkým nadšením a zaujetím, moc je to bavilo. Možná i proto si vysloužily krásné třetí místo. Kromě diplomu třída získala hru Brainbox a věci na tvoření – kutilskou sadu a dřívka.
K jejich úspěchu jim gratulujeme.
Mgr. Kristýna Sádecká
Pracovnice pobočky KMO na Opavské ul. připravila pro letošní školní rok pro žáky 2. stupně zajímavou besedu o spisovatelích Jaroslavu Foglarovi a Vojtěchu Matochovi, které spojuje téma příběhů o klukovských partách a jejich dobrodružstvích, ale mezi nimiž leží časová propast několika desetiletí. Zatímco Foglarovi holdovali často rodiče a prarodiče, Matocha je bližší dnešním dětem.
V úterý 7. ledna a ve čtvrtek 9. ledna 2025 se během knihovnické lekce s těmito autory blíže seznámili žáci 6.A a 7.B. Dověděli se něco zajímavého o životních osudech obou autorů, o jejich knížkách a o tom, za jakých okolností knížky vznikaly, že také inspirovaly filmové tvůrce nebo že dostaly i komiksovou podobu.
Některé děti díla těchto autorů už znaly a četly, jiné se do četby pustí možná právě na základě této návštěvy v knihovně.
Fotky jsou umístěny v galerii.
Mgr. Martina Kalužová
V úterý 7.1.2025 se žáci 8.A vydali na návštěvu ostravského studia České televize. Prohlédli si dvě studia, ze kterých se vysílá. Z jednoho se vysílají Události, ze druhého Dobré ráno. Děti si mohly zkusit číst zprávy ze čtecího zařízení, zjistily, jak vypadá „green screen“ a proč se nenosí na natáčení zelené oblečení. Ve studiu, kde se točí Dobré ráno, mohli žáci chvíli posedět a viděli, kde se po ránu vaří. Měli také možnost nahlédnout do zákulisí, takže navštívili místnost, ze které se ovládá zvuk, a střižnu, kde zhlédli krátký film.
Exkurze do televizního prostředí byla pro děti nejen zajímavá, ale do budoucna možná někomu také pomohla s volbou budoucí profese.
Mgr. Svatava Adamovičová, Mgr. Martina Kalužová
Na úterý 17. prosince 2024 připravily paní vychovatelky naší školní družiny odpolední vánoční dílnu. Děti si mohly spolu se svými rodiči v prostoru naší školní jídelny vyrobit svícen z přírodních materiálů, papírovou hvězdu nebo nazdobit perníčky. O tuto předvánoční aktivitu byl obrovský zájem a vánoční dílnu během odpoledne navštívilo 85 dětí se svými blízkými. Domů si odnesly nejen své výrobky, ale i trošku vánočního klidu a pohody.
Bc. Silvie Kaspříková
Mgr. Martina Kalužová