Výtvarná soutěž Kreslíř roku

V úterý 5. listopadu 2024 se vybraní žáci 9.A a 9.B v doprovodu paní uč. M. Mutinové zúčastnili v galerii PLATO soutěže Kreslíř roku, kterou každoročně pořádá Střední umělecká škola Ostrava v rámci projektu Podpora rozvoje polytechnického a kreativního vzdělávání v ZŠ a ZUŠ v Moravskoslezském kraji.

Úkolem účastníků ve věku 13-15 let byla kresba portrétu nebo malba zátiší temperou. Z našich žáků se Stela Banarová zaměřila na kresbu portrétu a žáci z 9.A se věnovali malbě zátiší. Konkurence mezi účastníky letošního kola soutěže byla velká. I když zatím nevíme, jak budou ohodnoceni naši žáci, můžeme říci, že zcela jistě na soutěži získali cenné zkušenosti.

Vernisáž prací účastníků soutěže spolu s oceněním nejlepších prací proběhne 14. 11. 2024 v 16 hodin v galerii PLATO, vy se můžete podívat na pár fotografií ze soutěže zde.

Mgr. Martina Kalužová

Vzdělávací seminář žákovských parlamentů Poruby

Náš školní parlament se pomalu rozjíždí. A jelikož jsme nováčci, navštívili jsme s několika žáky našeho parlamentu dne 4.11. Vzdělávací seminář žákovských parlamentů Poruby, abychom se poučili o fungování parlamentu, jeho poslání a abychom načerpali inspiraci a něco „odkoukali“.

Vzdelávací seminář měl několik částí:

V první části jsme se formou prezentace dozvěděli základní principy a zásady pro dobré fungování žákovského parlamentu včetně toho, k čemu parlament slouží, čím může dětem na škole pomoci, jaké kompetence může pomáhat rozvíjet.

Druhá část měla formu skupinového brainstormingu – workshopu, ve kterém se různě poskládané skupiny z různých parlamentů Poruby mohly vyjadřovat k tomu, co jim v Porubě chybí, co se jim na naší Porubě líbí, co by změnili. V této části navštívila seminář také místostarostka Poruby pro oblast školství, mládeže a vzdělávání, sociální věci a sport, paní Martina Dušková. Ta se o názory žáků zajímala a požádala vedoucího semináře o předání výstupů z této části, aby je využila pro svou práci.

No a v poslední části jsme dostali rady, co má parlament splňovat, jaké vlastnosti mají mít členové žákovského parlamentu, jak si má budovat vztahy s vedením školy a další užitečné rady a návody.

I když jsme nováčci, byli jsme za svou aktivní účast představiteli ostatních parlamentů pochváleni, a nyní budeme nabyté zkušenosti převádět do praxe.

Mgr. Petr Frydrych

Florbalový turnaj dívek

Dne 4.11.2024 se naše škola zúčastnila soutěže „Florbal dívek 6.-7.tříd“, která proběhla na ZŠ Dětská v Ostravě-Porubě. Náš tým dívek ve složení Kozlová Natálie, Průšová Magdaléna, Hajduchová Klára, Hyršová Markéta, Hyršová Lucie, Tschaba Adriane a Urbancová Vanessa si vedl velice dobře. Umístil se totiž na pěkném 3.místě, ale děvčata bohužel nepostoupila do okresního kola. Postupovalo pouze družstvo na prvním místě. Na fotky se můžete podívat tady.

Děvčatům blahopřejeme a přejeme hodně dalších sportovních úspěchů.

Mgr. Iveta Krátká

Soutěž v technické dovednosti žáků

Soutěž v technické dovednosti žáků

Ve školní dílně Základní školy Volgogradská v Ostravě-Zábřehu proběhl v pátek 1. 11. 2024 další ročník celoměstské soutěže „Technická dovednost žáků“ v oblasti zpracování dřeva a kovů.

Celkem se přihlásilo 35 dětí (z toho bylo 7 dívek) z různých základních škol. Žáci měli za úkol vyrobit škrabku. Naši školu reprezentovali Jan Grygar, Štěpán Wilczek, Sebastian Daniel Hon, Lukáš Honus a Pavel Kruk.

Výroba byla náročná, přesto ji všichni naši žáci z 8. a 9. tříd úspěšně dokončili. Za svůj výkon si chlapci zaslouží pochvalu. Celkové pořadí budeme znát až za dva týdny, porota složená z učitelů a zástupců soukromých firem potřebuje čas na správné ohodnocení jednotlivých výrobků. Vy si však už můžete prohlédnout fotografie.

Mgr. Iveta Krátká

Změna adresy našeho webu

Prosíme aktualizujte si ve svých záložkách adresu našeho webu.

Nyní bude dostupný na adrese www.zsvalcika.cz.

Děkujeme

Workshop Sádrový svět inspirovaný dočasností

Dne 31. října 2024 se žáci třídy 4. A ze Základní školy J. Valčíka zúčastnili inspirativního workshopu s názvem „Sádrový svět“, který se konal v Galerii výtvarného umění v Ostravě.

Tento workshop přímo navazoval na aktuální výstavu Marka Kvetana „Nádoby dočasnosti“ a nabídl žákům jedinečnou příležitost prozkoumat kreativní procesy spojené s výtvarným uměním. Stejně jako Kvetan, který pracuje s různými materiály a jejich vlastnostmi, i děti pod vedením zkušené lektorky objevovaly možnosti sádry a její schopnost zachytit dočasnost okamžiku. Naučily se, jak vytvářet odlitky inspirované tématy výstavy a zamýšlely se nad tím, co je trvalé a co se neustále mění.

Každý žák si odnesl domů nejen svůj vlastní výtvor, ale také cenné zážitky a nové dovednosti. Workshop byl skvělým propojením teorie a praxe a ukázal, jak výtvarné umění může obohatit vzdělávání a rozvíjet kreativitu. Na fotografie se můžete podívat v galerii.

Mgr. Helena Mihálová

Vyřezávání dýní: Týden plný kreativity a podzimní atmosféry

Naše škola se minulý týden proměnila ve skutečné dýňové království! Celý týden děti nosily do školy své vlastní doma vyřezané dýně – někdo tvořil zcela samostatně, jinému pomohli rodiče. Výsledkem byly originální a nápadité dýně všech možných stylů a motivů. Mezi dýněmi se objevily kouzelnické postavy jako Harry Potter, oblíbený Mimoň, různá strašidla i dýně ve tvaru zvířat. Fotografie všech výtvorů najdete v naší fotogalerii.

Děti z 1. i 2. stupně si během týdne vyzkoušely také různé kvízy, běhačky a hádanky, za které na ně čekaly malé odměny. Mysleli jsme i na prvňáčky, kteří měli připravenou zábavnou aktivitu – halloweenské číselné omalovánky, které byly rozmístěny po celé škole. Do těchto soutěží se zapojilo více než 120 žáků a nadšení na nich bylo opravdu vidět.

Ve čtvrtek se celý dýňový týden završil setkáním s rodiči, pro které se naše školní terasa proměnila ve světélkující dýňovou výstavu. Rodiče, kterých dorazila přibližně stovka, děti a učitelé si mohli u teplého čaje užít atmosféru podzimního večera, obdivovat 98 svítících dyní, každou s jiným kouzlem a nápadem, a popovídat si. Velké díky všem, kteří se zapojili!

V pátek došlo k vyhlášení vítězů v jednotlivých kategoriích. Hodnocení probíhalo ve třech věkových kategoriích: 1.–3. třída, 4.–6. třída a 7.–9. třída. V každé kategorii byli oceněni tvůrci tří nejlepších dýní. Nejoblíbenější dýni si mohli během týdne zvolit samotní žáci hlasováním v boxu ve vestibulu školy nebo rodiče na školním facebooku.

Po skončení akce byly dýně, které si děti nechtěly odnést zpět domů, ekologicky zlikvidovány. Vybrané kousky se staly krásnou výzdobou v ZOO Ostrava, kde si je návštěvníci mohou nadále užívat, a dýně bez ozdob posloužily jako krmivo pro hrochy a slony.

Velké poděkování patří všem dětem, rodičům i učitelům za jejich účast a podporu. Děkujeme, že jste s námi vytvořili tento nezapomenutelný dýňový týden!

 Lucie Majerníková

Pythagoriáda 2024 – 2025

Školní kolo této matematické soutěže proběhlo ve čtvrtek 24.10.2024 ve školní jídelně. Zúčastnilo se ho 35 žáků 2.stupně. Úlohy se zaměřily na téma Olympijské hry. Žáci řešili převody jednotek, rychlost, římské číslice, objemy a obsah útvarů, úhly, algebrogramy, posloupnosti, rébusy a další.

Soutěžící, kteří získali 10 a více bodů z možných 15 bodů, postupují do okresního kola, které se bude konat 12. 11. 2024 na gymnáziu Olgy Havlové.

Postupující :

Václav Skořupa 6.A 10 b

Václav Přeček 9.B 12 b

Blahopřejeme !!

Mgr. Jana Javorková

Začarovaná knihovna

Dne 15. října 2024 vypravila třída 1.B do knihovny na Podroužkově ulici na besedu Začarovaná knihovna.

Děti se během návštěvy seznámily s knihovnou, jejími odděleními a nabídkou knih. Paní knihovnice ukázala dětem spoustu knížek, společně s dětmi vyprávěla o knihách, o půjčování a správném zacházení s knihami. Děti hledaly skřítka Kniháčka a společně čarovaly, aby zachránily knihovnu. Poté si vytvořily záložky a mohly si prohlédnout knížky. Nebude to už dlouho trvat a někteří z prvňáčků se stanou pravidelnými návštěvníky knihovny.

Fotky jako vždy najdete v galerii.

Mgr. Marcela Pastorková

Mám to pod kontrolou?

V pátek 18. října 2024 se žáci 4.B vydali na návštěvu pobočky Knihovny města Ostravy na Podroužkově ulici v Porubě.

Úkolem této vzdělávací lekce bylo uvést děti do světa internetu. Pomocí poučných, ale i zábavných příběhů a aktivit se seznámily s pravidly chování na sociálních sítí – jak přistupovat ke sdělování soukromých informací, ke komentářům a lajkům, jak vypadají bezpečná hesla.

Děti si také během lekce zahrály pohádku o Červené Karkulce a pomocí hesel odemkly skříňku s pokladem. Kromě zážitků a pokladu si z knihovny odnesly také poučení o bezpečném chování na internetu.

Fotografie najdete tradičně v naší galerii.

Mgr. Kristýna Sádecká

Mgr. Martina Kalužová