
Ředitelské volno
Na 9. 5. 2025 je vyhlášeno ředitelské volno. Bude uzavřena škola, školní jídelna a školní družina.
Číst dáleNa 9. 5. 2025 je vyhlášeno ředitelské volno. Bude uzavřena škola, školní jídelna a školní družina.
Jarní koncerty našich pěveckých sborů v Domě kultury Poklad se blíží. Ten první bude patřit dětskému sboru Rolnička a prvňáčkům již
Děti ze třídy 4. A ZŠ J. Valčíka se v tomto jarním období rozhodly zapojit do kreativní soutěže pořádané obchodním
V pátek 2. května 2025 zamířila třída IV.B se svou třídní učitelkou do Dolní oblasti Vítkovic na vzdělávací program Neživá
Minulý týden se na naší škole uskutečnil Den ztřeštěné módy, který byl součástí tematických dnů zaměřených na podporu přátelské a
I v letošním roce na podzim jsme se zapojili do mezinárodního projektu Záložka do knihy spojuje školy – záložka do knihy spája školy, který vede k podpoře čtenářství a rozvoji čtenářské gramotnosti. Téma letošního – již 15. ročníku bylo „Od mravence po velrybu“.
Děti z 1. – 7. tříd se opět s chutí a nadšením pustily do výroby krásných záložek pro kamarády z partnerské školy: Základná škola, Mostná 3, Nové Zámky. Někteří naši žáci již dostali a používají záložku od slovenských přátel, na další ještě čekáme a těšíme se na ně.
Na práce dětí se podívejte v galerii zde.
Výtvarný materiál byl spolufinancován za podpory statutárního města Ostrava.
Mgr. Monika Dostálová
Ve dnech 14. – 18. října 2024 vyrazil náš pěvecký sbor Bambule na své tradiční podzimní soustředění. Pobyt žáků druhých a třetích tříd proběhl v malebném a léty ověřeném prostředí areálu Setina v Pusté Polomi. Skvělá kuchyně, příjemní a vždy usměvaví pracovníci zdejšího zařízení, krásná příroda a útulné ubytování společně se slunečným počasím – to vše přispělo ke zdárnému průběhu akce.
Děti soupeřily ve zpěvu s místním ptactem. Hrdla našich slavíků přiváděla zpěvem vánočních písní v úžas nejen okolní faunu a floru, ale také personál ubytovacího zařízení.
Zpěv, ale také spousta her a zábava – to vše dávalo nejmenším zpěváčkům zapomenout na odloučení od těch nejbližších. Nebyl prostor k nudě ani zahálce. Každý den byl plný výborné nálady s akčními a veselými pedagogy.
Odvedli jsme kus práce a věříme, že se na našich vánočních koncertech příjemně naladíte a přispějete společně s námi k pohodové vánoční atmosféře.
Další fotografie jsou jaky vždy v galerii.
Jitka Gřesíková
Ve středu 13. listopadu 2024 se žáci 4. A ZŠ J. Valčíka zúčastnili besedy v knihovně Opavská na téma „S kamínkem po Česku“. Program, který navazoval na učivo vlastivědy, se zaměřil na poznávání českých krajů, jejich památek a přírodních krás. Děti se seznámily s významnými i méně známými místy Čech, Moravy a Slezska.
Součástí besedy bylo i představení fenoménu kamínkování – malování obrázků na kameny, které se ukrývají na veřejných místech. Děti si na závěr namalovaly vlastní kamínek, který si odnesly jako památku. Akce byla nejen vzdělávací, ale i kreativní a zábavná.
Více fotografií najdete v naší galerii.
Mgr. Helena Mihalová
Letošní soustředění pěveckého sboru Muzika proběhlo opět v osvědčeném termínu v prvním listopadovém týdnu od 4.11. do 8.11. na osvědčeném místě – v areálu Rališka na Horní Bečvě. Výjezdu se zúčastnilo celkem 54 zájemců z 6. až 9. tříd, přičemž šesťáci se během prvního dne seznamovali s novým prostředím a s pro ně novou partou.
Hned první den dopoledne se děti pod vedením p. uč. P. Dědičové a L. Roupové vrhly na nácvik repertoáru pro vánoční vystoupení a zpívaly téměř celý den jen s drobnými pauzami. Podobně tomu bylo po celou dobu.
Většina účastníků soustředění se každý den těšila na vynikající jídlo (oběd i večeře) a hromadně si chodili přidávat, dokud hrnce nebyly prázdné. No odolali byste božským borůvkovým knedlíkům nebo třeba řízkům? Skvělé byly rovněž večerní pomazánky podávané během II. večeře.
Po večeři denní program zpestřily zábavné a zajímavé hry připravené třídou 9.A pro mladší spolužáky a poslední večer přinesl všemi velmi očekávanou diskotéku. Samozřejmě ani letos nemohla chybět vycházka do nedaleké restaurace Valaška a kontrola nabídky její kuchyně.
Celý sbor na soustředění odvedl pořádný kus práce a během prosince to budete moci sami posoudit i ocenit potleskem na některém z jeho vystoupení.
Další fotky jsou umístěny tady.
Mgr. Jana Javorková
Mgr. Martina Kalužová
V úterý 5. listopadu 2024 se vybraní žáci 9.A a 9.B v doprovodu paní uč. M. Mutinové zúčastnili v galerii PLATO soutěže Kreslíř roku, kterou každoročně pořádá Střední umělecká škola Ostrava v rámci projektu Podpora rozvoje polytechnického a kreativního vzdělávání v ZŠ a ZUŠ v Moravskoslezském kraji.
Úkolem účastníků ve věku 13-15 let byla kresba portrétu nebo malba zátiší temperou. Z našich žáků se Stela Banarová zaměřila na kresbu portrétu a žáci z 9.A se věnovali malbě zátiší. Konkurence mezi účastníky letošního kola soutěže byla velká. I když zatím nevíme, jak budou ohodnoceni naši žáci, můžeme říci, že zcela jistě na soutěži získali cenné zkušenosti.
Vernisáž prací účastníků soutěže spolu s oceněním nejlepších prací proběhne 14. 11. 2024 v 16 hodin v galerii PLATO, vy se můžete podívat na pár fotografií ze soutěže zde.
Mgr. Martina Kalužová
Náš školní parlament se pomalu rozjíždí. A jelikož jsme nováčci, navštívili jsme s několika žáky našeho parlamentu dne 4.11. Vzdělávací seminář žákovských parlamentů Poruby, abychom se poučili o fungování parlamentu, jeho poslání a abychom načerpali inspiraci a něco „odkoukali“.
Vzdelávací seminář měl několik částí:
V první části jsme se formou prezentace dozvěděli základní principy a zásady pro dobré fungování žákovského parlamentu včetně toho, k čemu parlament slouží, čím může dětem na škole pomoci, jaké kompetence může pomáhat rozvíjet.
Druhá část měla formu skupinového brainstormingu – workshopu, ve kterém se různě poskládané skupiny z různých parlamentů Poruby mohly vyjadřovat k tomu, co jim v Porubě chybí, co se jim na naší Porubě líbí, co by změnili. V této části navštívila seminář také místostarostka Poruby pro oblast školství, mládeže a vzdělávání, sociální věci a sport, paní Martina Dušková. Ta se o názory žáků zajímala a požádala vedoucího semináře o předání výstupů z této části, aby je využila pro svou práci.
No a v poslední části jsme dostali rady, co má parlament splňovat, jaké vlastnosti mají mít členové žákovského parlamentu, jak si má budovat vztahy s vedením školy a další užitečné rady a návody.
I když jsme nováčci, byli jsme za svou aktivní účast představiteli ostatních parlamentů pochváleni, a nyní budeme nabyté zkušenosti převádět do praxe.
Mgr. Petr Frydrych
Dne 4.11.2024 se naše škola zúčastnila soutěže „Florbal dívek 6.-7.tříd“, která proběhla na ZŠ Dětská v Ostravě-Porubě. Náš tým dívek ve složení Kozlová Natálie, Průšová Magdaléna, Hajduchová Klára, Hyršová Markéta, Hyršová Lucie, Tschaba Adriane a Urbancová Vanessa si vedl velice dobře. Umístil se totiž na pěkném 3.místě, ale děvčata bohužel nepostoupila do okresního kola. Postupovalo pouze družstvo na prvním místě. Na fotky se můžete podívat tady.
Děvčatům blahopřejeme a přejeme hodně dalších sportovních úspěchů.
Mgr. Iveta Krátká
Soutěž v technické dovednosti žáků
Ve školní dílně Základní školy Volgogradská v Ostravě-Zábřehu proběhl v pátek 1. 11. 2024 další ročník celoměstské soutěže „Technická dovednost žáků“ v oblasti zpracování dřeva a kovů.
Celkem se přihlásilo 35 dětí (z toho bylo 7 dívek) z různých základních škol. Žáci měli za úkol vyrobit škrabku. Naši školu reprezentovali Jan Grygar, Štěpán Wilczek, Sebastian Daniel Hon, Lukáš Honus a Pavel Kruk.
Výroba byla náročná, přesto ji všichni naši žáci z 8. a 9. tříd úspěšně dokončili. Za svůj výkon si chlapci zaslouží pochvalu. Celkové pořadí budeme znát až za dva týdny, porota složená z učitelů a zástupců soukromých firem potřebuje čas na správné ohodnocení jednotlivých výrobků. Vy si však už můžete prohlédnout fotografie.
Mgr. Iveta Krátká
Prosíme aktualizujte si ve svých záložkách adresu našeho webu.
Nyní bude dostupný na adrese www.zsvalcika.cz.
Děkujeme
Dne 31. října 2024 se žáci třídy 4. A ze Základní školy J. Valčíka zúčastnili inspirativního workshopu s názvem „Sádrový svět“, který se konal v Galerii výtvarného umění v Ostravě.
Tento workshop přímo navazoval na aktuální výstavu Marka Kvetana „Nádoby dočasnosti“ a nabídl žákům jedinečnou příležitost prozkoumat kreativní procesy spojené s výtvarným uměním. Stejně jako Kvetan, který pracuje s různými materiály a jejich vlastnostmi, i děti pod vedením zkušené lektorky objevovaly možnosti sádry a její schopnost zachytit dočasnost okamžiku. Naučily se, jak vytvářet odlitky inspirované tématy výstavy a zamýšlely se nad tím, co je trvalé a co se neustále mění.
Každý žák si odnesl domů nejen svůj vlastní výtvor, ale také cenné zážitky a nové dovednosti. Workshop byl skvělým propojením teorie a praxe a ukázal, jak výtvarné umění může obohatit vzdělávání a rozvíjet kreativitu. Na fotografie se můžete podívat v galerii.
Mgr. Helena Mihálová