
Ředitelské volno
Na 9. 5. 2025 je vyhlášeno ředitelské volno. Bude uzavřena škola, školní jídelna a školní družina.
Číst dáleNa 9. 5. 2025 je vyhlášeno ředitelské volno. Bude uzavřena škola, školní jídelna a školní družina.
Jarní koncerty našich pěveckých sborů v Domě kultury Poklad se blíží. Ten první bude patřit dětskému sboru Rolnička a prvňáčkům již
Děti ze třídy 4. A ZŠ J. Valčíka se v tomto jarním období rozhodly zapojit do kreativní soutěže pořádané obchodním
V pátek 2. května 2025 zamířila třída IV.B se svou třídní učitelkou do Dolní oblasti Vítkovic na vzdělávací program Neživá
Minulý týden se na naší škole uskutečnil Den ztřeštěné módy, který byl součástí tematických dnů zaměřených na podporu přátelské a
Ve středu 4. prosince 2024 měla naše škola tu čest přivítat významného hosta, bývalého žáka naší školy, člena nejvyššího řídícího orgánu České národní banky – bankovní rady ČNB, pana Jana Procházku. Tento vzácný návštěvník zavítal mezi žáky 9. tříd, aby jim přiblížil činnost ČNB, roli centrální banky v ekonomice a zodpověděl jejich zvídavé dotazy.
Akce podpořila nejen výuku občanské výchovy, ale rovněž souvisela i s tématem finanční gramotnosti a problematikou profesní orientace, která je pro žáky 9. tříd zvláště aktuální.
Beseda začala přímo ideálně, lehce a s úsměvem, když se pan Procházka zábavnou formou představil a podělil o několik osobních příběhů. Díky tomu si rychle získal pozornost a sympatie žáků. Povykládal, jakými zajímavými a nečekanými cestami se dostal od studia na vysokých školách v Olomouci a Brně, přes členství ve významných finančních skupinách, předsednictví dozorčí rady národního pivovaru Budvar, vedení Národní ekonomické rady vlády až ke svému současnému působení v bankovní radě ČNB.
V další části se zaměřil na samotnou Českou národní banku. Přístupnou formou vysvětlil její hlavní funkce, jako je správa měnové politiky, dohled nad finančním trhem a péče o stabilitu české koruny. Přiblížil žákům také to, jak vlastně vypadá typický den člena bankovní rady ČNB, v čem spočívá jeho práce, s čím se musí v práci vyrovnávat.
Závěrečná část byla věnována diskusi, která se ukázala být velmi živou a inspirativní. Žáci se nebáli klást otázky na nejrůznější témata – od budoucnosti české ekonomiky až po aktuální otázky spojené se zavedením eura či problematikou kryptoměn. V této fázi žáci překvapili svými na svůj věk sofistikovanými dotazy. Pan Procházka však vždy odpovídal srozumitelně, otevřeně a mnohdy i s humorem, což přispělo k příjemné atmosféře.
Beseda zanechala na žácích dobrý dojem. Jeden z nich poznamenal: „Hodně se mi to líbilo, klidně bych to zopakoval, pán měl příjemný projev a všechno bylo srozumitelné.“ Další ocenil osobní stránku setkání: „Potěšilo mě, že v ČNB máme nějakého Ostraváka. Líbilo se mi to.“
Díky přístupnosti přednášejícího se žáci nejen dobře bavili, ale získali i spoustu nových poznatků. „Přednáška mi dala spoustu nových informací, o kterých jsem dosud nevěděla, a jsem za to ráda. Dozvěděla jsem se věci, které se mi určitě budou hodit do života,“ uvedla jedna z žákyň. Jiný žák dodal: „Pán byl sympatický, hezky mluvil, nebyl žádný problém a i pobavil. Rozdělení a délka přednášky byly parádní.“
Celá akce byla skvělou příležitostí nejen k rozšíření obzorů v oblasti financí, ale také k přímému setkání s významnou osobností české ekonomiky. Velké díky patří panu Procházkovi za jeho čas a ochotu sdílet své znalosti, také samozřejmě jeho týmu, který se podílel na organizaci tohoto zajímaveho dopoledne.
Více se o panu Procházkovi můžete dozvědět na stránkách České národní banky a více fotografií z přednášky si můžete prohlédnout zde.
Mgr. Petr Frydrych
Školního kola dějepisné olympiády se letos 27. listopadu zúčastnilo 14 žáků a žákyň z 9. tříd. Otázky se zaměřily na člověka aneb Péči o duši a tělo od osvícenství po španělskou chřipku (1740-1920).
Vítězem školního kola se stal Václav Přeček z 9.B, který bude naši školu také reprezentovat v okresním kole, které proběhne v lednu na ZŠ Mitušova 16 v Ostravě-Hrabůvce.
Na 2. místě se umístila Adéla Ničmanová z 9.A a na 3. místě Daniel Ondrášek také z 9.A.
Mezi úspěšné řešitele patřili v uvedeném pořadí rovněž Šimon Klich, Jan Grygar, Adam Pálka, Helena Homolová, Martin Slováček (všichni z 9. A), Josef Dupák z 9.B a dále také další žáci z 9.A: Lukáš Horák, Štěpán Wilczek, Magdalena Soldánová a Jan Juroška.
Všem úspěšným řešitelům blahopřejeme.
Mgr. Martina Kalužová
Pokud někdo v pátek 6. prosince procházel naší školou, určitě se divil, že zde během vyučování nepanuje obvyklý klid, narušovaný jen hlasy vyučujících ve třídách. Tímto rušivým elementem byl poněkud hlučný hlouček tajemných bytostí – Mikuláš, rozkošní andílci (andělky) a samozřejmě nezbední čerti. Navázali na tradici předchozího večera a postupně navštěvovali třídy prvního stupně. Mikuláš listoval ve své „moudré knize“ a nacházel zde jména těch, které museli čerti trochu poškádlit, aby si uvědomili, že jejich chování by mělo být lepší a aby se v „moudré knize“ neobjevili i příští rok. Tyto děti ještě i zazpívaly, popřípadě řekly básničku, aby potvrdily svou snahu o nápravu. Čerti tak ve většině tříd měli opravdu málo práce, museli své hrozby utlumit. Mikuláš naopak s velkou radostí přečetl jména těch, které andílci odměnili nejen sladkostí, ale i milým úsměvem. Chování těchto dětí je vzorem pro ostatní. Zkrátka nepřišli ani ti, jejichž jména přečtena nebyla. Mikuláš přece rád obdarovává všechny, je laskavý a spravedlivý.
Čertíci řinčeli řetězy, pouštěli hrůzu, andílci utěšovali a obdarovávali, děti krásně zpívaly. Mikuláš spokojeně prošel celou školou a slíbil, že se příští rok zase vrátí. Vše zase utichlo a do tříd a chodeb se vrátily jen zvuky typické pro vyučování.
Další fotografie najdete zde.
Mgr. Michaela Homolová
V pondělí 2. prosince 2024 se vydali žáci 6.A a 8.A na komentovanou prohlídku Vánoce ve staré Ostravě, kterou každoročně organizuje ostravské infocentrum.
Prohlídka s paní průvodkyní začala na Prokešově náměstí, kde žáci navštívili ostravskou dominantu a jeden ze symbolů města – Novou radnici. Výtahem se dostali až do výšky 76 m a poté pohlédli shora na některé části Ostravy. Většina byla odvážná a celou věž obešla dokola.
Prohlídka pokračovala do centra města a byla zakončena na Masarykově náměstí. Cestou děti viděly dřevěný betlém v životní velikosti, jen Ježíšek ležel pro Ostravu stylově v důlním vozíku místo v jesličkách. Na náměstí se mohly seznámit s vánočními tradicemi – zdobenými věnci, vánočním cukrovím nebo různě barevným jmelím.
Všichni cestou nasáli vánoční atmosféru, dověděli se něco o vánočních tradicích a rádi si nakonec dopřáli něco teplého na zahřátí.
Mgr. Jana Javorková
Dne 29.11. 2024 se na naší škole uskutečnilo školní kolo Olympiády v českém jazyce. Devět vybraných žáků z 9. tříd plnilo poměrně obtížné úkoly z oblasti mluvnické a poté následovala slohová práce na téma Radost z…… Pochvalu si zaslouží všichni soutěží, neboť olympiáda je již tradičně poměrně obtížná.
Blahopřejeme vítězům a přejeme jim úspěch v okresním kole, které se uskuteční v lednu 2025.
Výsledky školního kola Olympiády v českém jazyce
1. Urbánková Agáta 9.A 40 bodů – postup do okresního kola
2. Pavelková Nikola 9.A 36 bodů – postup do okresního kola (nebo náhradník)
Horák Lukáš 9.A 36 bodů – postup do okresního kola (nebo náhradník)
3. Ondrášek Daniel 9.A 33 bodů
Mgr. Lenka Roupová
V pátek 29. listopadu 2024 se vypravila třída 4.B opět do pobočky městské knihovny na Podroužkově ulici, tentokrát na besedu Parádivé Vánoce. Děti se během návštěvy seznámily s příběhem o Grinchovi, který ukradl Vánoce. Zjistily, že nejdůležitější je být na Vánoce spolu s rodinou a lidmi, které máme rádi.
Dozvěděly se také, jak se Vánoce slaví i v jiných koutech světa, např. v Argentině, na Havaji, Filipínách, v Itálii a ve Finsku.
Paní knihovnice dětem ukázala, jak vypadají ozdoby na stromeček, které jsou ručně vyrobené, tradiční ozdoby i ozdoby z Ameriky. Ke konci hodiny si děti malovaly své ozdoby na sádrové odlitky.
Po vánočním jarmarku to byla další akce, která děti naladila na správnou vánoční vlnu.
Mgr. Kristýna Sádecká
V úterý 26. listopadu 2024 proběhl v naší škole po dlouhé době vánoční jarmark. S velikonočním jarmarkem už měli žáci i učitelé zkušenosti, ovšem vánoční varianta byla tak trochu neznámou. Aby se vše stihlo srovnat do řady s četnými hudebními vystoupeními našich školních pěveckých sborů, musel proběhnout už na samotném začátku adventu před koncem listopadu.
I tak stihli žáci, rodiče, prarodiče, tetičky i strýčkové a vyučující vše vymyslet i připravit. Během úterního odpoledne si do školy našli cestu mnozí rodinní příslušníci, jejich známí a naši bývalí žáci a každý si nakonec u stánků jednotlivých tříd vybral něco milého a hezkého jako dáreček pro sebe či své milované. Někdo dal přednost nápaditým vánočním aranžmá, jiný voňavým svíčkám nebo vánočním ozdobám. Na své si přišli i gurmáni, protože u každého stánku bylo možno koupit něco dobrého do bříška, např. cukroví, perníčky, lízátka, vánoční cup cakes v podobě soba nebo bábovku v zimním aranžmá.
V prostoru, kudy návštěvníci přicházeli na jarmark, předvedli své hudební mistrovství žáci 9.A, čímž pomyslně dozdobili náš podařený vánoční jarmark.
Děkujeme všem, kteří se na přípravě a průběhu této předvánoční události podíleli, i těm, kteří se přišli podívat a naše třídy podpořili nákupem jejich výrobků. Všem přejeme krásný a klidný advent!
Na fotografie se můžete podívat zde v galerii.
Mgr. Martina Kalužová
Jak jdou tyto dva pojmy k sobě? Úplně jednoduše!!!
Stačí, aby se paní učitelka probudila do úžasně zasněženého rána a uvědomila si, že má dnes v matematice názorně přiblížit žákům 5.A tvary geometrických těles: kouli, krychli a kvádr. Pak už jen stačí vstřícné vedení školy (ještě jednou moc děkujeme!) a po náležitém poučení o bezpečnosti vyrazit do blízkého parčíku.
Chodíme do něj moc rádi sportovat, učit se rozeznávat stromy a první jarní kytičky v přírodovědě nebo pozorovat život u nedalekého rybníčku. Jen nás trochu trápí
rozpadající se dřevěné sochy, ale ty zase poskytují úkryt broučkům a hmyzí domečky jsou na světě.
Ale zpět k té tolik neoblíbené matematice. Po páteční vycházce už každý žák 5.A přesně ví, jak lze jednoduše vymodelovat kouli, kvádr a krychli. Zkuste si ale sestavit
sněhuláka z kvádrů a krychlí! My jsme se o to alespoň pokusili a co Vy? Přidejte se k nám, ať si za své koule taky nezasloužíte kouli, ale jednušku! A můžete si
u toho zopakovat i vlastivědu, protože J. A. Komenský přece říkal: „Škola hrou!“
Mgr. Ivana Vaškovská
Dne 19.11. se naše škola za vydatné podpory našeho nového Žákovského parlamentu zapojila do celostátní akce „Bubnovačka“, jejímž cílem bylo podpořit Týden za dětství bez násilí, který probíhá od 18. do 25. listopadu.
„Bubnovačka“ je akce Centra LOCIKA, kterou upozorňujeme na důležitost ochrany dětí před násilím v rodině. Bubnováním symbolicky dáváme hlas týraným dětem a upozorňujeme na to, že v ČR je zasaženo násilím v rodině až 14 % dětí. Účastí v Bubnovačce dáváme jasně najevo, že násilí do života dětí nepatří.
Datum „Bubnovačky“ bylo zvoleno na 19.11. proto, že je tento den Světovým dnem prevence týrání a zneužívání dětí.
Na to, jak žáci svým bubnováním podpořili Týden za dětství bez násilí, se můžete podívat v naší galerii a na našem Youtube můžete vidět pár krátkých videí, jak žáci nahlas a nadšeně bubnovali.
Mgr. Petr Frydrych
Dne 13.11. 2024 se žáci 7. ročníku zúčastnili obvodního kola ve florbale chlapců III. kategorie.
Ve své skupině skončili na druhém místě s jedním vítězstvím a jednou prohrou. Do pátečního finále však nepostoupili. Děkuji všem za účast a vzornou reprazentaci naší školy.
Mgr. Antonín Dohnal