Jak vzniká kniha?
Že každou knihu musí někdo napsat a ještě předtím že musí mít nějaký prima nápad, to je snad každému jasné. Co se ale děje potom, když už je dílo na papíře (nebo alespoň v elektronické podobě na nějakém nosiči), to dětem během zajímavého vyprávění přiblížila paní spisovatelka Iva Hoňková ze Studénky.
Spisovatel totiž nemá v tuto chvíli vůbec vyhráno. Musí se domluvit s nějakým nakladatelstvím na vydání knihy. Jeho text mu začne v nakladatelství vylepšovat jazykový korektor (neboli odborník na český jazyk), který mu leckdy chce předělat jeho dílo k obrazu svému, a pak záleží na urputnosti autora, co si obhájí. Nakladatelství spisovateli přidělí (nebo dá vybrat) ilustrátora a s obrázky to může dopadnout stejně jako v případě jazykové korektury – mohou se mu líbit nebo taky ne a někdy s tím prostě nic nenadělá, ani kdyby si ilustrace byl schopen raději namalovat sám.
I když už jde kniha do výroby, spisovatel není ušetřen adrenalinových zážitků se sazeči textu, kteří jsou schopni v tichosti podivně očíslovat stránky knihy, jednu a tutéž kapitolu dát do knihy dvakrát, do volného místa na stránce dokreslit vlastní podivnou ilustraci. Pokud si toho autor knihy nevšimne včas, u vydané knížky by se o něj mohla pokusit mrtvice. Někdy přijde sazeč s požadavkem dokonale vyladěný text na stránce o 2 řádky zkrátit, jindy o 3 řádky prodloužit a autore, snaž se!
Nicméně paní Hoňkovou ani tyto zážitky neodradily, vydala již spoustu různých knih pro malé i velké čtenáře a o tyto své neuvěřitelné příhody s lidmi v zákulisí vydávání knih se jezdí podělit s dětmi do škol.
Během besedy se děti dověděly spoustu zajímavých postřehů ze života spisovatelky a u některých téměř neuvěřitelných historek se i s chutí zasmály. Uvidíme, zda se někdo z nich odváží jít v životě touto cestou.




Mgr. Martina Kalužová
Akce byla financována z rozpočtu Statutárního města Ostrava.
