Beseda se spisovatelkou Ivou Hoňkovou – Čarodějnice, a nejen Valpuržina noc
V naší škole jsme přivítali v polovině dubna spisovatelku a badatelku Ivu Hoňkovou, která žákům přiblížila fascinující svět čarodějnic, lidových pověr a tajemných zvyků spojených s Valpuržinou nocí. Iva Hoňková se dlouhodobě věnuje historii čarodějnických procesů a lidovým tradicím.
V rámci své přednášky žákům přiblížila, jak byla čarodějnice vnímána v minulosti, proč se lidé báli magie a jak se tyto představy promítaly do každodenního života. Zvláštní pozornost věnovala právě Valpuržině noci – noci z 30. dubna na 1. května, kdy se podle pověr slétaly čarodějnice na sabat a kdy se lidé snažili chránit své domovy ohni a magickými symboly.
Po poutavém vyprávění následovala praktická a hravá část, která děti nadchla. Každý si mohl vymyslet vlastní čarodějné jméno a zapsat si ho pomocí tajné šifry – přesně tak, jak to možná dělaly čarodějnice před stovkami let. Žáci se také naučili, jak zjistit své osobní magické číslo podle data narození, a seznámili se s různými druhy amuletů, které měly lidem přinášet štěstí, zdraví nebo ochranu před zlými silami.
Děti ze 3. A byly nadšené nejen z abecedy a kouzelnického písma, ale také z receptu na lektvar štěstí, který chtějí připravit pro členy své rodiny. Doufáme, že se jim to povede. Také si chodí půjčovat knížky paní spisovatelky do školní knihovny.
Čtvrťáky nadchly magické příběhy a další dny to u nich ve třídě prý jiskřilo magií a kouzelným smíchem.
Nadšení dětí ze třídy 5. B ještě stále trvá, paní učitelka musela všem vytisknout abecedu a třídou kolují tajné magické vzkazy. Evča nosí své osobní číslo na malém svitku v ručně vyrobeném amuletu každý den. Chlapci se domlouvají, který lektvar si o víkendu připraví a recepty na něj zapisují kouzelnickým písmem.
Nechyběly ani ukázky z autorčiných knih a diskuse o tom, jak se tradice čarodějnic promítají do dnešních slavností a zvyků.
Besedy byly úžasné a proto se těšíme na navazující workshop, který nás čeká příště.




Akce byla financována z rozpočtu Statutárního města Ostrava.

Mgr. Monika Dostálová, Mgr. Helena Mihalová