Projekty
- Mléko do škol a Ovoce do škol
- Languages United
- Národní plán obnovy: Digitalizujeme školu
- Národní plán obnovy: Doučování žáků škol
- Bezplatné stravování ve školách 2024/2025
- Podpora kariérového poradenství z rozpočtu SMO na rok 2025
- Výzva na podporu rozvoje kvality školství z rozpočtu
statutárního města Ostravy na rok 2025 - Výzva na podporu vzdělávání a talentmanagementu na území statutárního města Ostravy na rok 2025
- O2 Chytrá škola
- Doučování žáků studenty Pedagogické fakulty Ostravské univerzity
Naše škola je dlouhodobě zapojena do projektů „Mléko do škol“ a „Ovoce a zelenina do škol“, vyhlašovaných Státním zemědělským intervenčním fondem, Ministerstvem zemědělstvím, Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstvem zdravotnictví ČR, financovaných z prostředků Evropské unie. V rámci projektu děti dostávají zdarma neochucené mléko, mléčné výrobky, ovoce a zeleninu. K tomu taktéž mají zdarma i doprovodné programy.
Programové období: 2014-2020
Operační program: Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání
Registrační číslo: CZ.02.3.68/0.0/0.0/18_067/0012384
Zahájení projektu: 1. 1. 2020
Ukončení projektu: 31. 12. 2022
Popis projektu:
ZŠ Škarvady jako vzorová škola s námi jako partnerem a dalšími třemi školami v Porubě uzavřela spolupráci na projektu Languages United.
Cílem projektu je propagace inovativních metod výuky za pomoci digitálních technologií, šíření příkladů dobré praxe ve školách a integrace digitálních technologií do výuky jazyků a čtenářské gramotnosti.
Díky tomuto projektu se školy, resp. vybraní pedagogičtí pracovníci, naučí novým technikám a pomocí digitálních technologií začnou využívat metody, které žáky i samotné učitele v této oblasti obohatí natolik, že se jejich efektivita výuky a motivace dětí mnohonásobně zvýší.
Vzorová škola chce předat zkušenosti, zavedené praktiky a vyzkoušené metody a pomoci tak dalším pedagogům ze škol partnerů při hledání efektivních vyučovacích postupů cizích jazyků s použitím digitálních technologií.
Vzorová škola se bude snažit zajistit partnerům a jejím pedagogickým pracovníkům i žákům, metodickou a technickou podporu ve využití a integraci inovativních metod. Podporu bude poskytovat v průběhu celé realizace projektu dle individuálních potřeb škol.
Na daný projekt je poskytována finanční podpora z Výzvy č. 02_18_067 Implementace strategie digitálního vzdělávání II z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. Celková poskytnutá částka dotace činí 7.555.730,- Kč.
Naše škola získala v rámci realizace projektu jazykovou učebnu v hodnotě 1.000.138,- Kč.



Realizace investice 3.1 Inovace ve vzdělávání v kontextu digitalizace
Národní plán obnovy je financován prostředky fondu Evropské unie – Next Generation EU. Škola z něj čerpala finanční prostředky u následujících cílů:
- cíl č. 172 Vybavení škol digitálními technologiemi – tzv. distanční výuka-vybavení digitálními technologiemi
- cíl č. 173 Zakoupení IT zařízení do školního fondu mobilních digitálních zařízení pro znevýhodněné žáky – tzv. prevence digitální propasti
- cíl č. 174 Zakoupení digitálních technologií a vybavení na podporu digitální gramotnosti a zavedení nových vzdělávacích programů v oblasti IT – tzv. digitální učební pomůcky
Škola obdržela v roce 2022 částku ve výši 378.000,- Kč na nákup pokročilých digitálních technologií.
Škola obdržela v letech 2022 a 2023 celkovou částku ve výši 116.000,- Kč na pořízení mobilních digitálních technologií pro znevýhodněné žáky.


Realizace investice 3.2.3 Národního plánu obnovy
Škola se v roce 2022 a 2023 zapojila do individuálního a skupinového doučování žáků z Národního plánu obnovy. Investice MŠMT reaguje na potřebu podpory vzdělávání žáků ohrožených školním neúspěchem v reakci na nemožnost realizace prezenční výuky ve školách během pandemie Covid-19.
Doučování je financováno prostředky fondu Evropské unie – Next Generation EU.

Naše škola je ve školním roce 2024/2025 zapojena do projektu „Potravinová pomoc dětem v sociální nouzi z prostředků OPZ+ v Moravskoslezském kraji“, reg. č. CZ.03.04.01/00/22_026/0003047, financovaného z Operačního programu Zaměstnanost plus, specifický cíl – Materiální pomoc nejchudším osobám – Bezplatná strava ve školách.
V rámci dotace získá škola v tomto školním roce částku 241.776,00 Kč určenou k úhradě nákladů na obědy pro žáky, jejichž rodiny jsou ohroženy chudobou, materiální nebo potravinovou deprivací, nebo se ocitly v nepříznivé situaci.

Cílem projektu je zavedení pozice kariérového poradce na základních školách, ideálně odděleně od pozice výchovného poradce, a to včetně jeho metodické podpory a odborného zázemí. Garantem a metodikem odborných aktivit v rámci podpory kariérového poradenství je Moravskoslezský pakt zaměstnanosti, z.s.
Naše škola v rámci této dotace získala částku 45.000,- Kč.
Vybrané cíle projektu:
- vzbudit zájem žáků o aktivity související s volbou povolání
- získávat důvěru žáků i rodičů
- zapojit do aktivit všechny žáky druhého stupně a posunout do nižších ročníků
- spolupráce mezi kariérovými poradci, pedagogickým sborem, odborníky z praxe, žáky, rodiči aj.
Projekt je realizován s finanční podporou statutárního města Ostravy.

V rámci „Výzvy na podporu rozvoje kvality školství z rozpočtu statutárního města Ostravy na rok 2025“ byl naší škole poskytnut příspěvek ve výši 160 000 Kč na projekt „Tvorba hudebně – literárního pořadu s podporou čtenářské a mediální gramotnosti žáků“.
Cílem tohoto projektu je propojit hudbu s mluveným slovem. Žáci společně vytvářejí hudebně – literární dílo, které následně předvádějí nejen svým vrstevníkům, ale také široké veřejnosti. V rámci projektu chceme také podpořit literární vzdělávání žáků na základě besed s různými spisovateli.
Projekt je realizován s finanční podporou statutárního města Ostravy.

V rámci „Výzvy na podporu vzdělávání a talentmanagementu na území statutárního města Ostravy na rok 2025″ byl naší škole poskytnut příspěvek ve výši 550 000 Kč na projekt „Valčíkovští muzikanti III.„.
Tento příspěvek bude využit na neinvestiční náklady, jako jsou nákup vybavení učebny hudební výchovy, zajištění koncertů, soustředění a dopravy, notový materiál a další náklady spojené s projektem. Cílem projektu je podpořit vzdělávání a talent u žáků školy v oblasti hudby a kultury.
Projekt je realizován s finanční podporou statutárního města Ostravy.

Naše škola získala z projektu Nadace O2 grant ve výši 100.000,- Kč, který nám umožní zorganizovat sérii besed, školení a přednášek, zaměřených na bezpečné a smysluplné využívání digitálních technologií. Tento grant nám otevírá dveře k tomu, abychom pomohli nejen žákům, ale také jejich rodičům a učitelům orientovat se v digitálním světě a chránit se před jeho nástrahami.
V roce 2025 tak díky programu O2 Chytrá škola zrealizujeme následující aktivity:
Pro žáky – Besedy zaměřené na kyberbezpečnost, rozpoznávání dezinformací, základy digitální gramotnosti a etiketu v online světě. To vše si ukážeme hravou a srozumitelnou formou.
Pro rodiče – Přednášky a praktické tipy, jak podpořit své děti v online prostředí. Jak nastavit bezpečnostní opatření, jak s dětmi mluvit o jejich digitálním životě a jak rozpoznat varovné signály, že něco není v pořádku. Zaměříme se také na kybernetické formy agrese, kyberšikany, rizika spojená s online seznamováním a fenoménem kybergroomingu apod.
Pro učitele – Přednášky a praktické tipy zaměřené na využití moderních technologií ve výuce a na podporu bezpečného online chování u žáků. Základní a pokročilé využívání AI technologií.
Děti tráví na internetu stále více času – ať už na sociálních sítích, při hraní her nebo při online výuce. Ne všechno, co na internetu najdeme, je ale bezpečné a pravdivé. Proto je důležité, abychom se naučili rozeznávat nebezpečí a uměli se jim bránit. Rodiče a učitelé jsou v tomto ohledu klíčovými průvodci, kteří mohou dětem pomoci vybudovat zdravé digitální návyky.
PŘIDEJTE SE K NÁM!
Nepropásněte jedinečnou příležitost a zapojte se do našich akcí určených pro rodiče a děti. Společně vytvoříme prostředí, kde budou děti, rodiče, ale i učitelé, lépe připraveni na výzvy digitálního světa. Sledujte náš web, facebook a instagram, kde budeme zveřejňovat konkrétní termíny jednotlivých besed a přednášek.
Chytře, bezpečně, zodpovědně – pojďme se učit digitálním dovednostem společně!

Od roku 2012 uplatňuje Pedagogická fakulta Ostravské univerzity nový systém praxí, jehož nedílnou součástí se stal model recipročních aktivit. Jedná se o dobrovolnou činnost studenta PdF OU, kterou poskytuje na základě smlouvy mezi školou a Ostravskou univerzitou.
Naše škola využila ve školním roce 2024/2025 možnost doučovat žáky v českém jazyce, anglickém jazyce a matematice díky ochotě tří studentek.
Na reciproční aktivity v akademickém roce 2024/2025 Ostravská univerzita stanovila finanční limit k čerpání ve výši 11.800,- Kč.
